تئاتر اصفهان
خبرها، نقدها، عکسها 
لینک دوستان

نمایش «شاباش خوان» نوشتۀ محمد چرمشیر و به کارگردانی لیلا پرویزی از امروز اول خرداد ماه اجرای خود را در سالن کوچک تالار هنر آغازکرد و تا 12 خرداد ادامه خواهد داشت. برخی عوامل نمایش عبارتند از:اکرم ادیبی

بازیگران:

اکرم ادیبی – فاطمه محمدی ...... دره

فاطمه منظری .............. مادر

راضیه طاهری .............. خاله

زهرا محمودی .............. خواهر بزرگتر

رعنا زرگر زاده .............. شاباشی

مرضیه مهرجوی .............. زن کور

مرضیه ریخته گران .............. پیرزن دخیل

افروز پورنادری .............. زن آبی

نسترن مومنی .............. پرنده

پرستو درخشان .............. آسمان

افسانه کارگر .............. دریا

مینا روحی .............. ستاره

مدیر صحنه : مهناز محمدی

منشی صحنه: شیوا رضایی

قبل از اینکه دربارۀ نمایش صحبت کنم باید یک تشکر ویژه داشته باشم از خانم لیلا پرویزی به خاطر حرکت خوبی که انجام دادند و آن این بود که از بچه های ترم 1 و 2 بازیگری برای این نمایش استفاده کردند که این کار بسیار پسندیده بود. ایشان از نام و شهرت خود در تئاتراصفهان استفاده کردند و یک سری از شاگردان گمنام زهرا محمودیخود را که مدت کمی است با ایشان کار می کنند به جامعۀ تئاتر اصفهان معرفی نمودند. با میدان دادن توسط پیشکسوتان تئاتر به جوانانی اینچنین چه بسا در آیندۀ نزدیک شاهد ظهور بازیگرانی قابل در تئاتر اصفهان از بین همین هنرجویان باشیم و چنین حرکتی از سوی خانم پرویزی باید الگوی سایر مدرسین تئاتر در شهر و استان قرار گیرد تا رهپویان مشتاق و شیفتۀ هنر تئاتر بتوانند دست کم با استفاده از نفوذ استادان خود و پشتیبانی های آنان محلی برای ارائه توانایی هایشان آن هم در سطح شهر بیابند، دیده شوند و به اصطلاح خودمان روی غلطک بیافتند.

اما از نقاط مثبت این کار، یکی طراحی نور آن بود که زمانها و فضاهای متفاوت را به سرعت القاء می کرد و رابط بین صحنه ها بود. دیگر طراحی لباس که در حد مطلوبی انجام شده بود و با برخی نوآوری ها کار را جذاب تر می ساخت مانند دامن بلندی که بدن دو بازیگر انتهای صحنه را از روی چهارپای تا زمین می پوشاند و یک قد بسیار بلند را که مفهوم ستاره بود تداعی می نمود. در موردی بازیها اینکه برخی بازیگران به دلیل مبتدی بودن به خوبی از عهدۀ انتقال حس در صدا و دیالوگها بر نمی آمدند، اما بهترین بازی را به نظر بنده در این کار، مرضیه ریخته گران در نقش پیرزن دخیل ارائه داد که از نظر انتقال حس، بدن و ژست مناسب در حد خوبی قرار داشت. راضیه طاهری و زهرا محمودی هم به نسبت بهتر از سایرین بودند. هنگامی که نمایش به پایان رسید هنوز تماشاگر منتظر بود و این نقطه را پایان کار تصور نمی کرد. گویی کار یک چیزی کم داشت. به نظر می رسد این نمایشنامه برای اجراء به مدت زمانی بیش از طراحی ای که خانم پرویزی کرده اند نیاز داشته باشد. این کوتاهی اثر و تاریک و روشن شدنهای پی در پی و بلاانقطاع دریافت پیام و مفهوم اثر را در ذهن مخاطب فرّار می کرد و اندکی آنرا دشوار می نمود. شاید اگر در برخی جاها کمی ریتم کندتر می شد جای تأمل بیشتری ایجاد می شد و تماشاچی ارتباط بیشتری را با نمایش برقرار می کرد. به هر حال در این کار نوعی خلأ و تهی بودن احساس می شد که شاید هم از عمد توسط کارگردان در تم کار گنجانده شده باشد. لازم نمی دانم که دربارۀ برخی گرایشات فمینیستی کارگردان که بسیاری به ایشان نسبت می دهند در اینجا موشکافی نمایم تنها همین را می گویم که از دید بنده نظر و گرایشات ایشان محترم است و به هر حال خانم پرویزی با سالها تحصیل و کار در این رشته و زندگی در این اجتماع و پی بردن به نیازهای آن هم اکنون به جهان بینی مخصوص به خود دست یافته اند و در حال حاضر به این نتیجه رسیده اند که جهت کاری خود را در این راستا قرار بدهند. با آرزوی موفقیت روز افزون برای ایشان و شاگردانشان. امیدوارم در آیندۀ نزدیک شاهد کارهای جدید این نوخاستگان تئاتر اصفهان باشیم.

[ یکشنبه ۲ خرداد۱۳۸۹ ] [ ] [ وحید عمرانی ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ به منظور صحبت ، نقد ، اطلاع رسانی و تبادل نظر پیرامون هنر تئاتر مخصوصا مسائل مربوط به تئاتر اصفهان و اطلاعات و اخبار مربوط به آن و همچنین ارائه آثار نویسنده وبلاگ راه اندازی شده است. توضیحات عکس لوگوی وبلاگ: متعلق است به مرحوم استاد رضا ارحام صدر یکی از بزرگان تئاتر اصفهان.
------------------------------------------
استفاده از عکسها و یا مطالب این وبلاگ تنها با ذکر نام و آدرس منبع آن امکان پذیر خواهد بود. همچنین هر گونه اجراء از نمایشنامه ها منوط به دریافت مجوز کتبی از نویسنده است.
امکانات وب

مرجع وبلاگ نویسان جوان