تئاتر اصفهان
خبرها، نقدها، عکسها 
لینک دوستان

اولین دوره از جشنوارۀ تئاتر و سرود محله از هجدهم اسفند لغایت بیست و سوم ماه جاری در اصفهان برگزار می شود. نمایش ها صبح و بعدازظهر در هنرسرای خورشید واقع در جنب پل چمران و تالار هنر واقع در میدان لاله، جنب فروشگاه رفاه بر روی صحنه می روند. 26 گروه تئاتر و 26 گروه سرود دانش آموزی و بزرگسال موفق شده اند تا به این جشنواره راه یافته و آثار خود را ارائه کنند.

[ دوشنبه ۱۸ اسفند۱۳۹۳ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

اولین دورۀ جشنوارۀ تئاتر سرو در شهرضا از چهارشنبه یکم بهمن ماه در سالن های نگارخانۀ حکیم الهی و سالن سرو مجتمع شهید مدرس آغاز به کار خواهد کرد. جدول اجراهای این جشنواره و محل اجراها به شرح زیر می باشد:

 

[ چهارشنبه ۱ بهمن۱۳۹۳ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

در اینجا سخن بنده در خطاب با مسئولان دومین یادوارۀ فرهنگ و هنر «اندیشه» می باشد که هم اکنون در اصفهان در حال برگزاری است. آقایان محترم، مسئولان بخش تئاتر جشنوارۀ فرهنگ و هنر اندیشه، نمایشی تحت عنوان «آه، اسم اعظم خداست» خواهان شرکت در بخش مسابقۀ تئاتر صحنه ای جشنوارۀ شما بوده است و این نمایش را به بخش جنبی فرستاده اید. دلایل شما این بوده است که چون بازیگران این نمایش معلول هستند اگر این کار را به بخش اصلی و مسابقۀ جشنواره بفرستید، ممکن است داوران به خاطر دلسوزی بخواهند به برخی بازیگران آن جایزه بدهند و حق بازیگران سایر کارها تضییع بشود. دلیل دیگر این بوده است که حضور این دوستان در بخش مسابقه ممکن است نارضایتی گروه های دیگر را به همراه داشته باشد زیرا یک گروه معلول ممکن است بیش از سایر گروه ها توجه داوران را جلب بنماید. شما به چه دلیلی خود را به جای داوران می گذارید و از سوی آنها تصمیم می گیرید؟ نکتۀ دیگر اینکه مطئمن باشید اگر این گروه با بازیگران معلولش در بخش مسابقه قرار می گرفت نه تنها سایر تئاتری ها ناراحت نمی شدند بلکه جای آن دارد که به حضور چنین گروهی در کنار خود افتخار نیز بکنند. آقایان! این استدلال شما از هر زاویه ای که به آن نگریسته شود صحیح نیست. آیا می دانید که از سر گذراندن تمرینات نفس گیر تئاتر از حضور در محل تمرین بگیر تا مشکلات رفت و آمد، مسائل ناشی از ناتوانی های جسمی و ... تا چه حد برای آن معلولی که بر روی ویلچر می نشیند مشکل است؟

آیا می دانید یک فرد معلول که در تمامی عمرش با ناملایمات بسیاری از سوی جامعه مواجه شده است، چه شور و شوق عظیمی باید داشته باشد تا بتواند در یک تئاتر ایفای نقش کند و به دیگران ثابت کند که او هم می تواند؟ این عمل شما بسیار ناپسندیده و به دور از تفکر صحیح است. شما باعث می شوید تا این جوانان معلول اینگونه فکر کنند که همانطور که در سایر بخشهای جامعه آنها را تحویل نمی گیرند و به ایشان اعتنا نمی کنند، حال نیز که وارد به عرصۀ هنر گردیده و پا به صحنۀ تئاتر نهاده اند، در اینجا نیز به همان گونه با آنها برخورد می شود. تصمیم نابجای شما باعث می شود تا این جوانان عزیز و ستم کشیدۀ معلول، ذوق و شوقشان کور شود و هنوز نیامده در این وادی، پشیمان شوند.

شما ناسلامتی در عرصۀ فرهنگ و هنر این مملکت دارید فعالیت می کنید! آیا به جای انگیزه بخشیدن به چنین جوانان محرومی که حتی از همان امکانات کم تئاتری های مرکز استان نیز برخوردار نیستند و از یکی شهرستان های اصفهان آمده اند باید اینگونه رفتار کنید؟! دقیقاً برعکس آن چیزی که وظیفه دارید؟! آقایان شما به بنده بگویید فرهنگ یعنی چه؟ هنر یعنی چه؟ وظیفۀ هنر در جامعۀ بشری چیست؟ هیچ می دانید اگر به خاطر تصمیم غلطی که شما می گیرید، افرادی که به عرصۀ هنر جذب شده اند - آن هم چنین جوانان معلولی که با انگیزۀ توانستن و با عشق فراوان قصد شرکت در این جشنواره را داشتند – از این فضا زده شوند و با ناامیدی ترک وادی هنر بکنند شما از لحاظ معنوی و وجدانی مسئول عواقب بعدی آن خواهید بود؟ بیایید خودتان کلاهتان را قاضی کنید و به تصمیمات خود اندکی بیندیشید. چرا باید از کنار چنین مسائل مهمی به این سادگی گذشت؟!

شما به جای اینکه موانع را از پیش پای چنین افرادی که از جبر روزگار به برخی ناتوانی ها گرفتار آمده اند بردارید، برعکس خودتان تبدیل به بزرگ ترین مانع در مسیر آنها شده اید؟! این نمایش هیچ چیزی از سایر نمایش هایی که در جشنوارۀ شما حضور دارند کمتر ندارد و این تصمیم شما ظلمی آشکار در حق این عزیزان بود. امیدوارم از لحاظ اخلاقی و وجدانی هم که شده اگر این جشنواره تان ادامه پیدا کرد در سال های آتی شاهد چنین چیزهایی نباشیم که اگر جز این باشد همان بهتر که چنین جشنواره ای نه در اصفهان و نه در هیچ جای دیگری برگزار نشود. اسم جشنوارۀ شما هست: «فرهنگ و هنر و اندیشه». شما باید در راستای این سه اصل عمل کنید. حال بگویید که این رفتار شما در راستای کدامیک از این سه مهم بوده است؟ فرهنگ؟! هنر؟! یا اندیشه؟!!! ...

[ دوشنبه ۱۷ آذر۱۳۹۳ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

نمایش «رویای کفش» به نویسندگی صفورا عبدالهی و کارگردانی مرضیه اشرفیان از اصفهان به سومین جشنوارۀ سراسری تئاتر کودک و نوجوان سوره راه یافت. سایر نمایش های راه یافته به این جشنواره عبارتند از:

«زیر پوست من» به نویسندگی و کارگردانی آرش صادقیان از تهران.
«نقاشی‌های من» به نویسندگی فرشته ابراهیمی و کارگردانی محبوبه پاداش از خراسان رضوی.
«دنیای جورواجور جوراب و جفتک‌جون» به نویسندگی و کارگردانی حامد زحمت‌کش از تهران.
«پرواز» به نویسندگی و کارگردانی نازیلا پاک‌یاری از تهران.
«خیالباف» به نویسندگی دکتر حسن دولت‌آبادی و کارگردانی نرگس اصغری از تهران.
«الی و رویاهایش» به نویسندگی سوزان زدر و کارگردانی بهرام بهبهانی و مرتضی سعیدیان از تهران.
«پیرمرد و دریا» به نویسندگی و کارگردانی رجبعلی فلاح از قائمشهر.
«فرار گوسفندی» به نویسندگی مژده ناظمی و کارگردانی ایمان تاج سلیمان از کرمان.
 «مینار» به نویسندگی و کارگردانی غلامرضا احمدی از بوشهر.
«کوپه شماره 8» به نویسندگی و کارگردانی مهدی سیم‌ریز از خراسان رضوی.
«سیمرغ» به نویسندگی و کارگردانی مهتاب ناصری از تهران.

سومین جشنواره سراسری تئاتر كودک و نوجوان سوره، از شانزدهم لغایت نوزدهم دی‌ ماه سال‌ جاری به همت حوزه هنری کودک و نوجوان و مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، در دو بخش مسابقه در موضوعات «قرآن و سیره معصومان»، «انقلاب اسلامی و دفاع مقدس»، «خِردورزی و فلسفه»، «اخلاق اجتماعی»، «سبك زندگی»، «بازی، ورزش و سرگرمی»، «علم و فناوری» و «زبان فارسی» و بخش جنبی برگزار می‌شود.

منبع خبر: سایت ایران تئاتر

[ دوشنبه ۳ آذر۱۳۹۳ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

آرای هیئت داوران بیست و ششمین جشنوارۀ استانی تئاتر اصفهان متشکل از آقایان هادی مرزبان، صمد چینی فروشان و محسن قصابیان در مراسم اختتامیۀ جشنواره به شرح زیر است:

پوستر و بروشور:

لوح تقدیر به همراه جایزۀ نقدی به مبلغ سیصد هزار تومان تعلق گرفت به مرضیه محمد زاده و حبیب نریمانی برای نمایش «مرگ در پاییز»

گریم:

لوح تقدیر به همراه جایزۀ نقدی به مبلغ سیصد هزار تومان تعلق گرفت به شایان فیروزی برای نمایش «صبحانه ای برای ایکاروس»

طراحی لباس:

لوح تقدیر به همراه جایزۀ نقدی به مبلغ صد هزار تومان تعلق گرفت به مهرنوش مردیها برای نمایش «تقاطعی در کهکشان»

لوح تقدیر به همراه جایزۀ نقدی به مبلغ صد هزار تومان تعلق گرفت به محسن احمدی نیک برای نمایش «سه روایت از مردن»

لوح تقدیر و جایزۀ ویژه به مبلغ سیصد هزار تومان تعلق گرفت به رویا زیرک قشقایی برای نمایش «زیر سم ستوران»

طراحی صحنه:

لوح تقدیر تعلق گرفت به صادق فرهمند برای نمایش «کثیف می کنم دنیا را با پاهایم»

رتبۀ سوم، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی به مبلغ دویست هزار تومان تعلق گرفت به حسین عبدالهی برای نمایش «بنیان»

رتبۀ دوم، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی به مبلغ سیصد هزار تومان تعلق گرفت به رادمهر کشانی برای نمایش «مرگ در پاییز» و طراح نمایش «سه روایت از مردن»

رتبۀ اول، دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزۀ نقدی به مبلغ چهارصد هزار تومان تعلق گرفت به مهرنوش مردیها برای نمایش «تقاطعی در کهکشان»

بازیگری زن:

لوح تقدیر و جایزۀ نقدی به مبلغ صد هزار تومان تعلق گرفت به شبنم پایندان و آسیه بنی طبا برای نمایش «صبحانه ای برای ایکاروس»

رتبۀ سوم، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی به مبلغ دویست هزار تومان تعلق گرفت به نورا موسوی برای نمایش «بنیان»

رتبۀ دوم، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی به مبلغ سیصد هزار تومان تعلق گرفت به شمیلا تابش و نرگس صابری برای نمایش «تقاطعی در کهشکان»

رتبۀ اول، دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزۀ نقدی به مبلغ چهارصد هزار تومان تعلق گرفت به شاهده خدادای برای نمایش «سه روایت از مردن در یک روز مه آلود» و شهلا رحیمی برای نمایش «گوصلان»

بازیگری مرد:

لوح تقدیر و جایزۀ نقدی به مبلغ چهارصد هزار تومان تعلق گرفت به رسول هنرمند برای نمایش «مرگ در پاییز» و جهانگیر نکویی برای نمایش «بنیان»

لوح تقدیر و جایزۀ نقدی به مبلغ صد هزار تومان تعلق گرفت به احمد نخودیان

رتبۀ سوم، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی به مبلغ دویست هزار تومان تعلق گرفت به مهرزاد مشگل گشا و رضا ثابت راسخ بازیگران نمایش «زیر سم ستوران»

رتبۀ دوم، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی به مبلغ سیصد هزار تومان تعلق گرفت به بهزاد سیفی و سهند سیاوشی برای نمایش «تقاطعی در کهشکشان»

رتبۀ اول، دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزۀ نقدی به مبلغ چهارصد هزار تومان تعلق گرفت به فرزاد قاسمی برای نمایش «تقاطعی در کهکشان»

موسیقی:

لوح تقدیر و جایزۀ نقدی به مبلغ صد هزار تومان تعلق گرفت به مجید احمدیان برای نمایش «گوصلان» و مجید آتش طینت برای نمایش «تقاطع زمین و آسمان»

لوح تقدیر و جایزۀ نقدی به مبلغ چهارصد هزار تومان تعلق گرفت به پیام کروندی برای نمایش «بنیان»

کارگردانی:

رتبۀ سوم، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی به مبلغ دویست هزار تومان تعلق گرفت به محسن احمدی نیک برای نمایش «سه روایت از مردن» و کورش شمس برای نمایش «زیر سم ستوران»

رتبۀ دوم، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی به مبلغ سیصد هزار تومان تعلق گرفت به حسین عبدالهی برای نمایش «بنیان» و سید جواد نوریان برای نمایش «گوصلان»

رتبۀ اول، دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزۀ نقدی به مبلغ چهارصد هزار تومان تعلق گرفت به پیمان کریمی برای نمایش «تقاطعی در کهکشان»

نمایشنامه نویسی:

لوح تقدیر تعلق گرفت به مصطفی جعفری برای نمایش «تقاطع زمین و آسمان»

رتبۀ سوم، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی به مبلغ دویست هزار تومان تعلق گرفت به صادق فرهمند برای نمایش «کثیف می کنم دنیا را با پاهایم»

رتبۀ دوم، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی به مبلغ سیصد هزار تومان تعلق گرفت به سید جواد نوریان برای نمایش «گوصلان»

رتبۀ اول، دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزۀ نقدی به مبلغ چهارصد هزار تومان تعلق گرفت به پیمان کریمی برای نمایش «تقاطعی در کهکشان»

نمایش های برگزیده برای حضور در جشنوارۀ منطقه ای:

«تقاطعی از کهکشان» به کارگردانی پیمان کریمی

«بنیان» به کارگردانی حسین عبدالهی

نمایش های پیشنهاد شده توسط هیأت داوران برای پیشنهاد به مرکز هنرهای نمایشی:

«گوصلان» به کارگردانی سید جواد نوریان

«زیر سم ستوران» به کارگردانی کورش شمس

«سه روایت از مردن» به کارگردانی محسن احمدی نیک

[ پنجشنبه ۲۷ شهریور۱۳۹۳ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

محل و روزهای اجرا

تالار هنر

سالن کوچک

ساعت (9/30 و 10/30)

تالار هنر

سالن کوچک

(ساعت 17 و 18)

مجتمع فرشچیان

سالن اصلی

ساعت 19/45

مجتمع فرشچیان

20/45

دوشنبه

93/6/24

کثیف می کنم دنیا را با پاهایم

نویسنده: صادق فرهمند

کارگردان: صادق فرهمند

شاهین شهر (60 دقیقه)

صبحانه ای برای ایکاروس

نویسنده: حمیدرضا نعیمی

کارگردان: شایان فیروزی

اصفهان (45 دقیقه)

تقاطع زمین و آسمان

نویسنده: مصطفی جعفری

کارگردان: ابوالفضل شریفی

خمینی شهر (57 دقیقه)

 

جلسۀ نقد و بررسی نمایش های جشنواره

سه شنبه

93/6/25

مرگ در پاییز

نویسنده: اکبر رادی

کارگردان: رادمهر کشانی

اصفهان (45 دقیقه)

سه روایت از مردن در یک روز مه آلود

نویسنده: رضا گشتاسب

کارگردان: محسن احمدی نیک

فولاد شهر (40 دقیقه)

زیر سم ستوران

نویسنده: کورش شمس

کارگردان: کورش شمس

شاهین شهر (45 دقیقه)

چهارشنبه

93/6/26

گوصلان

نویسنده: سید جواد نوریان

کارگردان: سید جواد نوریان

نجف آباد (45 دقیقه)

بنیان

نویسنده: مهرداد کورش نیا

کارگردان: حسین عبدالهی

اصفهان (60 دقیقه)

تقاطعی در کهکشان

نویسنده: پیمان کریمی

کارگردان: پیمان کریمی

اصفهان (47 دقیقه)

پنجشنبه

93/6/27

اختتامیه: ساعت 20 مجتمع فرهنگی هنری استاد فرشچیان

[ شنبه ۲۲ شهریور۱۳۹۳ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

نمایش «ماروته» از اصفهان نوشته و کار مجید کیمیایی پور به المپیاد هندوستان راه یافت. به گزارش سایت ایران تئاتر، نمایش «ماروته» در بخش نمایش‌های انگشتی این جشنواره که از 25 تا 29 شهریورماه در شهر کوتاک هندوستان برگزار می‌شود، به رقابت می‌پردازد. این نمایش به صورت ابداعی و خلاق، جهان را در یک ویترین مغازه با چهار عروسک که نمایندگان کشورهای خود هستند، نشان داده‌است. احساس پاک و ارتباط دوستی مبارک با عروسک هندی باعث می‌شود عروسک‌ها فروخته شوند و مبارک در ویترین تنها بماند و در نهایت زمانی که مغازه بسته می‌شود، مبارک بیرون از ویترین زنده می‌شود و عروسک‌ها را می‌بیند. فاطمه محمودی (ماروته)، زهرا نیکخواه (مبارک)، الهه محمدی (پانچ)، معصومه باقری (کانتونی)، سحر رمضانی (مغازه دار) بازیگران این نمایش هستند. همچنین محسن باغبان (آهنگساز)، سمانه عطریان (مترجم گروه) و محمد معلمی و محمد بهرامی (دستیاران کارگردان) در این نمایش حضور دارند.

[ چهارشنبه ۱۹ شهریور۱۳۹۳ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

بنا بر اعلام مدیر انجمن نمایش استان؛ احمد شاهین فر نمایش های پذیرفته شده توسط هیئت بازبین بیست و ششمین جشنوارۀ تئاتر استان اصفهان که از بیست و سوم لغایت بیست و هفتم شهریور ماه 1393 برگزار می گردد به شرح زیر می باشد:

1 - «گوصلان»، نویسنده: جواد نوریان، کارگردان: جواد نوریان، نجف آباد.

2 - «مرگ در پاییز»، نویسنده: اکبر رادی، کارگردان: رادمهر کشانی، اصفهان.

3 - «زیر سم ستوران»، نویسنده: کورش شمس، کارگردان: کورش شمس، شاهین شهر.

4 - «بنیان»، نویسنده: مهرداد کورش نیا، کارگردان: حسین عبداللهی، اصفهان.

5 - «تقاطع زمین به آسمان»، نویسنده: مصطفی جعفری، کارگردان: ابوالفضل شریفی، خمینی شهر.

6 - «تقاطعی در کهکشان»، نویسنده: پیمان کریمی، کارگردان: پیمان کریمی، اصفهان.

7 - «کثیف می کنم دنیا را با پاهام»، نویسنده: صادق فرهمند، کارگردان: صادق فرهمند، شاهین شهر.

8 - «سه روایت از مردن»، نویسنده: رضا گشتاسب، کارگردان: محسن احمدی، لنجان.

9 - «صبحانه ای برای ایکاروس»، نویسنده: حمیدرضا نعیمی، کارگردان: شایان فیروزی، اصفهان.

احمد شاهین فر، حمید شهرانی و محسن رهنما اعضای هیئت بازبین این جشنواره بودند.

[ دوشنبه ۱۷ شهریور۱۳۹۳ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

جشنواره منطقه ای تاتر سوره ماه جمعه شب با معرفی و تجلیل از برترین ها به کار خود در سمنان پایان داد و نمایش "این عکس که می ماند" ضمن قرار گرفتن در صدر بیشترین جوائز را از آن خود کرد. در این جشنواره که به مدت سه روز به میزبانی حوزه هنری استان سمنان برگزار شد گروه های نمایش منتخب از استانهای قزوین، همدان، اصفهان، مرکزی، قم و سمنان به رقابت پرداختند. هیات داوران این جشنواره در پایان نمایش های "این عکس که می ماند"به کارگردانی مرتضی نجفی از قزوین "رود زنده می زاید" به کارگردانی احسان جانمی از اصفهان و "صبرا"به کارگردانی محمدرضا عبادیانی از استان سمنان را به ترتیب به عنوان برتر برای حضور در رقابتهای کشوری انتخاب و معرفی کرد. هیات داوران این جشنواره همچنین در بخش طراحی صحنه مرتضی نجفی از نمایش" این عکس که می ماند" را به عنوان برگزیده معرفی کرد. در بخش بازیگر مرد مرتضی خانجانی از نمایش"شُله پزان" را به عنوان بازیگر برگزیده معرفی و از مهدی خدایی در نمایش "این عکس که می ماند" و فرهاد مداحی از نمایش "تماشای صداف "را شایسته تقدیر شناخت. در بخش بازیگری زن نیز آزاده کرم بخش از نمایش "این عکس که می ماند"را به عنوان بازیگر برگزیده انتخاب و ازالهام رضایی در نمایش "رود زنده می زاند"و مریم دشتی از نمایش "شُله پزان" و مریم دلبری از نمایش"صبرا"را شایسته تقدیر دانست. در بخش نمایشنامه نیز "حامد مکملی" از نمایش "این عکس که می ماند" به عنوان برتر معرفی و "احسان جانمی" در نمایش "رود زنده می زاید" را شایسته تقدیر دانست. هیات داوران جشنواره تاتر سوره ماه منطقه دو کشور در بخش کارگردانی نیز "مرتضی نجفی"در نمایش "این عکس که می ماند" را به عنوان کارگردان برگزیده و از "احسان جانمی" در نمایش "رود زنده می زاید" و "محمد عبادیانی" از نمایش "صبرا" را شایسته تقدیر دانست. در این جشنواره 13 نمایش در سالن های تئاتر شهر سمنان، فرهنگسرای نیستان مهدیشهر، حکیم الهی فرهنگسرای کومش سمنان، پلاتو و سالن ماه حوزه هنری استان سمنان به روی صحنه رفت. اعضای هیات داوران این جشنواره متشکل از مهرداد رایانی مخصوص، حسینعلی شوندی و سعید اسدی بود. برگزیدگان این جشنواره به بیست و سومین جشنواره سراسری تئاتر سوره که از بیست و دوم تا بیست و هشتم مهر 93 در تهران و در تالارها و تماشاخانه های حوزه هنری کشور برگزار می شود راه یافتند.

[ چهارشنبه ۱۲ شهریور۱۳۹۳ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

دلارام ترکی در پنجمین جشنوارۀ تئاتر خیابانی لاهیجان موفق شد برای بازی در نمایش «آقای محترم» به نویسندگی و کارگردانی مسعود براهیمی به مقام اول بازیگری زن دست یابد. همچنین مسعود براهیمی موفق به کسب مقام اول طراحی صحنه گردید. به هر دوی این عزیزان تبریک عرض می کنم و امیدوارم در آینده نیز به موفقیت های بیشتری دست یافته و همچنان برای تئاتر اصفهان کسب افتخار نمایند.

[ جمعه ۷ شهریور۱۳۹۳ ] [ ] [ وحید عمرانی ]
برتری فیلم «با» در جشنوارۀ فیلم بسیج

فیلم «با» ساختۀ سعید مؤذنی به عنوان فیلم برتر جشنوارۀ فیلم بسیج در اصفهان شناخته گردید، همچنین عنوان بهترین صداگذاری را از آن خود کرد. مؤذنی موفق شد تا با این فیلم به جشنوارۀ سراسری بسیج راه یابد. مهرداد داوری، سپیده امینی، صادق آرامی، فرشاد شفایی و مهدی یوسفی در این اثر به نقش آفرینی پرداختند. این موفقیت را به دوستان عزیزم سعید مؤذنی و مهرداد داوری تبریک می گویم و آرزوی موفقیت همگی عوامل این فیلم را در مراحل بعدی دارم.

[ سه شنبه ۲۴ دی۱۳۹۲ ] [ ] [ وحید عمرانی ]
در سومین جشنوارۀ ملی بازیگری تئاتر «نقطه» اصفهانی ها موفق شدند به نتایج زیر دست یابند:

- اهدای تندیس جشنواره برای نمایش «پانتو کارتونیک» به کارگردانی نواب ثریا

- کسب رتبۀ سوم بازیگری توسط علی قیومی برای نمایش «مونو لافی با خدا»

- کسب رتبۀ اول بازیگری توسط آذر بهارلو برای نمایش «سربازی از یک دوران سپری شده»

- اهدای لوح تقدیر بازیگری به پویا بهارلو برای نمایش «ایستگاه آخر»

- اهدای لوح تقدیر به نمایش «سربازی از یک دوران سپری شده» به کارگردانی فرشید بختیاری

- کسب رتبۀ اول بازیگری در بخش بدن توسط ستاره تبریززاده برای نمایش «بختک»

- کسب رتبۀ اول بازیگری توسط اشکان آریانا برای نمایش «مونولافی با خدا»

به همۀ دوستان خوب تئاتریم به خاطر کسب افتخار برای اصفهان تبریک و شاد باش عرض می کنم و امیدوارم روز به روز شاهد موفقیت های بیشترشان باشیم.

[ چهارشنبه ۱۸ دی۱۳۹۲ ] [ ] [ وحید عمرانی ]
احسان فاضلی و گروهش با نمایش «خیال بی خیال» در جشنوارۀ منطقه ای موفق شدند برگزیده شده و به جشنوارۀ بین المللی تئاتر فجر راه یابند. همچنین این نمایش موفق شد به رتبۀ سوم موسیقی، دو رتبۀ سوم بازیگری زن، دو رتبۀ دوم بازیگری مرد و رتبۀ نخست کارگردانی دست یابد. این موفقیت بزرگ را به احسان فاضلی و تمامی اعضای گروهش تبریک و شادباش عرض می کنیم. به امید موفقیت های بیشترشان در جشنوارۀ تئاتر فجر.

[ دوشنبه ۶ آبان۱۳۹۲ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

جلال مشتاقیان و گروهش موفق شدند در جشنوارۀ تئاتر خیابانی مریوان خوش بدرخشند و به جشنوارۀ بین المللی تئاتر فجر راه یابند. هیأت داوران ضمن معرفی تمامی نمايش های بخش آئينی سنتی جشنواره به جشنوارۀ تئاتر فجر، نمايش های برگزیدۀ بخش مسابقۀ خود را به شرح زیر و بدون اولویت به ستاد برگزاری و دبیرخانۀ جشنوارۀ تئاتر فجر معرفی نمود:

1 – نمایش «سفر دل» به کارگردانی نگین سرکانی از استان البرز

2 - نمايش «روی قبرم پا بگذاريد» به كارگردانی حيدر رضایی از ايلام

3 - نمايش «ديوار» به كارگردانی عليرضا اسماعيلی از سقز

4 - نمايش «يه آسمون آبی» به کارگردانی ماندانا عقبری از استان تهران

5 - نمايش «باشلوق» به كارگردانی مهدی صالح يار از استان آذربايجان شرقی

6 - نمايش «چهار خان جاسم» به كارگردانی جلال مشتاقيان از استان اصفهان

7 – نمایش «سال های دور از خانه» به کارگردانی محمد زوار بی ریا از استان تهران

کسب این افتخار و موفقیت بزرگ را به دوست عزیزم جلال مشتاقیان و گروه خوبش تبریک و شادباش عرض می کنم. امیدوارم در جشنوارۀ بین المللی تئاتر فجر نیز بدرخشند و نام اصفهان را بلند آوازه گردانند.

[ یکشنبه ۱۴ مهر۱۳۹۲ ] [ ] [ وحید عمرانی ]
این روزها تب و تاب داغ جشنوارۀ استانی فضای تئاتر اصفهان را فرا گرفته و استقبال خوبی هم از آن به عمل آمده است. اما معضل اصلی ای که در برگزاری این جشنواره به نظر می رسد، محدودیت فضای سالنها و عدم گنجایش تماشاگران برای دیدن نمایش هاست. از آنجایی که مطالب این وبلاگ توسط مسئولین ارشاد و  عاملان دست اندر کار جشنواره های تئاتر در اصفهان رصد می شود، پیشنهاد می کنم به منظور بهبود برگزاری جشنوارۀ تئاتر استانی در سالهای آینده، تماشای نمایش ها همانند جشنوارۀ بین المللی تئاتر فجر همراه با بلیط فروشی باشد. این اقدام محسناتی در بر دارد، منجمله اینکه تنها کسانی که به واقع مشتاق تماشای تئاترها هستند و برای آن اهمیت قائلند به تماشای کارها می نشینند، برخی حواشی بی مورد که ناشی از حضور افراد بی ربط به تئاتر است برطرف می شود و تزاحم بیش از حدی نیز که هم اکنون شاهد آنیم از بین می رود. همچنین به گروه های تئاتر اصفهان که با توجه به بودجۀ تقریباً صفری که در اختیار تئاتر استان قرار می گیرد با مسائل و مشکلات جدی مالی مواجه هستند کمک می شود و مقداری از هزینه هایی که صرف شرکت در جشنوارۀ تئاتر استان نموده اند به آنها باز خواهد گشت. امیدوارم این پیشنهاد مورد توجه مقامات مربوطه قرار گیرد تا جشنواره های تئاتر ما با کیفیت و سهولت بیشتری برگزار گردد.

پیشنهاد دیگر بنده ضمن احترامی که برای درام نویس و کارگردان محترم شهرمان؛ آقای محسن رهنما قائل می باشم، استفاده از منتقدی است که همانند داورهای جشنواره از خود محیط تئاتر اصفهان نباشد و از سوی کانون منتقدان تئاتر ایران و ترجیحاً از پایتخت به جشنوارۀ استانی تئاتر اصفهان اعزام گردد؛ زیرا از طرفی سطح تئاتر تهران در حال حاضر از تمامی نقاط کشور بدون تردید بالاتر است و از طرف دیگر منتقدی که خود در فضای تئاتر این استان نشو و نما یافته و فعالیت می کند، اگرچه از سواد و آگاهی بر جریانات درام برخوردار باشد، با این حال نمی تواند آنچنان دیدگاه متفاوتی نسبت به سایرین بر نمایش ها داشته باشد و نکاتی را که چه بسا دیگران نمی بینند، دریافته و مورد تجزیه و تحلیل و بررسی قرار دهد. چنانچه امسال به جز اصفهان منتقدانی که برای سایر جشنواره های استانی فرستاده شده اند، همگی از تهران هستند. بنابراین رعایت این نکته به منظور ارتقای هنر نمایش در اصفهان ضروری به نظر می رسد.

[ دوشنبه ۸ مهر۱۳۹۲ ] [ ] [ وحید عمرانی ]
یکشنبه 92/7/7:

- «محاق» نوشتۀ اکبر رادی و کارگردانی رادمهر کشانی (60 دقیقه، ساعت 15، سالن کوچک تالار هنر)

- «ستارۀ سال سی ام» نوشتۀ محمدرضا آریان فر و کارگردانی جواد ایزددوست (اصفهان، 60 دقیقه، ساعت 16/30، سالن اصلی تالار هنر)

- «مردگان مشغول کارند» نوشته و کارگردانی امید نیاز (اصفهان، 60 دقیقه، ساعت 18/30، تالار فرشچیان)

دوشنبه 92/7/8:

- «جلد کهنۀ شناسنامه ام درد می کند» نوشته و کارگردانی هاجر پورسینا (اصفهان، 35 دقیقه، ساعت 9/30، سالن کوچک تالار هنر)

- «خیال بی خیال» نوشتۀ فاطمه مکاری و کارگردانی احسان فاضلی (اصفهان، 55 دقیقه، ساعت 15، سالن کوچک تالار هنر)

- «ای کاش دنیا می مرد» نوشته و کارگردانی سید مرتضی طباطبایی (شاهین شهر، 58 دقیقه، ساعت 16/30، سالن اصلی تالار هنر)

- «پشت بوم» نوشتۀ وحید کیارسی و کارگردانی حسین عبداللهی (لنجان، 57 دقیقه، ساعت 18/30، تالار فرشچیان)

سه شنبه 92/7/9:

- «کارگاه تخصصی آموزشی» (9/30، تالار هنر)

- «قصه بگو یا بمیر» نوشتۀ کامران شهلایی و کارگردانی احسان جانمی (اصفهان، 35 دقیقه، ساعت 15، سالن کوچک تالار هنر)

- «سندباد نامه به روایت شبانه های شهرزاد» نوشتۀ صحرا رمضانیان و حامد امان پور به کارگردانی پویان عطایی (اصفهان، 60 دقیقه، ساعت 16/30، سالن اصلی تالار هنر)

- «ایستگاه صفر» نوشته و کارگردانی پیمان کریمی (اصفهان، 47 دقیقه، ساعت 18/30، تالار فرشچیان)

چهارشنبه 92/7/10:

مراسم اختتامیه (ساعت 18/30، تالار فرشچیان)

نقد و بررسی نمایش ها هر روز ساعت 20 در تالار فرشچیان برگزار می شود.

[ جمعه ۵ مهر۱۳۹۲ ] [ ] [ وحید عمرانی ]
به نقل از ستاد برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی مریوان، در پی اعلام اولیه نتایج ارزیابی آثار متقاضی حضور در هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان و پس از ارزیابی مجدد آثار مشروط، هجده  نمایش بخش آزاد و کودک و نوجوان در بخش رقابتی جشنواره به شرح زیر حضور خواهند داشت:

1.    نمایش" زوار" نوشته باقر رمضان‌زاده و کارگردانی عبدالکریم حمزوی از میناب


2.    نمایش "رابینسون کروزوئه" ‌نوشته  و کارگردانی علی نوریان از ساوجبلاغ


3.    نمایش "سفر دل" نوشته  و کارگردانی نگین سرکانی از کرج


4.    نمایش "مجسمه" نوشته و کار سعید خیراللهی از دهلران


5.    نمایش "چهار خان برای جاسم" نوشته و کار جلال مشتاقیان‌زاده از اصفهان


6.    نمایش "تندیس"‌ نوشته اصغر خلیلی و کارگردانی مجتبی خلیلی از اصفهان


7.    نمایش"بیف استراگانف"‌ نوشته پژمان شاهوردی و کارگردانی محمدحسین اثنی‌عشری از زرند


8.    نمایش "سال های دور از خانه" نوشته و کار محمد زوار بی‌ریا از تهران


9.    نمایش" پهلوان پری" نوشته موسی هدایتی و کارگردانی عادل گنجی از قروه


10.    نمایش "لطفا روی قبرم پا بگذارید" نوشته و کار حیدر رضایی از دهلران


11.    نمایش "دیوار" ‌نوشته و کار علیرضا اسماعیلی از سقز


12.    نمایش "چند تابلو از یک زن" نوشته و کار کژال راست‌بین از مریوان


13.    نمایش "دلقک جنگ‌زده" نوشته و کار مریم خاکسار تهرانی از تهران


14.    نمایش "باشلوق" نوشته و کار مهدی صالحیار از مرند


15.    نمایش "یه آسمون آبی"‌نوشته علیرضا دهقانی و کارگردانی ماندانا عبقری از تهران


16.    نمایش "پیش‌بینی هشت پای معروف" نوشته و کار نرگس خاک‌کار از ملایر


17.    نمایش "لبخند کوچک" نوشته سجاد بهره‌مند و کارگردانی زهرا مریدی از تهران


18.    نمایش "چرختو" نوشته طیبه مقدم و کارگردانی رجبعلی فلاح از قائم‌شهر


ضمناً نمایش ها‌ی زیر در بخش غیررقابتی جشنواره حضور خواهند داشت.


19.    نمایش "ستایش حکیم" نوشته و کار بهزاد جاودان‌فر از تهران در بخش ویژه


20.    نمایش "قطار ایرانی" نوشته و کار اسماعیل
صرامی از اصفهان در بخش ویژه


21.    نمایش "چوک ابوموسی" نوشته احمد رنجبر و کارگردانی حسن سبحانی از میناب در آیینی  


22.    نمایش "گیشه یار"‌ نوشته محمدعلی صادق حسنی و کارگردانی علی بیداوسی از  لاهیجان


23.    نمایش "بنگ بهیگ" نوشته و کار علی قاضی از مسجد سلیمان در بخش آیینی


24.    نمایش "ورف چال شهر زنان" نوشته  و کارگردانی مشترک محسن اردشیر و غنچه شکوهیان، آمل


25.    نمایش "کاشت داشت برداشت" ‌نوشته و کار محمد بهاگیر از تربت جام در بخش آیینی


26.    نمایش "نقطه پایان" نوشته و کار عزیز زادسر از مریوان در بخش مهمان


27.    نمایش "رستم جوری دیگر"‌ نوشته دلینا امان‌اللهی و کارگردانی احسان زارع‌زاده از سقز


گفتنی است، هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان، به دبیری قباد میمنت‌آبادی،  از 10 تا 13 مهرماه برگزار خواهد شد.

منبع خبر: سایت ایران تئاتر

[ سه شنبه ۲ مهر۱۳۹۲ ] [ ] [ وحید عمرانی ]
از بین چهل و شش اثر نمایشی متقاضی، ده نمایش زیر موفق شدند به جشنوارۀ تئاتر استان راه یابند:

1 - «ای کاش دنیا می مرد» به کارگردانی مرتضی طباطبایی

2 - «محاق» به کارگردانی رادمهر کشانی

3 - «جلد کهنۀ شناسنامه ام درد می کند» به کارگردانی هاجر پورسینا

4 - «خیال بی خیال» به کارگردانی احسان فاضلی

5 - «ایستگاه صفر» به کارگردانی پیمان کریمی

6 - «سندباد به روایت شبانه های شهرزاد» به کارگردانی پویان عطایی

7 - «ستارۀ سال سی ام» به کارگردانی جواد ایزد دوست

8 - «شب بود» به کارگردانی حسین عباسی

9 - «قصه بگو یا بمیر» به کارگردانی احسان جانمی

10 - «مردگان مشغول کارند» به کارگردانی امید نیاز

جشنوارۀ تئاتر استان امسال از ششم تا یازدهم مهرماه توسط ادارۀ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و با همکاری انجمن هنرهای نمایشی استان اصفهان برگزار خواهد شد.

[ دوشنبه ۲۵ شهریور۱۳۹۲ ] [ ] [ وحید عمرانی ]
اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در راستای سیاستها، به منظور ارتقاء و کشف استعدادهای خلاق نمایشی با تاکید بر اجرای عمومی بیست و پنجمین جشنواره تئاتر استانی را برگزار می نماید .
شرایط جشنواره :
1- آن دسته از گروها که در فاصله آبانماه 1391 تا 5 شهریور 1392 اجرای عمومی نمایشهای خود را به پایان رسانده باشند ( حداقل پنج اجرا در شهرهای کوچک یا ده اجرا در شهرهای بزرگ با تایید اداره فرهنگ ارشاد اسلامی شهرستان و نهایتاً اداره کل استان ) می توانند متقاضی حضور در جشنواره باشند .
2- متقاضیان لازم است ( 1- فرم تقاضانامه 2 – تاییدیه اجرای عمومی 3- فیلم ) اجرای عمومی خود را به صورت cd نهایتاً تا 5 شهریور 92 به دبیرخانه جشنواره استان واقع در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه نماید .
3- جشنواره به صورت رقابتی برگزار می گردد و برگزیدگان به جشنواره منطقه ای راه خواهند یافت .
4- در جشنواره صرفاً آثار صحنه ای می توانند شرکت نمایند . متون نمایشی ایرانی که محتوای داستانی آنها از موضوعات بومی ، تاریخی ، ادبی و با موضوع امام رضا ( ع) باشد در اولویت قرار خواهند گرفت .
5- ارائه مجوز کتبی نویسنده به هنگام تحویل تقاضانامه شرکت در جشنواره الزامی است .
6- آثار نمایشی خارجی در جشنواره پذیرفته نمی شود .
7- انتخاب متون مطرح کشور که تا کنون به تعداد زیاد اجرا شده اند تنها در صورت ارائه طرح خلاقانه و شیوه نو مورد قبول می باشد .
8- نمایشهای ارائه شده نباید توسط همان گروه در هیچ یک از جشنوارهای منطقه ای ، سراسری و بین المللی شرکت کرده باشند و چنانچه در هر مرحله تخلفی در این مورد اثبات گردد از حضور در جشنواره منع می گردند .
9- از آنجا که شرایط و امکانات سالن های اجرایی غیر پلاتویی می باشد فراهم نمودن امکانات در حد توان دبیرخانه انجام خواهد شد .
تقویم جشنواره :
آخرین مهلت ارائه تقاضانامه : 5 شهریور ماه 92
زمان بازبینی آثار : 17 اغایت 21 شهریور ماه 92
زمان برگزاری جشنواره : 6 لغایت 10 مهرماه 92
اختتامیه : 11 مهرماه 92
نشانی دبیرخانه : اصفهان خیابان آبشار دوم بعد از پل غدیر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی امور هنرهای نمایشی

فرم تقاضای شرکت در بیست و پنجمین جشنواره تئاتر استان اصفهان
اینجانب ................................... کارگردان نمایش ................................ به نویسندگی ................................ ضمن مطالعه و قبول فراخوان جشنواره با ارسال یک نسخه از فیلم نمایش تقاضای بازبینی اثر به صورت 1) زنده ........... 2 ) به صورت فیلم ............ را به دبیرخانه جشنواره اعلام می نمایم .
تاریخ تولد : ................................... میزان تحصیلات : ..............................................
نشانی : ......................................................................................................................
تلفن همراه:................................ تلفن منزل: ............................... محل کار: ............................
مدارک لازم :
فرم تقاضانامه - تاییدیه اجرای عمومی - فیلم نمایش به صورت cd - مجوز کتبی نویسنده

تاریخ :

امضاء :

منبع: سایت انجمن هنرهای نمایشی استان اصفهان

[ چهارشنبه ۹ مرداد۱۳۹۲ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

به گزارش روابط عمومی تالار هنر وابسته به سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان، میثم بکتاشیان ، دبیر چهارمین جشنواره نمایش های كمدی اصفهان با اشاره به برگزاری این جشنواره در چهارمین سال پیاپی گفت: داوران این دوره از جشنواره از اساتید مطرح كشور در حوزه نمایش هستند.

داریوش مودبیان، فرهاد مهندس پور و جمشید خانیان سه داوری هستند كه میثم بكتاشیان از آنها نام برد و تأكید كرد: جشنواره امسال جشنواره ای پرشور و بسیار حساس خواهد بود. وی ابراز امیدواری كرد این جشنواره و سایر جشنواره های استان به ارتقای كیفی و كمی هنر نمایش در استان كمك كنند.

بكتاشیان تصریح كرد: جشنواره امسال دو تفاوت نسبت به جشنواره سال گذشته دارد،‌ اول اینكه در بخش نمایشنامه نویسی به صورت سراسری برگزار می شود و دوم اینكه بخش نمایش خیابانی نیز به جشنواره امسال اضافه شده است. شایان ذكر است چهارمین جشنواره نمایش های كمدی اصفهان و اولین جشنواره سراسری نمایشنامه نویسی شهروندی ۱۱ لغایت ۱۷  تیرماه در تالار هنر اصفهان و هنرسرای خورشید برگزار می گردد.

منبع: سایت تالار هنر اصفهان

[ پنجشنبه ۶ تیر۱۳۹۲ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

به گزارش روابط عمومی تالار هنر وابسته به سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان، میثم بکتاشیان ، دبير چهارمين جشنواره نمايش هاي كمدي اصفهان با اشاره به ۲  روز بازبيني فشرده از ميان ۱۲ نمايشنامه خوان و ۳ گروه خياباني گفت: ۳ اثر نمايشنامه خواني و يك نمايش خياباني به مرحله اصلي جشنواره چهارم راه يافتند.

بكتاشيان افزود: عليرضا قدسيه، مريم دشتي و رزيتا كروندي نمايشنامه خواناني هستند كه به مرحله اصلي جشنواره چهارم راه يافتند.

همچنين از ميان ۳ نمايش خياباني بازبيني شده، ‌نمايش خياباني آخرين خشمگين به كارگرداني ابوالفضل شريفي نيز راهي بخش اصلي جشنواره شد.

بکتاشیان در ادامه  محسن عرب زاده، مجيد صديقي، فهيمه سياحيان، منصور سلطاني زاده و مهدي بقايي را كارشناسان بازبيني بخش نمايشنامه خواني و خياباني معرفي كرد و افزود: بخش صحنه اي اين جشنواره نيز  روزهاي شنبه تا سه شنبه بازبيني شدند.   

شايان ذكر است چهارمين جشنواره نمايش هاي كمدي اصفهان و اولين جشنواره سراسري نمايشنامه نويسي شهروندي ۱۱ لغايت ۱۷  تيرماه در تالار هنر اصفهان برگزار مي گردد. 

[ دوشنبه ۳ تیر۱۳۹۲ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

به گزارش روابط عمومی تالار هنر وابسته به سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان، میثم بکتاشیان ، دبير چهارمين جشنواره نمايش هاي كمدي اصفهان با اشاره به ۳ روز بازبيني فشرده ۲۴ نمايش صحنه اي در ۲ بخش صحنه اي آزاد و ويژه گفت: از ميان اين ۲۴ نمايش ۸ نمايش به صورت مستقيم به بخش اصلي جشنواره راه پيدا كرد و ۶ نمايش نيز مشروط به بازبيني مجدد شد.  

بكتاشيان افزود: در بخش ويژه نمايش هاي «هچل» به كارگرداني رهام بحيرايي ، «بوق»  به كارگرداني آزاده كمال بروجردي و «شوخي كوچك جناب ميم» به كارگرداني نگار داستان پوربه صورت مستقيم به بخش اصلي جشنواره راه پيدا كردند.

نمايش «سرنخ» به كارگرداني ليلا پرويزي نيز براي حضور در بخش ويژه جشنواره مشروط به موضوعات شهروندي شد.

دبير چهارمين جشنواره نمايش هاي كمدي اصفهان تصريح كرد: در بخش آزاد نيز نمايش هاي  «مقام استادي» به كارگرداني محمد جواد سجادي ، « پري» به كارگرداني احسان جانمي ،‌ »فسيل» به كارگرداني بهنام شمسايي ، «شيش و بش» به كارگرداني مژده عليزاده و «كمدي ارتفاعات» به كارگرداني منصور قرباني به بخش اصلي جشنواره راه پيدا كردند.

همچنين در اين بخش نمايش هاي «كمدي ارتفاعات» به كارگرداني سيد جواد مسجدي نژاد ،  «سند» به كارگرداني ميعاد سليماني راد و «پينوكيو دروغ بگو» به كارگرداني ابوالفضل شريفي مشروط به بازبيني مجدد از نظر فني و نمايش هاي «درمان» به كارگرداني نسترن مومني  و «خشم و هياهو» به كارگرداني نواب ثريا نيز مشروط به بازبيني مجدد فني و شهروندي شدند.

بکتاشیان در ادامه  هوشنگ جمشيديان، سعيد محسني، اسماعيل موحدي، منصور سلطاني زاده و مهدي بقايي را كارشناسان بازبيني بخش صحنه اي معرفي كرد و افزود: بخش نمايشنامه خواني و نمايش هاي خياباني نيز چهارشنبه و پنج شنبه همين هفته بازبيني مي شود. 

شايان ذكر است چهارمين جشنواره نمايش هاي كمدي اصفهان و اولين جشنواره سراسري نمايشنامه نويسي شهروندي ۱۱ لغايت ۱۷  تيرماه در تالار هنر اصفهان برگزار مي گردد. 

نتايج بازبيني بخش صحنه اي

رديف

نمايش

كارگردان

بخش

تأييد

مشروط فني

مشروط شهروندي

۱

هچل

رهام بحيرايي

ويژه

تأييد

 

 

۲

بوق

آزاده كمال بروجردي

ويژه

تأييد

 

 

۳

شوخي كوچك جناب ميم

نگار داستان پور

ويژه

تأييد

 

 

۴

سرنخ

ليلا پرويزي

ويژه

مشروط

 

*

۵

درمان

نسترن مومني

ويژه

مشروط

*

*

۶

خشم و هياهو

نواب ثريا

ويژه

مشروط

*

*

۷

مقام استادي

محمد جواد سجادي

آزاد

تأييد

 

 

۸

پري

احسان جانمي

آزاد

تأييد

 

 

۹

فسيل

بهنام شمسايي

آزاد

تأييد

 

 

۱۰

شيش و بش

مژده عليزاده

آزاد

تأييد

 

 

۱۱

كمدي ارتفاعات

منصور قرباني

آزاد

تأييد

 

 

۱۲

كمدي ارتفاعات

سيد جواد مسجدي نژاد

آزاد

مشروط

*

 

۱۳

سند

ميعاد سليماني

آزاد

مشروط

*

 

۱۴

پينوكيو دروغ بگو

ابوالفضل شريفي

آزاد

مشروط

*

 

[ دوشنبه ۳ تیر۱۳۹۲ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

به گزارش روابط عمومی تالار هنر میثم بکتاشیان، دبیر جشنواره نمایش های کمدی اصفهان با اشاره به استقبال گسترده گروه هاي نمايشي و فعالان تئاتر اصفهان،  گفت: چهارمين جشنواره مي تواند فرصت مناسبي براي هنرمندان اصفهاني باشد.  وي افزود: اگر چه اين جشنواره در موقعيت زماني نزديك نوروز و با فرصت كم آغاز شد، اما حضور اكثر گروه هاي تئاتري و هنرمندان اصفهاني نشان داد اين جشنواره در ميان هنرمندان جايگاه خود را يافته است. رئيس تالار هنر با اشاره به آمار نمايشنامه هاي ارسالي به دبيرخانه جشنواره تصريح كرد:‌۱۱۱ نمايشنامه در بخش صحنه اي كه ۶۱ اثر  مربوط به بخش ويژه و ۵۰ اثر مربوط به بخش آزاد مي باشد به دبيرخانه رسيده است.

بكتاشيان آثار رسيده در بخش خياباني را ۲۲ اثر و در بخش نمايشنامه خواني را نيز ۱۹ اثر معرفي كرد. وی افزود: با توجه به اينكه ارسال اثر در بخش نمايشنامه نويسي كمدي شهروندي تا ۳۱ خرداد مهلت دارد ،‌ اما تاكنون ۹ اثر نيز در اين بخش به دبيرخانه ارسال شده است. دبیر جشنواره نمایش های کمدی اصفهان،‌ جمشيد خانيان ،‌ سعيد محسنی و محمد جلوانی را بازخوانان مرحله بازخواني متون معرفي كرد و خاطرنشان ساخت نتيجه بازخواني آثار ۱۸ فروردين از طريق رسانه هاي عمومي و سايت تالار هنر به نشاني www.‎arthall.‎ir  اطلاع رساني خواهد شد.

گفتني است این جشنواره  در سه  بخش صحنه ای، خیابانی و نمایشنامه خوانی در گستره استانی و در بخش نمایشنامه نویسی کمدی شهروندی در گستره ملی برگزار خواهد شد. همچنين این جشنواره در بخش صحنه ای ویژه، خیابانی ، نمایشنامه خوانی و نمایشنامه نویسی با موضوعات ترافیک و حمل و نقل عمومی، فضای سبز، شهروند الکترونیک، نظافت عمومی، مدیریت خشم، صله رحم، آپارتمان نشینی، قناعت و فرهنگ کار جمعی برگزار می شود.

منبع خبر: سایت تالار هنر اصفهان http://arthall.ir

[ چهارشنبه ۱۴ فروردین۱۳۹۲ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

پرفورمنس «دستاویز» کاری از زهرا شفیع به مرحلۀ پایانی جشنوارۀ بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران راه یافت. بازیگران این کار: باربد دری، سیامک دری و زهرا شفیع می باشند. رپرتوار جشنوارۀ تئاتر دانشگاهی کشور، اوایل اردیبهشت ماه 1392 برگزار می گردد.

منبع خبر: وبلاگ گروه تئاتر آونگ http://avangtheatregroup.blogfa.com/

[ سه شنبه ۱۵ اسفند۱۳۹۱ ] [ ] [ وحید عمرانی ]
نمایش «زندگی در پنج اپیزود» به نویسندگی و کارگردانی شایان فیروزی از تئاتری های اصفهان که مدتی است ساکن تهران شده است، موفق شد به بخش نهایی سومین جشنوارۀ سراسری تئاتر تک نفره راه یابد. به غیر از این نمایش یازده نمایش دیگر نیز به این بخش راه یافتند که عبارتند از:

1 - «اروندا» نوشتۀ حسن سرچاهی و کارگردانی شیوا ترابی   

2 - «دوستت دارم تا مرز جنون» نوشته سحر ناسوتی و  کارگردانی سوسن سلامت 

3 – «زندگی به علاوه پول» نوشته و کارگردانی شکوفه رحمتی  

4 – «ماما جادو» نوشته فرانکارامه و کارگردانی عزت نیا   

5 – «حوصه شط» نوشته و کارگردانی حمید طالبی

6 - «زمستان بود، پرنده بودم من» نوشته و کارگردانی مرتضی دستمرد

7 – «گرد آفرید» نوشته و کارگردانی شیرین امامی

8 – «7/30 دقیقه بعدالظهر» به کارگردانی مونا محمود زاده

9 – «خاطرات بابی خرسه» به کارگردانی فرزین ریحانی

10 – «رستم و سهراب» به کارگردانی ابوالفضل امامی  

11 – «زن از روی خاطره ها عکس می گیرد» به کارگردانی امیر حسین آسانی

دو اثر نمایشی دیگر در بخش ویژه این جشنواره به صحنه می رود. این نمایش ها همزمان با برپایی بخش مسابقه جشنواره در سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران اجرا خواهند شد. نمایش «آمینیون» به کارگردانی مرتضی آقاحسنی و بازیگری نسیم ادبی و نمایش «این تابستان» به کارگردانی بهاره رهنما و با بازی نسیم ادبی در بخش ویژه سومین جشنواره سراسری تئاتر تک نفره به صحنه می روند. سومین جشنواره سراسری تئاتر تک نفره با هدف کشف و شناخت استعدادهای برتر، توجه ویژه به بازیگری به عنوان اصلی ترین رکن نمایش، تولید آثار کیفی با حجم و ابعاد کوچک و تولید آثار متناسب با اجرا در فضای غیر متعارف در فروردین ماه 1392 در فرهنگسرای نیاوران برگزار خواهد شد.

[ یکشنبه ۱۳ اسفند۱۳۹۱ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

نمایش «پیتزای قورمه سبزی» از اصفهان به سومین جشنوارۀ تئاتر طنز الیگودرز راه پیدا کرد. عوامل این نمایش عبارتند از:

نویسنده: حبیب نریمانی

کارگردان: جلال مشتاقیان

بازیگران:

پویان عطایی

محمد منصوریان

امیر بهارلو

جلال مشتاقیان

جشنوارۀ تئاتر طنز الیگودرز هشتم و نهم اسفند ماه در این شهر برگزار می گردد.

منبع خبر: وبلاگ آبان تئاتر http://moshtaghiyan.blogfa.com/

[ یکشنبه ۶ اسفند۱۳۹۱ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

تالار هنر وابسته به سازمان فرهنگی تفریحی و کمیته فرهنگ شهروندی شهرداری اصفهان چهارمین جشنواره استانی نمایش های کمدی و اولین جشنواره سراسری نمایشنامه نویسی کمدی شهروندی اصفهان را به منظور فراهم آوردن بستری مناسب جهت تحقق اهداف ذیل برگزار می کند:

 اهداف جشنواره:

1-بهبود و ارتقاء فرهنگ و افزایش نشاط در شهروندان.

2-ترویج سبک زندگی متعالی و نشاط بخش.

3-ترویج، تحکیم و ارتقاء فرهنگ شهروندی.

4- ایجاد بستری مناسب جهت شناسایی استعدادهای جوانان در عرصه های هنرهای نمایشی.

5-حمایت از فعالیت هنرمندان مستعد در عرصه هنرهای نمایشی.

6-بستر سازی مناسب جهت نهادینه کردن فرهنگ شادی مبتنی بر تعالیم اخلاقی.

7-اعتلای فرهنگ عمومی با رویکرد گسترش و آشنایی بیشتر مردم با هنر نمایش.

 بخش های جشنواره:

الف) صحنه ای

ب) نمایشنامه خوانی

ج) نمایشنامه نویسی

د) خیابانی


ادامه مطلب
[ پنجشنبه ۳ اسفند۱۳۹۱ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

پوستر نمایش «قصه های درگوشی» با طراحی مرضیه رحیمی به سی و یکمین جشنوارۀ بین المللی تئاتر فجر راه یافت. این نمایش اسفند ماه 1390 به کارگردانی محمدعلی یاری و بازی امین زارع و رادنوش مقدم در تالار هنر اصفهان اجرای عمومی شده بود که پس از نمایش، نمایشگاه پوستری به همت مرضیه رحیمی برگزار گردید که خوشبختانه آثار این طراح خوش ذوق اصفهانی از بین 197 اثر به بخش مسابقۀ پوستر جشنوارۀ فجر رسید. از میان 197 اثر از 68 هنرمند که به دبیرخانۀ جشنواره ارسال شده بود، 68 پوستر به طراحی 36 هنرمند توسط هیأت انتخاب مسابقۀ پوستر انتخاب و به مرحلۀ برگزاری نمایشگاه راه یافته است. این موفقیت را به تمامی دست اندرکاران نمایش «قصه های درگوشی» و سایر تئاتری های اصفهان تبریک و شاد باش می گویم.


[ سه شنبه ۲۶ دی۱۳۹۱ ] [ ] [ وحید عمرانی ]
دومین جشنواره سراسری بصیرت در بخش صحنه ای ، با شناختن برگزیدگانش به کار خود پایان داد. نمایش پشت بوم نماینده اصفهان توانست با کسب تقدیر هئیت داوران در بخش های مختلف دست پر به اصفهان بازگردد.
به گزارش دریافتی سایت انجمن، نمایش پشت بوم موفق به کسب جوایز ذیل شد:
بازیگری دوم زن : نورا موسوی
بازیگری سوم زن: شاهده خدادادی
بازیگری دوم مرد مشترکاً: پیام میرکی. علی آذرشین
طراحی صحنه برگزیده : حسین عبدالهی
کارگردانی سوم: حسین عبدالهی

گفتنی است گروه خوابگردهای صحنه با نمایش مرگ ناصری در بخش نمایشنامه خوانی جشنواره بصیرت در یزد نیز پیش از این موفق به کسب جوائز مختلف شده بود.

منبع خبر: سایت انجمن هنرهای نمایشی اصفهان http://ahn-esfahan.ir

[ چهارشنبه ۱۳ دی۱۳۹۱ ] [ ] [ وحید عمرانی ]
دومین جشنواره ملی بصیرت در بخش نمایشنامه خوانی در یزد به کار خود پایان داد. حسین عبدالهی سرپرست گروه خوابگردهای صحنه در گفتگو با سایت انجمن بیان کرد: گروه خوابگردهای صحنه با دو نمایش پشت بوم و بیداری در بخش صحنه ای جشنواره بصیرت در تنکابن و نمایش مرگ ناصری در بخش نمایشنامه خوانی یزد ، حضوری پر رنگ در این جشنواره داشت.

بنا به گزارش دریافتی سایت انجمن، دومین جشنواره ملی بصیرت در بخش نمایشنامه خوانی در یزد به کار خود پایان داد و نمایش مرگ ناصری موفق به کسب جوایز در بخش های مختلف این جشنواره شد.
جایزه سوم نقش خوان مرد: مشترکاً: مهدی خادمیان و جهانگیر نکویی
جایزه دوم نقش خوان مرد: محمد ترابی (در این بخش جایزه اول به کسی اعطا نشد.)
جایزه دوم نقش خوان زن: آزاده کمال بروجردی

جایزه کارگردانی دوم: آزاده کمال بروجردی

منبع خبر: سایت انجمن هنرهای نمایشی استات اصفهان http://ahn-esfahan.ir
[ شنبه ۹ دی۱۳۹۱ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

«بخش شمارۀ 6» به فجر رسید

همان گونه که مستحضر هستید در بیست و چهارمین جشنوارۀ تئاتر استان اصفهان، دو نمایش «بخش شمارۀ 6» و «دن کامیلو» به صورت مشترک حائز مقام نخست گردیده و به جشنوارۀ تئاتر منطقه ای راه یافتند. در جشنوارۀ تئاتر منطقۀ یک که پنجم و ششم آبان ماه در خرم آباد برگزار شد، نمایش «بخش شمارۀ 6» به نویسندگی و کارگردانی پیمان کریمی موفق گردید تا به همراه دو نمایش دیگر از سایر استانها به جشنوارۀ بین المللی تئاتر فجر راه یابد. نمایش «بخش شمارۀ 6» در این جشنواره موفق به کسب رتبۀ سوم نمایش برتر، رتبۀ دوم بهترین کارگردانی برای پیمان کریمی و رتبۀ دوم بازیگری برای حسین اصفهانی گردید. همچنین از مصطفی بهشتی و مهدی فتحی بازیگران نمایش «بخش شمارۀ 6» و از امین زارع بازیگر نمایش «دن کامیلو» و مهران مختاری آهنگساز همین نمایش تقدیر شد. موفقیت و افتخار کسب شده را به پیمان کریمی و تمامی اعضای گروهش و همچنین امین زارع و مهران مختاری تبریک و شاد باش عرض می کنم و به امید موفقیت نمایش «بخش شمارۀ 6»  در جشنوارۀ تئاتر فجر هستم.

[ دوشنبه ۸ آبان۱۳۹۱ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

مراسم اختتامیه نوزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان، صبح امروز 22 مهرماه با حضور سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمید شاه آبادی معاون هنری وزیر، قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی و جمعی از مسوولان استان همدان در سالن بوعلی شهر همدان برگزار شد و طی این مراسم، پرچم بیستمین جشنواره برای یک سال دیگر به شهرام کرمی سپرده شد
میزبان سابق جشنواره بین المللی تئائر کودک ونوجوان با سه اثر حضور پر رنگی در این جشنواره داشت . نمایش دزدان دریایی به کارگردانی امید نیاز ؛ نمایش من،من،من به کارگردانی مهدی فرشید سپهر و نمایش تا آنجایی که او به یاد داشت به کارگردانی اکرم السادات ابوالمعالی سه نماینده اصفهان در جشنواره تئاتر کودک ونوجوان همدان بودند که موفق شدند با دست پر به شهر پروانه ها برگردند.
در ابتدای مراسم ، کیانا شهنام نیا و مهتاب دهقان بازیگران کودک نمایش دزدان دریایی در بخش کودک توانستند تقدیر هیئت داوران را از ان خود کنند.
دو نماینده دیگر اصفهان در بخش نوجوان موفق به کسب جوایز ذیل شدند:
طراحی لباس:
هیات داوران لوح تقدیر و مبلغ دو میلیون ریال به طراح لباس نمایش تا آنجا که او به یاد داشت اکرم ابولمعالی اهدا می کند
طراحی صحنه:
جایزه ویژه این بخش شامل تندیش جشنواره لوح تقدیر و مبلغ 4 میلیون ریال اهدا می شود به طراح نمایش من- من –من مهدی فرشیدی سپهر اهدا شد.
بازیگری زن:
جایزه ویژه این بخش تندیس جشنواره و لوح تقدیر و مبلغ 8 میلیون ریال به بازیگر نمایش تا آنجا که او به یاد داشت آسیه بنی طبا اهدا شد.
بازیگری مرد:
لوح تقدیر و مبلغ 4 میلیون ریال به مهدی فرشیدی سپهر بازیگر نمایش من- من- من اهدا شد.
نمایشنامه نویسی:
لوح تقدیر و مبلغ 5 میلیون ریال به اکرم ابوالمعالی نویسنده تا آنجا که او به یاد داشت اهدا شد.
جایزه ویژه این بخش تندیس جشنواره و لوح تقدیر و مبلغ 10 میلیون ریال به مهدی فرشیدی سپهر نویسنده نمایشنامه من- من- من اهدا شد.
کارگردانی:
جایزه ویژه این بخش تندیس جشنواره و لوح تقدیر و مبلغ 10 میلیون ریال به مهدی فرشیدی سپهر کارگردان من من من اهدا شد.

به تمامی این دوستان تئاتری تبریک عرض می کنم و موفقیت های بیشترشان را از درگاه الهی آرزومندم.

منبع: سایت انجمن هنرهای نمایشی ااصفهان http://ahn-esfahan.ir


[ یکشنبه ۲۳ مهر۱۳۹۱ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

استاد بزرگوار جناب آقای داریوش ارجمند

 

آنچه كه مي خوانيد ناگفته های تئاتر اصفهان است كه خود ديديد و چشم بستید بر واقعيات:

   در نطق آتشينت از رسالت تئاتر گفتی، اما نگفتی رسالت و ذات تئاتر عنوان نمودن حقايق است. شما چرا از حقيقت فرار كرديد؟ شمایی كه سالهای عمرتان را در تئاتر گذرانديد، شما چرا چون آنانی كه نگران صندليشان بودند بر آشفتيد و تيرتان را نثار عده ای نموديد كه فقط می خواستند در كمال ادب و احترام و آرامش، حقيقتی را عنوان كنند؟  شما چرا از چند ماسك به عزا نشستۀ تئاتر اصفهان روی برگردانديد؟ شما چرا لب به تعريف و تمجيد هايی از مديری نموديد كه اكثريت حضار فكر كردند مردي از مريخ آمده!‌

   آن مرد مريخی شما مدير كل فرهنگ و ارشاد اين استان است، نياز به تعريف يا تخريب ندارد، كارنامۀ فعاليتش مشخص است. حضورش در جمع تئاتری و شنيدن يا نشنيدن مشكلات اين جماعت هم مشخص است. برنامه ريزی يا عدم برنامه ريزی اش و نوع نگاهش بر تئاتر اصفهان بر هيچ كس پوشيده نيست. اين همه تعريف و تمجيد از ايشان نشانه ای جز ....

   هنرمند گرامی، جمعی از اهالی تئاتر اصفهان نامه ای به هئيت داوران ارائه نمودند، اگر فرصت نكردی اعتراض مكتوب اين جمع را مطالعه كنی كافی بود شب اختتاميه كمی اطراف خود را بنگريد، يا آن موقع كه از تئاتر حمايت می كردی نگاهی به سالن می انداختی، به راستی اين همه نيروی پليس و نيروی امنيتی داخل سالن و بيرون از سالن نشانۀ خوبی برای تئاتر اصفهان است؟ خوب می دانی كه كسی دلش برای تئاتر اين مرز و بوم نسوخته!

   استاد عزيز شما مگر آمده بوديد به اصفهان تعريف و تمجيدی بكنيد و دستخوش خودتان را بگيريد و برويد و شايد تئاتر اصفهان را هم تا ساليان سال سراغش را نگيريد؟ شما كه قريب به 40 دقيقه از هنر نمايش گفتی و رفتار هنرمند را نقد كردی، خودت كجای اين قصه بودی؟

   استاد گرامی، فحوای كلام شما نظم بود و گفتيد تئاتر شالودۀ نظم است. در همين جشنواره كه حضرتعالی داور آن بوديد كدام نمايش ها سر ساعت و زمانبندی به روی صحنه رفت؟ گروه ها و تماشاگران بودند؛ اما ستاد اجرايی و هئيت داوران حضور نداشتند. گروهی كه آمادۀ اجراست و كارش با يك ساعت و چهل و پنج دقيقه تأخیر اجرا می رود را شما جوابی بدهيد! (و چه زيبا كارشناس محترم هنرهای نمايشی استان در بولتن جشنواره عنوان نمودند كه جشنوارۀ امسال با برنامه ريزی اداره فرهنگ و ارشاد استان اجرا گرديد.)

   اين همان مديريتی است كه حضرتعالی بارها پشت تريبون اختتاميه، مديريتش را به رخ ما كشيديد. مديری كه نداند در مجموعه اش برای برگزاری يك جشنوارۀ استانی، قانون شكنی می شود را نمی توان ستود. (لطفا فراخوان جشنوارۀ تئاتر اصفهان را مجدداً مطالعه نمایید تا شايد به قانون شكنی ستاد جشنواره پی ببريد.)

   استاد گرامی، ما جماعت تئاتری تعريف و تمجيد نمي خواهيم، تخريب هم نمی خواهيم، حقيقت را می خواستيم كه شما هم نه گوشتان، نه چشمتان، يارای تحمل آن را نداشت. شما گفتيد جماعت تئاتری نبايد پس از اينكه 500 نفر او را روی صحنه ديدند خودش را گم كند، خودش را بزرگ بپندارد. ما خودمان را بزرگ نكرديم، شما هم با اين سخنان نسنجيده برای دلخوش كردن يك مدير خودتان را كوچك نكنيد.

   دست مريزاد استاد، اين جماعت معترض تئاتری نه شلوارهايشان را تكه تكه كرده بودند، نه با سنجاق به هم دوخته بودند، نه تيپ های آنچنانی داشتند. مثل خود شما لباس پوشيده بودند، فقط فرقشان با شما شهامت و جسارت بود و لا غير.

   اين دوستان، شب اختتاميه صورتك های به غم نشستۀ تئاتر را بر سر دست گرفتند و اعتراضشان را بيان کردند تا خدای نكرده سال ديگر جنازۀ تئاتر اين استان بر دوش ها نباشد و فاتحه اش بر لب.

استاد گرامی؛ جناب آقاي ارجمند، آنچه در لوای اين نوشته بود، دردلی كوتاه و مختصر و نقدی بر سخنان شما در مراسم اختتاميه بود كه اميد است از صراحت كلمات رنجشی حاصل نشده باشد.

 

                                                             به اميد روزهای خوش برای جماعت تئاتری

                                                                                        با احترام

                                                                                   محمد علی ياری
[ جمعه ۱۴ مهر۱۳۹۱ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

دیشب مراسم اختتامیۀ بیست و چهارمین جشنوارۀ تئاتر استان اصفهان در سالن فرشچیان برگزار گردید. دقایقی قبل از باز شدن در سالن، تعدادی از تئاتری های معترض به نحوۀ بازبینی و انتخاب نمایش های شرکت کننده در جشنواره، با حرکتی نمادین، اعتراض و نارضایتی خود را اعلام کردند. ده نفر از این افراد به صورت صفی در کنار یکدیگر، گوشۀ لابی ورودی سالن اصلی، در سکوت ایستادند و ماسک های سیاه رنگ صورتک گریان تئاتر را در مقابل صورت خود گرفتند. این اقدام با مقابله و برخورد دبیر جشنواره و مسئول حراست ارشاد مواجه شد و ماسک ها توسط دبیر جشنواره از دست معترضین با خشونت کشیده شد و از طرف مسئول حراست نیز برخورد بدی همراه با تهدید با متعرضان صورت گرفت. با اینکه این اعتراض بسیار آرام و در سکوت بود و می شد با برخورد بهتری حداقل به درد دل آنها گوش فرا داد، مسئول حراست با نیروی انتظامی تماس گرفت تا معترضان به خارج از سالن منتقل شوند. همراه با باز شدن در سالن معترضین نیز با سایر مردم وارد سالن اختتامیه شدند و از طرف نیروی انتظامی نیز برخوردی با کسی صورت نگرفت.

   اما حال سؤال اینجاست، که چرا مسئولین تئاتر در اصفهان که داعیۀ فرهنگ سازی و تهذیب نفس دارند هنگامی که پای عمل به میان کشیده می شود، تنها از راه های غیر مسالمت آمیز، غیر فرهنگی و برخورد فیزیکی وارد می شوند؟ چرا کمی نمی اندیشند که این معترضین لابد تا چه حد تحت فشار قرار گرفته اند که دست به چنین عملی می زنند؟ مگر این بازیگران تئاتر چه می خواستند به جز حقشان؟ مگر ما که تمام عمر و زندگیمان را داریم صرف هنر شریف و مقدس تئاتر می کنیم، می توانیم آدم های زیاده خواهی باشیم؟ چرا هیچ گوشی برای شنیدن حرف های دل ما وجود ندارد؟ چرا نالۀ ما به جایی نمی رسد؟ چرا تئاتر اصفهان در قبضۀ افرادی تکراری در آمده است که با روابطی که دارند تمامی ضوابط را به راحتی لگدمال نموده و اسب مراد خود را زین می کنند؟ البته شاید اگر کمی با خود خلوت کنند و انصاف بدهند دریابند که جایزه ای که اینگونه و با تضییع واضح حق دیگران نصیبشان می شود، کوچک ترین ارزشی ندارد. شاید اگر اندکی از وجدان در درونشان زنده باقی مانده باشد، جوایز و تندیس هایی را که به این روش کسب می کنند، به جای ویترین خانه هایشان در کمدها و پستوهایشان پنهان کنند. اما مطمئناً چنین نیست و امثال این افراد در تئاتر اصفهان با استفاده از ضعف مسئولین و با نفوذ از راه هایی که آموخته اند در دل کادر اداری صاحبان تئاتر ، هر سال کارهای خود را تکرار می کنند و سال به سال اوضاع تئاتر در این شهر بیش از پیش رو به وخامت می نهد. بسیار گفته ایم؛ اما افسوس که:

 

گوش اگر گوش تو و ناله اگر نالۀ من                             آنچه البته به جایی نرسد فریاد است
[ پنجشنبه ۱۳ مهر۱۳۹۱ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

در صفحۀ فرهنگ و هنر خبرگزاری رسمی ایسنا در تاریخ یازدهم مهرماه دربارۀ مسائل پیش آمده در جشنوارۀ امسال تئاتر استانی اصفهان در مطلبی تحت عنوان «نقض قوانین در جشنوارۀ تئاتر استان اصفهان» چنین آمده است:

از آغاز بيست و چهارمين جشنواره تئاتر اصفهان دو روز میگذرد و ده نمايش از اصفهان، نجف‌آباد، فولادشهر و شاهين‌شهر  بر روی صحنه با يكديگر در حال  رقابت هستند در حالي كه به اذعان تنی چند از تئاتری‌ها پذيرفته شدن برخی از نمايش‌ها، نقض قوانين جشنواره است.

الهام زنجانی كه با نمايش «كبوتری ناگهان» در  اين جشنواره شركت نموده است در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس فرهنگ‌وهنر خبرگزاری دانشجويان ايران (ایسنا) منطقه اصفهان، با ابراز تأسف از ضعف در اجرای برخی از نمايش‌ها، گفت: مشكل تئاتر ما يكرنگ نبودن دست اندركاران آن است.

وي افزود: اگر كاري ضعيف بود، نبايد با تعريف‌های نابه‌جا، اعضای كار را به اشتباه بياندازيم و در واقع بايد با اظهارنظرهای شفاف و واقعی، يكديگر را نقد كنيم تا آثار ضعيف به بخش رقابتی جشنواره‌ها راه پيدا نكند.

هم‌چنین محمدعلی ياری در مورد اين نقض قانون گفت: داشتن اجراي عمومی برای يك اثر و شركت نكردن در جشنواره‌های قبلی دو شرط از شروط شركت در جشنواره استانی بود، متأسفانه برخی از نمايش‌ها بدون رعايت چنين قوانينی براي شركت در جشنواره پذيرفته شده‌اند.

وحيد عمرانی، بازيگر نمايش «عق در پیاده رو» به كارگردانی آذر بهارلو نیز به خبرنگار ايسنا گفت: چند روز اخير در وبلاگ «تئاتر اصفهان» در مورد اين نقض قانون‌ها صحبت شده است اما مخاطبان اين اعتراضات، جواب قانع كننده‌ای ارائه ننموده اند.

http://isfahan.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=13773منبع: سایت خبرگزاری ایسنا

[ سه شنبه ۱۱ مهر۱۳۹۱ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

در بیست و چهارمین جشنوارۀ تئاتر استان اصفهان، آقایان داریوش ارجمند، دکتر اردشیر صالح پور و مرتضی سخاوت امر داوری را بر عهده خواهند داشت و شهاب غزالی از اصفهان به عنوان داور ناظر، هیأت داوران را همراهی می کند.

محل اجراء

روزها

تالار هنر

سالن کوچک 10

تالار هنر

سالن کوچک 15

تالار هنر

سالن اصلی 16/30

مجتمع فرشچیان

سالن اصلی 18/30

مجتمع فرشچیان

20

یکشنبه

91/7/9

 

این غزل هنوز ناتمام است

ن: اکبر آئین

ک: کورش شمس

شاهین شهر

اعترافاتی دربارۀ زنان

ن: محمدامیر یار احمدی

ک: قادر طباطبایی

اصفهان

بیست و سه

ن: احسان رحیمی

هادی عسگری

ک: احسان رحیمی

هادی عسگری

شاهین شهر

جلسۀ نقد و بررسی نمایشها

دوشنبه

91/7/10

سرگرم خودت بودی

ن: بهزاد آقاجمالی

ک: احسان فاضلی

اصفهان

گوجه

ن: سید جواد نوریان

ک: محمد پوراسماعیلی

دن کامیلو

ن: کورش نریمانی

ک: احسان جانمی

اصفهان

بخش شمارۀ 6

ن: پیمان کریمی

ک: پیمان کریمی

اصفهان

جلسۀ نقد و بررسی نمایشها

سه شنبه

91/7/11

ایگوانا

ن: حسین عبدالهی

ک: حسین عبدالهی

فولادشهر

کارگاه آموزشی تخصصی

کبوتری ناگهان

ن: محمد چرمشیر

ک: الهام زنجانی

اصفهان

جایی که پیاده رو تموم میشه

ن: کیوان نخعی

ک: رادمهر کشانی

اصفهان

جلسۀ نقد و بررسی نمایشها

چهارشنبه

91/7/12

اختتامیه 18/30 مجتمع استاد فرشچیان

 

[ شنبه ۸ مهر۱۳۹۱ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

به دو بخش قرمز رنگی که در فراخوان بیست و چهارمین دورۀ جشنوارۀ استانی تئاتر اصفهان آمده و در سایت انجمن هنرهای نمایشی نیز درج گردیده است توجه کنید، عیناً از این سایت نقل می شود:

«شرایط جشنواره:
آن دسته از گروه ها که در فاصله دیماه 1390 تا 20 شهریور 1391 اجرای عمومی نمایش های خود را به پایان رسانده باشند (حداقل پنج اجرا در شهرهای کوچک یا ده اجرا در شهرهای بزرگ ، با تائید اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان و نهایتاً استان) می توانند متقاضی حضور در جشنواره باشند.
متقاضیان لازم است ، فرم تقاضانامه، تاییدیه اجرای عمومی و cd اجرای عمومی خود را نهایتاً تا 10 شهریور 91 به دبیرخانه جشنواره واقع در اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان اصفهان ارائه نمایند.
جشنواره به صورت رقابتی برگزار می گردد . برگزیدگان به جشنواره منطقه ای راه خواهند یافت.
در جشنواره صرفا آثار صحنه ای می توانند شرکت نمایند. متون نمایشی ایرانی که محتوای داستانی آن ها از موضوعات بومی، تاریخی، ادبی، سیاسی و .... با بهره مندی از شیوه های نو باشند، در اولویت قرار خواهند گرفت.
ارائه مجوز کتبی نویسنده به هنگام تحویل تقاضانامه شرکت در جشنواره الزامی است.
آثار نمایشی خارجی در جشنواره پذیرفته نمی گردد.
انتخاب متون مطرح کشور که تا کنون به تعداد زیاد اجرا شده اند تنها در صورت ارائه طرح خلاقانه وشیوه نو مورد قبول می باشد.
نمایش های ارائه شده نباید توسط همان گروه در هیچ یک از جشنواره های سراسری و منطقه ای شرکت کرده باشند و چناچه در هر مرحله تخلفی در این مورد اثبات گردد از حضور در جشنواره منع می گردد.
از انجا که شرایط وامکانات، سالن های اجرایی غیر پلاتویی می باشد. فراهم نمودن امکانات در حد توان دبیرخانه انجام خواهد شد ...»

اما با شگفتی فراوان هم اکنون که آثار راه یافته به جشنوارۀ استانی معرفی شده اند می بینیم که سه نمایش که حدود دو هفته قبل از برگزاری جشنوارۀ استانی در جشنوارۀ نمایش های کمدی بوده اند (دن کامیلو، ایگوانا، اعترافاتی دربارۀ زنان) اکنون در جشنوارۀ استانی شرکت داده شده اند. تمامی دست اندرکاران این سه نمایش از دوستان و همکاران بنده به شمار می روند و روی سخن من به هیچ وجه با آنان نیست. روی سخن بنده با دست اندرکاران و مسئولان جشنوارۀ استانی است که چگونه شرایط، قوانین و مقرراتی را که خودشان وضع کرده اند و مجری آن به شمار می روند به این آشکاری زیر پا می گذارند؟! در بخش نظرها هم قید نموده ام که این سه گروه نیز زحمات خود را کشیده اند و البته به نتایج آن هم در جشنوارۀ تئاتر کمدی رسیده اند، حال با توجه به اینکه حدود پنجاه کار برای جشنوارۀ بیست و چهارم استانی بازبینی شده است و کلاً ده کار در جشنواره شرکت داده می شود، بر اساس چه منطقی باید سه تا از این نمایشها از جشنواره ای باشد که تنها دو هفته پیش برگزار شده؟! از طرفی دیگر چنانکه در فراخوان جشنواره مشاهده می کنید کارهای شرکت داده شده در جشنوارۀ استانی باید حتماً اجرای عمومی رفته باشند در حالی که دو تا از همین سه نمایشی که از جشنوارۀ طنز به جشنوارۀ استانی آمده اند تا به حال هیچ اجرای عمومی نداشته اند (دن کامیلو، ایگوانا). آیا تئاتر اصفهان تا این حد بی بضاعت است؟! آیا سایر گروه ها نیز حق و حقوقی ندارند یا متحمل زحمات و مشقات فراوان برای راه یابی به جشنوارۀ استان نگردیده اند؟! واقعاً چه کسی پاسخگوست؟

[ جمعه ۷ مهر۱۳۹۱ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

هیئت بازبین آثار ارسالی جهت حضور در بیست وچهارمین جشنواره تئاتر استان اصفهان، متشکل از احمد شاهین فر؛ خسرو ثقفیان؛ امیر صفایی پور پس از بازبینی نمایش ها، ده نمایش ذیل را جهت حضور در بیست و چهارمین جشنواره استانی برگزیدند:

1 - گوجه ---------------------------------- کارگردان: محمد پوراسماعیلی

2 - دن کامیلو ----------------------------- کارگردان: احسان جانمی

3 - جایی که پیاده رو تمام میشه -------- کارگردان: رادمهر کشانی

4 - این غزل هنوز ناتمام است ----------- کارگردان: کورش شمس

5 - بیست و چهار ------------------------ کارگردان: احسان رحیمی

6 - کبوتری ناگهان ------------------------ کارگردان: الهام زنجانی

7 - سرگرم خودت بودی ------------------ کارگردان: احسان فاضلی

8 - ایگوانا --------------------------------- کارگردان: حسین عبداللهی

9 - بخش شماره 6 ----------------------- کارگردان: پیمان کریمی

10 - اعترافاتی درباره زنان ----------------- کارگردان: قادر طباطبائی

گفتنی است بیست و چهارمین جشنواره تئاتر استان اصفهان 9 الی 12 مهرماه برگزار می شود.

منبع: سایت انجمن هنرهای نمایش اصفهان http://ahn-esfahan.ir

[ سه شنبه ۴ مهر۱۳۹۱ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

مائده وحید و طناز تجدد

نهمین جشنواره سراسری تئاتر رضوی 28 الی 30 شهریور ماه در شهر بجنورد برگزار شد. گروه کاوش از اصفهان با نمایش «فقط به اندازه یک سلام» به قلم مائده وحید و کارگردانی احسان جانمی و مائده وحید در این جشنواره حضور پیدا کرد.

رسول هنرمند، مائده وحید، مهرناز منصف و طناز تجدد در این نمایش هنرآفرینی کردند. دیگر عوامل این کار عبارتند از: مسعود براهیمی دستیار کارگردان؛ علی تذهیبی: مدیر صحنه ؛ دلارام ترکی: منشی صحنه ؛ سایه سیروانی: موسیقی
به گزارش روابط عمومی گروه کاوش ، اختتامیه نهمین جشنواره سراسری تئاتر رضوی روز پنجشنبه با حضور قادر آشنا ، وحید لک ، نادر برهانی مرند، رئیس کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان رضوی برگزار شد.
در پایان با اعلام نتایج داوری از سوی داوران جشنواره یعنی، رضا بابک ، سعید پورصمیمی و مسافر آستانه جوایز ذیل به گروه کاوش رسید:
جایزه دومی طراحی صحنه به احسان جانمی اعطا شد. (در این بخش داوران جایزه اول را به کسی ندادند.)
جایزه دوم بازیگری زن به مائده وحید اعطا شد.
از طناز تجدد بازیگر خردسال نمایش فقط به اندازه یک سلام تقدیر شد.

منبع: سایت انجمن هنرهای نمایشی استان اصفهان http://ahn-esfahan.ir

[ دوشنبه ۳ مهر۱۳۹۱ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

به گزارش وحید عمرانی؛ مدیر وبلاگ تئاتر اصفهان برگزیدگان سومین جشنوارۀ نمایشهای سعید محسنیکمدی بدین شرح اعلام می گردند. هیأت داوران متشکل از آقایان سعید محسنی، اسماعیل موحدی و احمدرضا رافعی بروجنی آراء خود را به شرح زیر ارائه دادند:

نمایش «نیمرو» به کارگردانی نواب ثریا به تشخیص هیأت داوران در قالب و نوع تعریف شدۀ نمایش های کمدی این جشنواره قرار نگرفت و از داوری کنار گذاشته شد اما به دلیل خلاقیت در کارگردانی و ارائۀ بازی مطلوب نواب ثریا موفق به دریافت لوح تقدیر جشنواره و جایزۀ نقدی گردید.

نمایشنامه نویسی

در این بخش حسین عبداللهی، مهدی ایروانی، عرشیا شفیعیون و ایمان شفیعی ها مورداسماعیل موحدی تقدیر و توجه هیأت داوران قرار گرفتند و چهار متن بدون در نظر گرفتن اولویت موفق به دریافت لوح تقدیر جشنواره و مبلغ نقدی دو میلیون و پانصد هزار ریال شدند که عبارتند از نمایشنامه های: «مبارک هوایی می شود» نوشتۀ هاجر پورسینا، «پری زده» نوشتۀ حمیده خدادادی، «کشکاب» نوشتۀ محمدجواد صرامی و «نحسی» نوشتۀ محمدامین محمودی.

نمایشنامه خوانی

- لوح افتخار و تندیس جشنواره به همراه جایزۀ نقدی به مبلغ سه میلیون ریال برای نمایشنامه خوانی «مادام کامیون» تعلق گرفت به محمد نصری

- لوح افتخار و تندیس جشنواره به همراه و جایزۀ نقدی دو میلیون ریال برای نمایشنامه خوانی «روز از نو روزی از نو» احمدرضا رافعی بروجنیتعلق گرفت به لیلا قربانی

طراحی بروشور

تعلق گرفت به شاهده خدادای و حسین عبداللهی برای نمایش «ایگوانا»

طراحی گریم

- لوح تقدیر و جایزۀ یک میلیون ریال تعلق گرفت به حمید جاودانی زرین برای نمایش «مبارک هوایی می شود»

- لوح تقدیر و جایزه نقدی تعلق گرفت به محراب شاپور زاده برای نمایش «پهلوان کچل و اژدها»

طراحی لباس

لوح افتخار و تندیس جشنواره و مبلغ نقدی یک میلیون و پانصد هزار ریال تعلق گرفت به مائده وحید برای نمایش «دن کامیلو»

موسیقی

لوح افتخار و تندیس جشنواره و مبلغ نقدی دو میلیون و پانصد هزار ریال تعلق گرفت به مهران مختاری برای نمایش «دن کامیلو»

طراحی صحنه

مقام اول – همراه با لوح جشنواره و جایزۀ نقدی سه میلیون ریال به هاجر پورسینا برای نمایش «مبارک هوایی می شود»

مقام دوم – همراه با لوح جشنواره و مبلغ نقدی دو میلیون ریال به احسان جانمی برای نمایش «دن کامیلو»

نمایشنامه نویسی

در این بخش هیأت داوران هیچ اثری را شایستۀ دریافت مقام و جایزه ندانست.

بازیگری مرد

لوح تقدیر جشنواره تعلق گرفت به داوود پژمان فر برای نمایش «دوئل»، بهنام شمسایی برای نمایش «شاید برای شما هم اتفاق بیافتد»، محسن بندی برای نمایش «نان در پیاده رو»

مقام اول – هیأت داوران هیچ بازیگری را شایستۀ دریافت مقام اول جشنواره ندانست.

مقام دوم – به طور مشترک لوح افتخار به همراه جایزۀ نقدی سه میلیون ریال تعلق گرفت به عادل یوسفی و ابراهیم رحمانی برای نمایش «مبارک هوایی می شود»

مقام سوم – به طور مشترک لوح افتخار همراه با جایزۀ نقدی دو میلیون و پانصد هزار ریال تعلق گرفت به میلاد فروتنیان برای نمایش «اعترافاتی دربارۀ زنان» و ایمان نظیفی برای نمایش «دن کامیلو»

بازیگری زن

لوح تقدیر جشنواره تعلق گرفت به شمیلا تابش برای نمایش «دن کامیلو» و شاهده خدادای برای نمایش «دوئل»

مقام اول – لوح افتخار همراه با جایزۀ نقدی چهار میلیون و پانصد هزار ریال تعلق گرفت به ستاره کرباسی زاده برای نمایش «اعترافاتی دربارۀ زنان»

مقام دوم – لوح افتخار همراه با جایزۀ نقدی سه میلیون ریال تعلق گرفت به الهه خوشکام برای نمایش «مبارک هوایی می شود»

مقام سوم – لوح افتخار به همراه مبلغ دو میلیون و پانصد هزار ریال به طور مشترک تعلق گرفت به ثریا امینیان برای نمایش «اعترافاتی دربارۀ زنان» و سولماز زمانی برای نمایش «مبارک هوایی می شود.

کارگردانی

مقام اول – هیأت داوران هیچ کارگردانی را شایستۀ دریافت این مقام ندانست.

مقام دوم – لوح افتخار به طور مشترک همراه با جایزۀ نقدی سه میلیون و پانصد هزار ریال تعلق گرفت به هاجر پورسینا برای نمایش «مبارک هوایی می شود» و احسان جانمی برای نمایش «دن کامیلو»

مقام سوم – لوح افتخار همراه با جایزۀ نقدی دو میلیون و پانصد هزار ریال تعلق گرفت به قادر طباطبایی برای نمایش «اعترافاتی دربارۀ زنان»

نمایش برگزیدۀ جشنواره

نمایش «مبارک هوایی می شود» به کارگردانی هاجر پورسینا با دریافت لوح تقدیر و تندیس جشنواره به عنوان نمایش برگزیدۀ سومین جشنوارۀ نمایش های کمدی اصفهان برگزیده شد و به همراه نمایش های «دن کامیلو» به کارگردانی احسان جانمی و «نیمرو» به کارگردانی نواب ثریا توسط هیأت داوران برای دریافت اجرای عمومی پیشنهاد گردید.

نمایش برگزیده از دید مردم

در این بخش نیز نمایش «مبارک هوایی می شود» به کارگردانی هاجر پورسینا برگزیده شد.
[ شنبه ۱ مهر۱۳۹۱ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

اجرای آثار سومین جشنوارۀ نمایش های کمدی اصفهان از شنبه بیست و پنجم شهریور ماه آغاز خواهد شد و تا سی ام ماه جاری ادامه خواهد داشت. اختتامیۀ جشنواره روز جمعه سی و یکم شهریور ماه برگزار خواهد شد. به گزارش روابط عمومی تالار هنر درج شده در وبلاگ این تالار، داوران بخش های صحنه ای، نمایشنامه خوانی و نمایشنامه نویسی سومین جشنوارۀ نمایشهای کمدی اصفهان معرفی شدند. بر اساس این گزارش آقایان سعید محسنی، اسماعیل موحدی و احمدرضا رافعی داوران بخش صحنه ای و نمایشنامه خوانی را تشکیل می دهند. در ادامۀ این گزارش با اشاره به داوران بخش نمایشنامه نویسی آمده است: آقایان جمشید خانیان، سعید محسنی و محمدرضا رهبری به عنوان داوران بخش نمایشنامه نویسی، ارزیابی نمایشنامه های فرستاده شده به دبیرخانۀ جشنواره را بر عهده خواهند داشت. جدول زمان بندی نمایش ها در اینجا قابل مشاهده است: http://talarhonar-esf.blogfa.com/post-49.aspx

[ پنجشنبه ۲۳ شهریور۱۳۹۱ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

اجرای نمایش های جشنوارۀ تئاتر ماه از فردا بیستم شهریور در اصفهان آغاز خواهد شد. جدول زمان بندی اجراها به شرح زیر است:

برنامه روز اول جشنواره:
تنگ های خالی : نوشته زهره مولوی ... کارگردان: پویان عطایی... ساعت 16 سالن سوره
نمایش خیابانی ساخت ایران: ن و ک : پویان عطایی..................ساعت 17 محوطه سوره
افسانه های لقمان( کودک): ک : محمد رضا وزیری فر...............ساعت: 18:30 پلاتو سوره
مکافات سرجوخه( استان مرکزی): ساعت 19 سالن سوره
نوبت بهاره ها، بچه ها ( کودک. چهارمحال وبختیاری): ساعت 20 پلاتو سوره
برنامه روز دوم جشنواره
هفتمین روز آرامش زمین: ن: محمد رضا رهبری ک: محسن عرب زاده.....ساعت 11 صبح سالن سوره
پرده خوانی عشق وسنگ( سمنان): ساعت 16 سالن سوره
نمایش خیابانی تولد ( مرکزی): ساعت 17 محوطه سوره
کفش جادویی( کودک. سمنان) : ساعت 18:30 پلاتو سوره
نمایش خیابانی تعزیه در تعزیه( یزد): ساعت 18:30 محوطه سوره
زندگی دیگران( یزد) : ساعت 19 سالن سوره
آقای قاضی صدایم را می شنوی( سمنان): ساعت 20 پلاتو سوره
برنامه روز سوم جشنواره:
هر اندازه نزدیک همان( گیلان): ساعت 11سالن سوره
کسی زیر سنگ ها آواز می خواند ( یزد) :ساعت 16 سالن سوره
نمایش خیابانی اندر حکایات پرده خوانی( سمنان): ساعت 17 محوطه سوره
بزک رنگ به رنگ( کودک) :ساعت 18:30پلاتو سوره
خیابانی د و راهی: ( مرکزی) ساعت 18:30 محوطه سوره
طاعون( مرکزی) : ساعت 19 سالن سوره
مورچه های زبل ( مرکزی) : ساعت 20 پلاتو سوره

منبع: وبلاگ اخبار تئاتر اصفهان http://theateresf.blogfa.com/

[ یکشنبه ۱۹ شهریور۱۳۹۱ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

نمایش خیابانی «زندگی با طعم سس تند» به نویسندگی و کارگردانی جلال مشتاقیان زاده از اصفهان به هفتمین جشنوارۀ سراسری تئاتر خیابانی مریوان راه یافت. به نقل از سایت ایران تئاتر نمایش های راه یافته به این جشنواره عبارتند از:

1- "سوم شخص مفرد" نوشته سمیه باباوند و کارگردانی سیدمحمود موسوی از تهران
2- "کار آگاه ملیجک" نوشته و کارگردانی رضا منصوری از تهران
3- "مانیفست صلح" نوشته و کارگردانی احمد صمیمی از تهران
4- "دیوار به دیوار" نوشته و کارگردانی محمد زوار بی‌ریا از تهران
5- "به سوی زندگی" نوشته و کارگردانی پیام عزیزی از تهران
6- "برخورد  اسکاتلندی" نوشته و کارگردانی کاوه مهدوی از کرج
7- "خبرنگار بی خبر" نوشته و کارگردانی محمد هادی عطایی از تهران
8- "زندگی با طعم سس تند" نوشته و کارگردانی جلال مشتاقیان زاده از اصفهان
9- "سین مثل سهراب"  نوشته و کارگردانی میثم سرآبادانی از تفرش
10- "پسمانده ها" نوشته و کارگردانی عزیر زادسر از مریوان
11- "با دنده سنگین حرکت کنید" نوشته و کارگردانی مهدی حبیبی از ملایر
12- "ایستگاه" نوشته مختار محمدی و فاتح پروا و کارگردانی مختار محمدی از مریوان
13- "آخرین اجرا" نوشته و کارگردانی سوران حسینی از مریوان
14- "آقای واندال" نوشته کریم خاوری و ابوالفضل محترمی و کارگردانی کریم خاوری از مریوان
15- "عجب زمونه ای شده" نوشته و کارگردانی فرانک شریفی از سقز
16- "آن سوی موج" نوشته خالد رحیمی و کارگردانی علی رحیمی از میناب
17- "کفتر به شرط چاقو" نوشته و کارگردانی سعید خیر اللهی از دهلران
18- "خودتان قضاوت کنید" نوشته و کارگردانی سیدفریدون احمدی از سنندج
19- "بنجاق خونه سه کنجی" نوشته سعید شهریار و کارگردانی علی جاور از یزد
20- "یارانه" نوشته و کارگردانی علی قاضی از مسجد سلیمان
21- "قبوض خوانی" نوشته و کارگردانی علی رضا قاسمی از بناب
22- "واسه یه نخ سیگار" نوشته سید فریدون احمدی و کارگردانی هوشیار قوامی از سنندج

منبع: سایت ایران تئاتر http://www.theater.ir

[ سه شنبه ۱۴ شهریور۱۳۹۱ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

به نقل قول از مدیر خانه تئاتر حوزه هنری استان اصفهان: سه نمایش صحنه ای از استان اصفهان به دفتر این همایش در تهران معرفی شده بود که از میان سه نمایش صحنه ای «تنگ های خالی»، «المیرا» و «هفتمین روز آرامش زمین»، نمایش المیرا حذف شد. حذف اجباری این نمایش تنها به دلیل آن بود که باید دو نمایش صحنه ای از هر استان برای اجرا انتخاب می شد. علیرضا قدسیه تاکید کرد: در بخش خیابانی نیز نمایش «ساخت ایران» به نویسندگی و کارگردانی پویان عطایی و در بخش کودک و نوجوان نمایش «افسانه های لقمان» به نویسندگی داوود کیانیان و به کارگردانی محمدرضا وزیری فرد به روی صحنه خواهند رفت.

وی خاطرنشان کرد: همایش منطقه ای تئاتر ماه در منطقه دو (اصفهان) از روز دوشنبه ۲۰ الی ۲۳ شهریور ماه در مجتمع فرهنگی - هنری سوره اصفهان واقع در خیابان آمادگاه برگزار می‌شود. علیرضا قدسیه افزود: این همایش به صورت منطقه ای در سراسر کشور توسط حوزه هنری برگزار خواهد شد و در منطقه دو استان های اصفهان، مرکزی، گیلان، چهارمحال و بختیاری، یزد و سمنان حضور خواهند داشت.

منبع: سایت خبرگزاری ایمنا

[ جمعه ۱۰ شهریور۱۳۹۱ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

به گزارش روابط عمومی تالار هنر اصفهان، شورای بازبینی بخش صحنه ای جشنواره از بین متقاضیان شرکت در این بخش، یازده اثر را انتخاب نموده که سه اثر از بین این آثار برای راه یابی به جشنواره منوط به بازبینی مجدد گردیدند. بر اساس این گزارش بدون در نظر گرفتن اولویت، نمایش های:

«دن کامیلو» به کارگردانی احسان جانمی

«نیمرو» به کارگردانی نواب ثریا

«اعترافاتی دربارۀ زنان» به کارگردانی قادر طباطبایی

«دوئل» به کارگردانی الهام عابدی

«مبارک هوایی می شود» به کارگردانی هاجر پورسینا

«ایگوانا» به کارگردانی حسین عبدالهی

«نان در پیاده رو» به کارگردانی عاطفه غلام پور

«شاید برای شما هم اتفاق بیافتد» به کارگردانی پیام میرکی

اسامی نمایش های منتخب برای شرکت در این دورۀ جشنواره می باشند و نمایشهای «اعترافانی دربارۀ زنان» به کارگردانی آزاده سعیدی، «پهلوان کچل و اژدها» به کارگردانی منصوره خلیلیان و «چمچمال» به کاگردانی عرشیا شفیعیون مشروط به اعمال اصلاحات مطرح شده و بازبینی مجدد شورای بازبینی به جشنواره راه پیدا خواهند کرد.

منبع خبر: وبلاگ تالار هنر اصفهان http://www.talarhonar-esf.blogfa.com/

[ جمعه ۱۰ شهریور۱۳۹۱ ] [ ] [ وحید عمرانی ]
دبیر سومین جشنواره نمایش‌های کمدی اعلام كرد: پس از سه روز رقابت بین متقاضیان شرکت در بخش نمایشنامه خوانی، نفرات منتخب برای شرکت در جشنواره نمایشهای کمدی اعلام شد. به نقل از روابط عمومی تالار هنر، میثم بکتاشیان: در بخش بازبینی نمایشنامه خوانی سومین جشنواره نمایشهای کمدی از بین 37 نفر متقاضی شرکت در این بخش 6 نفر به مرحله پایانی جشنواره راه یافتند که بدون در نظر گرفتن اولویت نمایشنامه‌های « بازیگر تراژدی علی رغم میل خود» به کارگردانی عادل شجاعی، «مادام کامیون» به کارگردانی محمدرضا نصری ،« پیش از صبحانه » به کارگردانی مهسا کاظمی و نمایشنامه «روز از نو روزی از نو» با 3 اثر راه یافته به کارگردانی رزیتا کروندی، لیلا قربانی و آذر بهارلو آثار راه یافته به بخش نمایشنامه خوانی می باشند.
بکتاشیان در ادامه با اشاره به اسامی بازبینان این بخش بیان کرد: سعید محسنی، محسن عرب زاده و فهیمه سیاحیان بازبینی بخش نمایشنامه خوانی این جشنواره را عهده دار بوده‌اند.
وی در پایان متذکر شد: بازبینی بخش صحنه‌ای جشنواره از یکشنبه -5 شهریور ماه- با شرکت 40 اثر نمایشی  آغاز و تا 8 شهریور ماه ادامه خواهد داشت تا گروه های نمایشی راه یافته در این بخش جشنواره نیز در پایان هفته جاری مشخص می شود.
منبع: وبلاگ تالار هنر اصفهان http://www.talarhonar-esf.blogfa.com/
[ دوشنبه ۶ شهریور۱۳۹۱ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان اصفهان در راستای سیاست ها ، به منظور ارتقا و کشف استعدادهای خلاق نمایشی با تاکید بر اجرای عمومی ، بیست و چهارمین جشنواره تئاتر استانی را برگزار می نماید.

شرایط جشنواره:

آن دسته از گروه ها که در فاصله دیماه 1390 تا 20 شهریور 1391 اجرای عمومی نمایش های خود را به پایان رسانده باشند( حدااقل پنج اجرا در شهرهای کوچک یا ده اجرا در شهرهای بزرگ ، با تائید اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان و نهایتاً استان) می توانند متثقاضی حضور در جشنواره باشند.

متقاضیان لازم است ، فرم تقاضانامه، تاییدیه اجرای عمومی و cd اجرای عمومی خود را نهایتاً تا 10 شهریور 91 به دبیرخانه جشنواره واقع در اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان اصفهان ارائه نمایند.
جشنواره به صورت رقابتی برگزار می گردد . برگزیدگان به جشنواره منطقه ای راه خواهند یافت.
در جشنواره صرفا آثار صحنه ای می توانند شرکت نمایند. متون نمایشی ایرانی که محتوای داستانی آن ها از موضوعات بومی، تاریخی، ادبی، سیاسی و .... با بهره مندی از شیوه های نو باشند، در اولویت قرار خواهند گرفت.
ارائه مجوز کتبی نویسنده به هنگام تحویل تقاضانامه شرکت در جشنواره الزامی است.
آثار نمایشی خارجی در جشنواره پذیرفته نمی گردد.
انتخاب متون مطرح کشور که تا کنون به تعداد زیاد اجرا شده اند تنها در صورت ارائه طرح خلاقانه وشیوه نو مورد قبول می باشد.
نمایش های ارائه شده نباید توسط همان گروه در هیچ یک از جشنواره های سراسری ومنطقه ای شرکت کرده باشند.و چناچه در هر مرحله تخلفی در این مورد اثبات گردد از حضور در جشنواره منع می گردد.
از انجا که شرایط وامکانات، سالن های اجرایی غیر پلاتویی می باشد. فراهم نمودن امکانات در حد توان دبیرخانه انجام خواهد شد
امتیازات:
به گروه های راه یافته به جشنواره کمک هزینه جهت( اماده سازی- ایاب وذهاب- غذا وپذیرایی) پرداخت خواهد شد.
به گروه هایی که به جشنواره منطقه ای راه پیدا می کنند ، کمک هزینه سفر پرداخت خواهد شد.
به گروه های راه یافته به جشنواره تئاتر فجر کمک هزینه پرداخت خواهد شد.
تقویم جشنواره:
آحرین مهلت ارائه تقاضانامه: 91/6/10
زمان بازبینی آثار: 20 لغایت 30 شهریور ماه 1391
نشانی دبیرخانه: اصفهان- خیابان آبشاردوم- بعد از پل غدیر- ابتدای خیابان شهید آوینی- اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان اصفهان- اداره هنری- امور هنرهای نمایشی.

منبع: سایت انجمن هنرهای نمایشی استان اصفهان http://ahn-esfahan.ir

[ یکشنبه ۲۹ مرداد۱۳۹۱ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

اصفهان میزبان جشنوارۀ تئاتر ماه می شود

به نقل از سایت انجمن هنرهای نمایشی: علیرضا قدسیه مدیر واحد نمایش حوزه هنری استان اصفهان است که به بهانه ی برگزاری همایش منطقه ای ماه در اصفهان در گفت وگوی کوتاه در مورد این جشنواره از وی سئوال کردیم:

اولین بار است که جشنواره ماه به این شکل منطقه ای برگزار می شود؟
قدسیه: بله ، این اولین باریست که جشنواره ی منطقه ای با تغییراتی در ساختار قبلی جشنواره تئاتر ماه برگزار می شود.
به نظرتان دلیل برگزاری جشنواره منطقه ای ماه چیست؟
قدسیه: دلیلش می تواند تقویت حضور هنرمندان شهرستانی در جشنواره ماه و تئاتر کشور باشد.
به نظرتان طرح موفقی خواهد شد؟
قدسیه: بله، به نظرم اگر طبق آنچه برای این جشنواره ترسیم شده ، حرکت شود و جشنواره برگزار شود ، طرح موفقی خواهد شد.
آیا میزبانی اصفهان قطعی شده است؟
قدسیه: بله
حوزه هنری اصفهان برنامه خاصی برای برگزاری این جشنواره دارد؟
قدسیه: این جشنواره به صورت فشرده برگزار می شود و از 20 تا 23 شهریور ماه پنج استان به رقابت با هم می پردازند که اجراها از صبح شروع و تا شب ادامه پپیدا می کند، لذا با توجه به فشردگی جشنواره ، تنها نمایش ها اجرا می شود و در مورد کارگاه های آموزشی طبق طراحی قبلی هر دوهفته یکبار از تهران هنرمندانی ازسوی جشنواره سر تمرین نمایش ها حاضر می شوند و آموزش ها ونکات لازم به گروه ها عرضه می شود.
آیا سالن های نمایش جشنواره مشخص شده اند؟
قدسیه: سالن سوره حوزه هنری یکی از سالن هایی است که نمایش های جشنواره در آن اجرا می شود ، اما سالن دوم هنوز مشخص نشده است .
- گفتنی است هفت نمایش از اصفهان برای حضور در همایش منطقه ای جشنواره تئاتر ماه اعلام آمادگی کرده اندو در کنار استان اصفهان استان های مرکزی، گیلان، چهارمحال و بختیاری، یزد و سمنان در منطقه 2 همایش های منطقه ای تئاتر ماه حضور دارند که در تاریخ 20 تا 23 شهریور ماه با میزبانی شهر اصفهان برگزار خواهد شد

منبع خبر: سایت انجمن هنرهای نمایش استان اصفهان http://ahn-esfahan.ir/showpost.aspx

[ شنبه ۱۴ مرداد۱۳۹۱ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

به گزارش روابط عمومی تالار هنر، میثم بکتاشیان دبیر سومین جشنواره نمایشهای کمدی و رئیس تالار هنر با اشاره به اعلام نتایج بازخوانی سومین جشنواره نمایش های کمدی گفت: بر اساس نظر هیئت بازخوانی از بین 133 متن ارائه شده به دبیرخانه جشنواره برای شرکت در بخش صحنه ای، 43 متن برای شرکت در مرحله بازبینی انتخاب شده اند که بدون در نظر گرفتن الویت به این شرح می باشند:

عنوان متن

نویسنده

کارگردان

چمچمال

عرشیا شفیعیون

عرشیا شفیعیون

نهر فیروز آباد

محمد رحمانیان

محمد نیک روش

رستوران

سیروس ابراهیم زاده

منصور قربانی

دوستت دارم عزیزم

پژمان شاهرودی

کورش نیک پیام

دو هفته بعد

داریوش کیا

دل آرام ترکی

کاج های بی گنجشک

کیهان روحانی

کیهان روحانی

عروسک گردان

امید اسماعیل اولیکی

امید اسماعیل اولیکی

خداحافظ آقای کارگردان

آرمان عزیزی

آرمان عزیزی

مادام کامیون

محمد چرمشیر

محسن مختاری

نان در پیاده رو

نگار داستان پور

عاطفه غلام پور

سرباز 37

پژمان شاهرودی

محمدجواد صرامی

اعترافاتی درباره زنان

محمدامیر یار احمدی

آزاده سعیدی

زندگی با طعم تلخ قهوه در 8 راند ساده

صادق فرهمند

صادق فرهمند

خشم و هیاهو

مهرداد رایانی مخصوص

سید مهدی ضیائی

شب های آوینیون

کورش نریمانی

میثم بهرامی

دوستت دارم عزیزم

پژمان شاهرودی

محمدرضا نصری

دیروقته، ببخشید مزاحم شدم

کامران شهلایی

هادی مسعودی

قهوه قجری

آتیلا پسیانی

سید مجتبی جدی

قهوه قجری

آتیلا پسیانی

حسین منصور زاده

شب های آوینیون

کورش نریمانی

احسان الدین صفری

مرگ را دور بزنید، تا سرگرم شوید

سعید نکوئی

سعید نکوئی

سیاه و سفید

حسین پاکدل

بهزاد محسنی

همه چیز می گذرد، تو نمی گذری

محمد چرمشیر

جلیل جلالی

با چشمات ببین آقای ژ

علی قیومی

جلال مشتاقیان زاده

دو رگه

محمدامین محمودی

محمدامین محمودی

دن کامیلو

کورش نریمانی

احسان جانمی

یک غزل غمناک

محمد چرمشیر

آزاده روانبخش

جشنی برای تولد فرزند چهارم سرباز رد

آرش منصوری

پویان عطایی

شادی

مرتضی ریحانی

مرتضی ریحانی

شاید برای شما هم اتفاق بیافتد

پیام میرکی

پیام میرکی

پرواز بر فراز ابرهای تاریک

هومن حیدری

هومن حیدری

بقال بازی در حضور

-----

مژده علیزاده

مبارک هوایی می شود

هاجر پورسینا

هاجر پورسینا

قوز بالای قوز

اردشیر صالحپور

محمدرضا وزیری فر

دو دزد رفتند پی دزدیدن بز...

پیمان ناجی

نوید جعفر زاده

هنرپیشه و بازیگر

رضا پهلوان

علی آذرشین

بوق

فرهاد نقد علی

بهنام شمسایی

گودو می آید

ایرج محرمی

آزاده کمال بروجردی

آقا ممنون

کاوه مهدوی

محمد جواد سجادی

پهلوان کچل و اژدها

داوود فتحعلی بیگی

منصوره خلیلیان

نیمرو

نواب ثریا

نواب ثریا

دوئل

الهام عابدی

الهام عابدی

اعترافاتی درباره زنان

قادر طباطبایی

قادر طباطبایی
http://www.talarhonar-esf.blogfa.comمنبع خبر/

[ سه شنبه ۲۷ تیر۱۳۹۱ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

افتخار آفرینی علی قیومی و ایمان نظیفی در جشنوارۀ تئاتر نقطه

جشنوارۀ تئاتر نقطه چندی پیش در اراک به کار خود پایان داد و نفرات برتر اعلام شدند. این جشنواره در سه بخش بیان، بدن و حس برگزار گردید و بهترین ها در این بخشها پس از اجرای نمایش ها برگزیده شدند. با کمال مسرت «علی قیومی» از اصفهان موفق شد تندیس دومین جشنوارۀ سراسری تئاتر نقطه، جایزۀ نقدی و دیپلم افتخار بازیگر برتر حوزۀ حس در بخش تجربی را به خاطر بازی در نمایش «آبنبات فلزی» دریافت نماید. «ایمان نظیفی» نیز موفق شد تندیس دومین جشنوارۀ سراسری تئاتر نقطه، جایزۀ نقدی و دیپلم افتخار اثر خلاقانه را به خاطر نمایش «سالاد شما آماده است» دریافت نماید. به هر دوی این دوستان عزیز تئاتریم دست یافتن به این موفقیت ارزنده را تبریک عرض می کنم. به امید موفقیت های بیشتر و بزرگ ترشان در آیندۀ نزدیک هستم.

[ یکشنبه ۱۴ خرداد۱۳۹۱ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

الهه خوشکام، علی قیومی، بالای صحنه سولماز زمانی


علی قیومی


الهه خوشکام


الهه خوشکام و علی قیومی


علی قیومی


علی قیومی و الهه خوشکام


از راست به چپ سولماز زمانی، علی قیومی، مسعود راهداری و الهه خوشکام


علی قیومی و الهه خوشکام


از راست به چپ سولماز زمانی، علی قیومی و مسعود راهداری


مرکز صحنه هاجر پورسینا

[ دوشنبه ۷ آذر۱۳۹۰ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

هیأت داوران دومین دورۀ جشنوارۀ تئاتر کمدی اصفهان متشکل از آقایان اساتید سعید محسنی، فریدون سورانی و جمشید خانیان در مراسم اختتامیۀ جشنواره، آراء خود را به شرح زیر اعلام داشتند:


بخش صحنه ای


 كارگردانی:سعید محسنی

رتبه اول كارگردانی: هاجر پورسينا برای نمايش «خاطرات جوجه اردك زشت» (دريافت لوح افتخار و تندیس جشنواره به اضافه مبلغ چهار میلیون ريال وجه نقد).

رتبه دوم كارگردانی: ستاره كرباسی زاده برای نمايش «اعترافات یک سارق مادرزاد» (دريافت لوح افتخار به اضافه مبلغ سه میلیون ريال وجه نقد).

رتبه سوم كارگردانی: بطور مشترك  محمدرضا بزرگزاد ارباب  براي نمايش «خسرو و شيرين» و حسين عبدالهی برای نمايش «درستكارترين قاتل دنيا» (دريافت لوح افتخار به اضافه مبلغ دو میلیون ريال وجه نقد).

بازيگری مرد:فریدون سورانی

رتبه اول بازيگری: علی قيومی برای بازی در نمايش «خاطرات جوجه اردك زشت» (دريافت لوح افتخار و تندیس جشنواره به اضافه مبلغ چهار میلیون ریال وجه نقد).

رتبه دوم بازيگری: محمد ترابی برای بازی در نمايش «درستكارترين قاتل دنيا» (دريافت لوح افتخار به اضافه مبلغ سه میلیون ريال وجه نقد).

رتبه سوم بازيگری: بطور مشترك معين وصال  براي بازي در نمايش «عروسی» و بهرام افشاری برای بازی در نمايش «خسرو و شيرين» (دريافت لوح افتخار به اضافه مبلغ دو میلیون ريال وجه نقد).

تقدير بازيگری: وحيد عمرانی برای بازی در نمايش «عروسی»، جمشید خانیانمسعود راهداری برای بازی در نمايش «خاطرات جوجه اردك زشت» و معين الدين غروی و ميلاد فروتنيان براي بازی در نمايش «اعترافات يك سارق مادرزاد» (دريافت لوح تقدير به اضافه مبلغ یک میلیون ريال وجه نقد).

بازيگری زن:

رتبه اول بازيگری: الهه خوشكام برای بازی در نمايش «خاطرات جوجه اردك زشت» (دريافت لوح افتخار و تندیس جشنواره به اضافه مبلغ چهار میلیون ریال وجه نقد).

رتبه دوم بازيگری: مريم جعفری برای بازی در  نمايش «خسرو و شيرين» (دريافت لوح افتخار به اضافه مبلغ سه میلیون ريال وجه نقد).

رتبه سوم بازيگری: بطور مشترك ستاره كرباسی زاده برای بازی در نمايش «اعترافات يك سارق مادرزاد»، نسترن پرچی زاده براي بازی در نمايش «مجنون ليلاي خودت باش» و شيرين رياضی برای بازی در نمايش «عروسی» (دريافت لوح افتخار به اضافه مبلغ دو میلیون ريال وجه نقد).

تقدير بازيگری: سولماز زمانی برای بازی در نمايش «خاطرات جوجه اردك زشت» (دريافت لوح تقدير به اضافه مبلغ یک میلیون ريال وجه نقد).

نمايشنامه:

گروه داوران در بخش نمايشنامه نويسی در رتبه های اول و دوم هيچ گونه انتخابی نداشت.

رتبه سوم: بطور مشترک فرهاد نقدعلی برای نمايشنامه «خاطرات جوجه اردك زشت» و افشين هاشمی برای نمايشنامه «درستكارترين قاتل دنيا» (دريافت لوح افتخار به اضافه مبلغ دو میلیون ریال وجه نقد).

طراحی گريم:

رتبه اول: سعيد مؤذنی برای نمايش «عروسی»  دريافت لوح افتخار و تندیس جشنواره به اضافه مبلغ چهار میلیون ریال وجه نقد).

گروه داوران در اين بخش در رتبه های دوم و سوم هيچ گونه انتخابی نداشت.

طراحي لباس:

گروه داوران در اين بخش در رتبه های اول و دوم هيچ گونه انتخابی نداشت.

رتبه سوم: حسينعلی عمادی و هادی كيانی برای نمايش «چاهی كه كنی بهر كسی» (دريافت لوح افتخار به اضافه مبلغ دو میلیون ریال وجه نقد).

طراحی پوستر و بروشور:

گروه داوران دراين بخش در رتبه هاي اول و دوم هيچ گونه انتخابی نداشت.

رتبه سوم : شهرزاد تابش براي نمایش « اعترافات يك سارق مادرزاد» (دريافت لوح تقدير به اضافه مبلغ یک میلیون ريال وجه نقد).

تقدیر نمایش:

ابراهیم هادیان برای نمايش «ماركولفاه خدمتكار خوشبخت» (دریافت لوح تقدير به اضافه مبلغ یک میلیون ريال وجه نقد).

نمايش برگزيده:

نمايش «خاطرات جوجه اردك زشت» به كارگردانی هاجر پورسينا (دريافت لوح سپاس و تنديس جشنواره).

نمايش برتر از ديدگاه تماشاگران:

نمايش «چاهی كه كنی بهر كسی» به كارگردانی حسينعلی عمادی  و هادی كيانی (دريافت لوح سپاس و تنديس جشنواره به اضافه عقد قرارداد با مدیریت تفریحی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان جهت اجرای عموم).

اجرای عموم:

نمايش های «خاطرات جوجه اردک زشت»، «اعترافات يك سارق مادرزاد»، «خسرو و شيرين»، «درستكارترين قاتل دنيا» و «عروسی» برای عقد قرارداد اجرای عموم معرفی گرديدند.

 بخش خيابانی

 در اين بخش از سه نمايش خیابانی «یار دوازدهم» به کارگردانی مهدی مؤید، «مرغ و پله» به كارگردانی حسين عبدالهی و «يك فيلم خشن» به كارگردانی پويان عطائی با اهدا لوح تقدير و مبلغ یک میلیون ريال وجه نقد تقدير بعمل آمد.  

همچنين در برنامۀ اختتاميه از حامد مغروری برای تبلیغات مؤثر دومين جشنواره نمايش های كمدی با اهدای لوح تقدير و مبلغ یک میلیون ريال وجه نقد، تقدير ويژه بعمل آمد.

[ شنبه ۲۱ آبان۱۳۹۰ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

بنا بر اعلام دبیرخانۀ جشنواره، زمان اجراهای نمایشها توسط مدیر وبلاگ تئاتر اصفهان به شرح زیر اعلام می گردد:

 

سالن کوچک

تالار هنر

16 - 15

سالن اصلی

تالار هنر

18:30–17:30

سالن اصلی

تالار هنر

19:30-20:30

نمایش

خیابانی

تالار هنر

18:30-19

هنرسرای خورشید

16-17

هنرسرای خورشید

18-19شنبه

90/8/14

عروسی

کارگردانی گروهی

 سرپرست: وحید عمرانی

ویژۀ هنرمندان

55 دقیقه

اعترافات یک سارق مادرزاد

کارگردان: ستاره کرباسی زاده

اعترافات یک سارق مادرزاد

کارگردان: ستاره کرباسی زاده

یار دوازدهم

کارگردان: مهدی مؤید

20 دقیقه

مارکولفاه خدمتکار خوشبخت

کارگردان: ابراهیم هادیان

50 دقیقه

مارکولفاه خدمتکار خوشبخت

کارگردان: ابراهیم هادیان

50 دقیقهیکشنبه

90/8/15

خاطرات جوجه اردک زشت

کارگردان: هاجر پورسینا

ویژۀ هنرمندان

55 دقیقه

مجنون لیلای خودت باش

کارگردان: احسان رحیمی

45 دقیقه

مجنون لیلای خودت باش

کارگردان: احسان رحیمی

45 دقیقه

یک فیلم خشن

کارگردان: پویان عطایی

15 دقیقه

امپراطوریس اصطبل

کارگردان: محمدامین کشانی

50 دقیقه

امپراطوریس اصطبل

کارگردان: محمدامین کشانی

50 دقیقه
دوشنبه

90/8/16

خسرو و شیرین

کارگردان: محمدرضا بزرگزاد

ویژۀ هنرمندان

خسرو و شیرین

کارگردان: محمدرضا بزرگزاد

 60 دقیقه

خسرو و شیرین

کارگردان: محمدرضا بزرگزاد

60 دقیقه

17 – 16:30

مرغ و پله

کارگردان: حسین عبداللهی

15 دقیقه

19-18:30

یار دوازدهم

کمدی اکتشافات

کارگردان: محمدجواد صرامی

50 دقیقه

کمدی اکتشافات

کارگردان: محمدجواد صرامی

50 دقیقهسه شنبه

90/8/17

سالن اصلی

مردی در یک موقعیت

کارگردان: نسترن مؤمنی

30 دقیقه

درستکارترین قاتل دنیا

کارگردان: حسین عبدالهی

45 دقیقه

درستکارترین قاتل دنیا

کارگردان: حسین عبدالهی

45 دقیقه

یک فیلم خشن

پویان عطایی

خاطرات جوجه اردک زشت

کارگردان: هاجر پورسینا

55 دقیقه

خاطرات جوجه اردک زشت

کارگردان: هاجر پورسینا

55 دقیقه


چهار شنبه

90/8/18---

چاهی که کنی بهر کسی

حسینعلی عمادی

70 دقیقه

چاهی که کنی بهر کسی

حسینعلی عمادی

70 دقیقه

مرغ و پله

حسین عبدالهی

عروسی

کارگردانی گروهی

سرپرست: وحید عمرانی

55 دقیقه

عروسی

کارگردانی گروهی

سرپرست: وحید عمرانی

55 دقیقه

پنجشنبه

90/8/19

16-17

نمایش خیابانی

یک فیلم خشن

16-17

نمایش خیابانی مرغ و پله


16-17

نمایش خیابانی

یار دوازدهم


اختتامیه

20 – 18

سالن اصلی تالار هنر

 

[ شنبه ۷ آبان۱۳۹۰ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

استاد سعید محسنی:

افسوس که بی فایده فرسوده شدیم...

علی قیومی:

کاش تو اختتامیه به جای صدای خنده و دست و هورا، صدای گریۀ صحنه به حال و روز این وضعیت تئاتر شهرمونو  هم میشنیدیم. دیگه وقت کوچ نزدیکه.

سروش درویشی:

جشنواره در سطح پایینی برگزار شد. خیلی دردناک بود. منظورم امشب بود. کاش یک دوره همی بود که حداقل اینقدر تحقیر نمی شدیم. دیگه چطوری می خواستن بگن که تئاتر این شهر لنگه نمیدونم! ولی با این وضع و این آراء، برنامه خنده رو تو منطقه ای درست کردن. با قهقهه... (کار کوروش شمس هم که اصلا دیده نشد، حتی لوح تقدیر...) از تشکر و دوستانش و اتابک نادری تشکر می کنم برای این سیلی محکم و برای تحمل تماشای بعضی از آثار. امیدوارم از فردا همه با هم یک دل بشیم و با هدف جلو بریم. نه فقط برای پوز زنی و رو کم کنی، که حاصلش رو امشب به خوبی دیدیم.


ادامه مطلب
[ پنجشنبه ۲۸ مهر۱۳۹۰ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

گزارش وحید عمرانی از مراسم اختتامیه: در این مراسم ابتدا بیانیۀ هیأت داوران توسط بهنام تشکربهنام تشکر قرائت شد که در آن به سقوط بارز و مشهودی که تئاتر اصفهان گرفتار آن گردیده است اشاره گردید. تشکر، یکی از بزرگترین ضعفهای تئاتر اصفهان را در زمینۀ کارگردانی دانست و با توجه به سابقۀ درخشان تئاتر اصفهان، از این بابت اظهار تأسف نمود. همچنین عنوان کرد که تئاتر اصفهان باید به طور جدی آسیب شناسی شود تا به دلایل نزول و کاهش سطح کیفی تئاتر در استان پی برده شده و در صدد رفع آنها برآییم. هیأت دواران جشنواره متشکل از بهنام تشکر، عبدالحی شماسی و کیوان نخعی پس از شور و بررسی، نتایج بیست و سومینعبدالحی شماسی دورۀ تئاتر استانی اصفهان را به شرح زیر اعلام کردند:

طراحی بروشور

در این بخش به مجید شعرای نجاتی برای نمایش «خواب برهنۀ برف» لوح تقدیر اعطا گردید.

طراحی لباسکیوان نخعی

به مائده وحید برای نمایش «چشم پرده» لوح تقدیر اهدا شد.

طراحی صحنه

به احسان جانمی برای نمایش «چشم پرده» لوح تقدیر اهدا شد.

بازیگری زن

در این بخش به شش بازیگر زن لوح تقدیر اهدا شد:

الهام رضایی برای «خواب برهنۀ برف»

هاجر پور سینا برای «خواب برهنۀ برف»

نفیسه طباطبایی برای «حلیمه ساعت هفت و سی»

فروغ قشقایی برای «مروارید»

رویا سعیدی برای «ترانه ای برای آیدا»

وجیهه کریمی برای «باد که می نویسد»

رتبۀ اول – هیأت داوران هیچ بازیگری را شایستۀ احراز این رتبه تشخیص نداد.

رتبۀ دوم – مائده وحید برای «چشم پرده»

رتبۀ سوم – نازنین گله داری برای «آه از دست این ویکتور هوگو

بازیگری مرد

در این بخش به دو نفر لوح تقدیر اهدا گردید:

محسن احمدی برای «خواب برهنۀ برف» و سعید سالمی برای «مروارید»

رتبۀ اول – هیأت داوران هیچ بازیگری را شایستۀ کسب این رتبه ندانست.

رتبۀ دوم – مهدی مؤید برای «ترانه ای برای آیدا» و کیهان روحانی برای «خواب تلخ»

رتبۀ سوم – امین پناهی برای «ترانه ای برای آیدا» و پیام میرکی برای همین نمایش

نمایشنامه نویسی

به هومن حیدری برای نمایشنامۀ مروارید لوح تقدیر اعطا شد.

رتبۀ اول – هیچ نویسنده ای شایستۀ احراز این رتبه تشخیص داده نشد.

رتبۀ دوم – کیهان روحانی برای نمایشنامۀ «خواب تلخ»

رتبۀ سوم – جمشید خانیان برای نمایشنامۀ «آه از دست این ویکتور هوگو»

کارگردانی

در این بخش به دو نفر لوح تقدیر اعطا گردید:

رادمهر کشانی برای «آه از دست این ویکتور هوگو» و احسان جانمی برای «چشم پرده»

به دلیل ضعف محرز کارگردانی در تمامی بدنۀ تئاتر اصفهان هیچ کارگردانی شایستۀ احراز رتبۀ اول و دوم تشخیص داده نشد.

رتبۀ سوم – پویان عطایی برای نمایش «ترانه ای برای آیدا»

نمایش منتخب

هیأت داوران با تخفیف و اغماض و مشروط به تغییر و اصلاحات و بازنگری، نمایش «خواب تلخ» به کارگردانی کیهان روحانی را به عنوان نمایش منتخب این جشنواره و اعزام به جشنوارۀ منطقه ای تئاتر کشور معرفی نمودند.

[ چهارشنبه ۲۷ مهر۱۳۹۰ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

انتقاد!

بنده هم اکنون می خواهم در این جا فریاد بکشم. اگر کسی نمی تواند بشنود درِ گوشهایش را بگیرد تا نشنود. چنانکه آقایان مسئولین تئاتر این شهر مدتهای مدیدی است گوششان را گرفته اند و حرفهای عده ای آدم عاشق و بیچارۀ تئاتر را نمی شنوند. من می خواهم در این جا اعتراض کنم، اصلاً بروند هر کار دلشان می خواهد بکنند. دیگر بس است آقا! بس است! مگر ما چه گناهی کرده ایم که در این شهر گل و بلبلِ اصفهان، تئاتری شده ایم؟! مگر گناه کرده ایم که عاشق تئاتریم؟! اگر معتاد می شدیم خوب بود؟! اگر چاقوکش می شدیم خوب بود؟! اگر لات سر گذر می شدیم دیگر مشکلی نداشت برای آقایان؟!

   اصلاً بگویید ببینم وقتی یک نفر مسئول نهاد یا برنامه ای مانند یک جشنواره می شود یعنی چه؟ آقایان مسئولین ادارۀ ارشاد! اگر نمی دانید الان می گویم که بدانید یعنی چه... یعنی اینکه باید به سئوال مردم در این زمینه جواب بدهد. مسئول یعنی پاسخگو. متوجه هستید آقا؟! یعنی پاسخگوووو. بنده بارها تأسف خود را بابت وضعیت نابهنجار تئاتر این شهر اعلام کرده ام، اکنون هم شدید تر و واضح تر اعلام می کنم. یک شهروند علاقه مند به تئاتر به اشارت بنده از یکی از مسئولین برگزاری جشنواره می پرسد: چرا بخش نقد نمایشها که پارسال در جشنواره بود امسال حذف شده است؟ دوستان به یاد دارند که سال گذشته در جشنواره استانی آقای مشهود محسنیان؛ منتقد تئاتر و عضو انجمن منتقدان خانۀ تئاتر ایران در جریان جشنواره به اصفهان آمدند و پس از پایان هر روز، نمایشهایی که در آن روز به اجراء درآمده بود را نقد کردند که حرکت قابل توجهی بود.


ادامه مطلب
[ یکشنبه ۲۴ مهر۱۳۹۰ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

بنا بر اعلام دبیرخانۀ بیست و سومین جشنوارۀ تئاتر استانی (24 لغایت 27 مهرماه 1390)، جدول اجرایی نمایشها توسط مدیریت وبلاگ تئاتر اصفهان به شرح زیر اعلام می گردد:

(لازم به ذکر است بخش نقد و بررسی نمایشها به دلایلی واهی توسط مسئولین مربوطه از جشنواره حذف گردید. لابد به همان دلیلی که بخش نمایشنامه خوانی از جشنوارۀ تئاتر جوان حذف شد! شاید هم نه.)


 محل اجراء

و ایام

تالار هنر

تالار هنر

سالن کوچک 15

مجتمع استاد فرشچیان

سالن اصلی 18

سالن اصلی فرشچیان 19

سالن کوچک 10

سالن اصلی 11/30

 

یکشنبه

90/7/24

خواب برهنۀ برف

ن: رضا گشتاسب

ک: احسان فاضلی

47 دقیقه

اصفهان

باد که می نویسد

ن: آرش عباسی

ک: ابوالفضل شریفی

60 دقیقه

اصفهان

 

آه از دست این ویکتور هوگو

ن: جمشید خانیان

ک: رادمهر کشانی

41 دقیقه

اصفهانجلسۀ نقد و بررسی نمایشهای جشنواره

 

 

دوشنبه

90/7/25

ترانه ای برای آیدا

ن: حمیدرضا نعیمی

ک: پویان عطایی

52 دقیقه

اصفهان

مجلس سوخته

ن: حمیدرضا قاسمی

ک: حمیدرضا قاسمی

62 دقیقه

فلاورجان

 

چشم پرده

ن: امیر صفایی پور

ک: احسان جانمی

40 دقیقه

اصفهان

 

سه شنبه

90/7/26

خواب تلخ

ن: کیهان روحانی

ک: کیهان روحانی

45 دقیقه

شاهین شهر

مروارید

ن: هومن حیدری

ک: هومن حیدری

60 دقیقه

شاهین شهر

 

حلیمه ساعت هفت و سی

ن: حمید عبدالهی

ک: حمید عبدالهی

20 دقیقه

نجف آباد

مار زخمی خطرناک تر است

ن: کورش شمس

ک: کورش شمس

35 دقیقه

شاهین شهر

چهارشنبه 90/7/27

اختتامیه: ساعت 18 مجتمع فرهنگی هنری استاد فرشچیان

[ شنبه ۲۳ مهر۱۳۹۰ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

گزارش وبلاگ تئاتر اصفهان از مراسم اختتامیه: هیأت داوران متشکل از آقایان جمشید خانیان، حسینعلی شوندی و فرید میرشکار آرای خود را بدین شرح اعلام کردند. در بخش نمایشنامه نویسی بدون اولویت بندی از پنج نفر درام نویسان جوان اصفهان تقدیر به عمل آمد که عبارتند از:

زهره مولوی برای نمایشنامه های «بنفشۀ پارک شهر» و «تنگهای خالی»

مریم میرزایی و حسین خالو نظری برای نمایشنامۀ «دو لیوان چای»

میثم بهرامی برای نمایشنامۀ «خدا منو رحمت کنه»

رامین جعفری برای نمایشنامۀ «خوابگاه»

سجاد حسینی برای نمایشنامۀ «روز هفت»

در قسمت رقابتی بخش نمایشنامه نویسی برگزیدگان به ترتیب زیر هستند:

نفر سوم – سارا اطهری

برای احراز رتبۀ اول و دوم کسی واجد شرایط شناخته نشد.

برگزیدگان بخش بازیگری زن عبارتند از:

نفر اول – آیدا احمدی برای نمایش «لیلا نام تمام دختران شهر»

نفر دوم – آذر بهارلو برای نمایش «آوای آمو دریا»

نفر سوم – مهسا کاظمی برای نمایش «ناتمام»

در بخش بازیگری مرد نتایج به شرح زیر است:

نفر اول – رامین جعفری برای نمایش «کمدی اکتشافات»

نفر دوم – وحید کریمی برای نمایش «آخرین نامه»

نفرات سوم – فرید اوشایی و بابک شانه سازان به طور مشترک برای نمایش «لیلا نام تمام دختران شهر»

برگزیدگان بخش کارگردانی عبارتند از:

نفر اول – سروش درویشی برای نمایش «لیلا نام تمام دختران شهر»

نفرات دوم – سید جواد مسجدی نژاد و سارا اطهری به ترتیب برای نمایشهای «کمدی اکتشافات» و «آوای آمو دریا»

نفر سوم – هیأت داوران کسی را شایسته احراز این رتبه تشخیص نداد.

تقدیر شدگان بخش طراحی صحنه :

مصطفی جعفری خوزانی برای نمایش «آوای آمو دریا»

یونس مولایی برای نمایش «لیلا نام تمام دختران شهر»

برگزیدۀ موسیقی:

آرش جان نثاری برای نمایش «لیلا نام تمام دختران شهر»

برگزیدگان بخش دفاع مقدس:

نمایش «میدان میم» به کارگردانی علی آذرشین

نمایش «آخرین نامه» به کارگردانی محمد منصوریان

نمایش «هنوز باران می بارد» به کارگردانی امین الله بیات

بخش نمایش خیابانی:

در این بخش، هیچکدام از نمایشها در حد کسب رتبۀ اول تا سوم تشخیص داده نشد اما از نمایش «بازی نامۀ فرود» تقدیر به عمل آمد.

سایر تقدیر شدگان:

- از نگار داستان پور و محمدجواد صرامی به دلیل حضور مستمر در چند دورۀ جشنوارۀ تئاتر جوان تقدیر به عمل آمد.

- از احسان خادمی برای بازی در نمایش «هنوز باران می بارد» تقدیر شد.

- از مهران شریفی برای بازی در نمایش «هنوز باران می بارد» تقدیر شد.

- از فائزه بختیار برای بازی در نمایش «کافه ای ها» تقدیر شد.

- از زهرا داروغه زاده برای بازی در نمایش «آه از دست این ویکتور هوگو» تقدیر به عمل آمد.

نمایش برگزیده:

دو نمایش به عنوان نمایشهای برتر انتخاب شدند که پس از بازبینی و بررسی های مجدد، راهی جشنوارۀ ماه خواهند گردید.

نمایش «آوای آمودریا» به کارگردانی سارا اطهری

نمایش «لیلا نام تمام دختران شهر» به کارگردانی سروش درویشی

[ جمعه ۸ مهر۱۳۹۰ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

آغاز جشنوارۀ استانی تئاتر جوان از یکشنبه سوم مهرماه

سومین دورۀ جشنواره استانی تئاتر جوان از یکشنبه سوم مهرماه آغاز می شود و تا پنجشنبه هفتم مهر ادامه خواهد داشت. مکانهای اجرای نمایشهای صحنه ای و نمایشنامه خوانی سالن سوره حوزه هنری و فرهنگسرای خورشید بوده و مکان برگزاری نمایشهای خیابانی محوطۀ آمادگاه می باشد.

 

16/30 و 18/30

16 و 17

16/30 و 18/30

 

یکشنبه

دارم شبیه کلاغها می شوم

ک: نگار داستان پور

سالن سوره

زندگی با طعم سس تند

ک: جلال مشتاقیان

محوطۀ آمادگاه

هنوز باران می بارد

ک: امین الله بیات

هنرسرای خورشید

 

دوشنبه

کمدی اکتشافات

ک: سید جواد مسجدی نژاد

سالن سوره

بازی نامۀ فرود

ک: مهشید علیرضایی

محوطۀ آمادگاه

آخرین نامه

ک: محمد منصوریان

هنرسرای خورشید

 

سه شنبه

ناتمام

ک: سپیده شرافت

سالن سوره

میدان میم

ک: علی آذرشین

محوطۀ آمادگاه

لیلا نام تمام دختران شهر

ک: سروش درویشی

هنرسرای خورشید

 

چهارشنبه

آوای آمو دریا

ک: سارا اطهری

سالن سوره

هفت و سی

ک: پویان عطایی

محوطۀ آمادگاه

خاطره ای از یک کوپه نشین

ک: جواد صرامی

سالن سوره

 

پنجشنبه

کافه ای ها

ک: فائزه بختیار

سالن سوره (1 اجرا ساعت 18)

 

---

آه از دست این ویکتور هوگو

ک: بهراد باقری

هنرسرای خورشید

جمعه

اختتامیه 19 الی 21

[ جمعه ۱ مهر۱۳۹۰ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

به نقل از سایت فرهنگ و ارشاد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان به منظور ارتقاء و کشف استعدادهای خلاق نمایشی ، بیست و سومین جشنواره تئاتر استانی را برگزار می نماید.

بیست و سومین جشنواره تئاتر استان اصفهان 24 تا 27 مهرماه سال 90 به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان به منظور کشف و ارتقا استعداد های خلاق نمایشی در استان اصفهان برگزار می گردد.

علاقمندان جهت شرکت در این جشنواره لازم است فرم تقاضانامه ، تاییدیه اجرای عمومی و لوح فشرده   اجرای عمومی خود را تا 20 شهریور 90 به دبیرخانه استان به نشانی: اصفهان، خیابان آبشار دوم بعد از پل غدیر، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره هنری، امور هنرهای نمایشی ارسال نمایند.
گفتنی است آخرین مهلت ارائه تقاضانامه شرکت در این جشنواره 10 شهریور ماه است و آثار ارسال شده به دبیرخانه جشنواره تئاتر از 20 تا 30 شهریور ماه بازبینی خواهند شد.
علاقمندان می توانند از طریق سایت به آدرس: www.ershad-is.ir   ضمن دریافت فرم فراخوان از اطلاعات مربوط به جشنواره آگاهی یابند.
[ سه شنبه ۴ مرداد۱۳۹۰ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

تالار هنر با همکاری مدیریت تفریحی در راستای تحقق اهداف سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان از کلیه گروه‌های نمایشی و هنرمندان این رشته برای شرکت در دومین جشنواره نمایش‌های کمدی دعوت به عمل می‌آورد.

این جشنواره در دو بخش اجرا می‌شود:
خیابانی
صحنه‌ای:  الف) کوتاه                ب) بلند
الف) شرایط شرکت در جشنواره:
ـ آثار صحنه‌ای کوتاه و خیابانی باید حداکثر 20 دقیقه باشد.
ـ آثار صحنه‌ای بلند باید حداکثر 60 دقیقه باشد. (نمایش‌های پانتومیم و بی‌کلام کمدی می‌توانند در یکی از بخش‌های فوق شرکت نمایند.)
ـ هر هنرمند مجاز به ارائه یک اثر در هر بخش است.
ـ اثر پیشنهادی نباید پیش از این در هیچ جشنواره‌ای شرکت کرده باشد.
ـ نمایش‌های کمدی که مناسب اجرا در مکان‌های عمومی یا سالن‌های روباز (باغ نور، صفه، فدک، نازوان و...) باشد مورد حمایت ویژه مدیریت تفریحی سازمان خواهند بود.
ـ تکمیل و ارسال تقاضانامه به منزله پذیرش تمام شرایط مندرج در این فراخوان است.
ـ تصمیم‌گیری درخصوص موارد پیش‌بینی نشده برعهده ستاد برگزاری است.
ـ هیأت داوران نظر به نوع اقتباس آثار اقتباسی مجاز به تأیید یا رد این آثار در بخش جوایز متن هستند. (اصل متن اقتباس شده ضمیمه شود.)
ب) مراحل حضور در جشنواره:
ـ تکمیل و ارائه فرم تقاضانامه حضور در جشنواره
ـ ارسال سه نسخه تایپ شده از متن پیشنهادی به دبیرخانه جشنواره
ـ بازخوانی و انتخاب متون
ـ بازبینی و انتخاب آثار راه‌یافته به بخش مسابقه جشنواره
ـ اختصاص 3/000/000 تا 5/000/000 ریال به نمایش‌های خیابانی و کوتاه و 8/000/000 تا 12/000/000 ریال به نمایش‌های بلند به عنوان کمک هزینه و ورودی جشنواره
ـ آثار خیابانی راه‌یافته به بخش مسابقه حداقل موظف به انجام 4 اجرا و نمایش‌های کوتاه و بلند هرکدام 2 اجرا در سالن‌ها و مکان‌های عمومی معین شده از طرف ستاد جشنواره خواهند بود.
ج) جوایز:
ـ در بخش صحنه‌ای به نفرات برگزیده (متن، کارگردانی، بازیگری مرد، بازیگری زن، طراحی صحنه و موسیقی) لوح تقدیر تندیس و جوایز نقدی اهدا می‌شود.
ـ در بخش خیابانی به نمایش‌های برتر هدایای نقدی به عنوان جایزه تعلق می‌گیرد.
ـ به نمایش‌های برگزیده جشنواره با انعقاد قرارداد فرصت اجرای عمومی در سال‌های 1390 و 1391 داده خواهد شد.
س) گاه شمار جشنواره:
ـ آخرین مهلت ارسال متون 1390/5/13
ـ اعلام نتایج بازخوانی متون 1390/6/1
ـ بازبینی آثار، هفته اول آبان‌ماه 1390
ـ زمان اجرای جشنواره نیمه دوم آبان‌ماه 1390
نشانی: اصفهان، میدان لاله، جنب فروشگاه رفاه، تالار هنر.
تلفن: 2 و 5660881
مدارک مورد نیاز:
ارائه حضوری فرم تقاضای حضور در جشنواره به همراه عکس پرسنلی 4*3 کارگردان

[ جمعه ۱۰ تیر۱۳۹۰ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

برگزاری سومین جشنواره استانی تئاتر جوان

به نقل از سایت حوزۀ هنری: واحد تئاتر حوزه هنری استان اصفهان در ادامه فعالیت های فرهنگی و هنری و پس از تجربۀ دو جشنوارۀ استانی تئاتر جوان در سالهای پيش، امسال نيز سومین دورۀ جشنواره تئاتر جوان را در استان اصفهان برگزار می کند . سومین جشنوارۀ استانی تئاتر جوان برای گروه های سنی 18 تا 26 سال و در چهار بخش مسابقه صحنه ای ، خیابانی ، نمایش نامه نویسی و نمایش نامه خوانی برگزار خواهد شد. علاقه مندان براي شركت در اين جشنواره مي توانند آثار خود را به دبیرخانه این جشنواره واقع در خانه هنرمندان ، پارك ايثارگران ، خیابان آبشار اول ارسال نمايند و يا جهت اطلاعات بيشتر به خانه ي تئاتر حوزه هنري استان اصفهان واقع در همان محل مراجعه نموده و يا جهت كسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن 6624300-0311تماس حاصل نمايند .

گفتنی است آخرين مهلت ارسال متن در بخش صحنه ای ، خیابانی و نمایش نامه خوانی به این جشنواره تا روز چهارشنبه 1تیرماه مي باشد و در بخش نمایش نامه نویسی مهلت ارسال آثار تا پایان روز پنجشنبه 17 شهریورماه سال جاری خواهد بود.

برای دانلود فرم فراخوان به سایت مذکور مراجعه فرمایید: http://artesfahan.ir/

[ شنبه ۳۱ اردیبهشت۱۳۹۰ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

به نقل از سایت لوح؛ پایگاه فرهنگ و ادب فارسی: مراسم اختتامیه معرفی بهترین‌های بین‌الملل بیست و نهمین جشنواره تئاتر فجر شامگاه یکشنبه اول اسفندماه در تالار وحدت برگزار شد و برترین‌های مسابقه بین‌الملل و داوری کانون جهانی منتقدان تئاتر معرفی شدند.

این مراسم با اجرای موسیقی نمایشی به سرپرستی نادر رجب‌پور به مناسبت سالروز ولادت پیامبر اکرم (ص) آغاز شد. سپس محمد حیدری دبیر بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر 29 گل را به مناسبت جشنواره بیست و نهم روی صحنه قرار داد. در ادامه اسفندیار قره‌باغی به همراه گروه خود به اجرای سرود "ای ایران" پرداختند که حال و هوای خاصی به تالار وحدت، سالن برگزاری مراسم اختتامیه تئاتر فجر داد.

یکی از بخش‌های ویژه مراسم اختتامیه معرفی بهترین‌های بین‌الملل جشنواره بیست و نهم برگزاری مراسم بزرگداشت برای محمدعلی کشاورز، محمود عزیزی، یدالله آقاعباسی و فریده سپاه‌منصور بود که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،‌ معاون هنری وزیر، مدیرکل هنرهای نمایشی و داود رشیدی برگزار شد.

در این بخش پخش تصاویری از پوستر فیلم‌های "مادر" و "هزاردستان" به کارگردانی زنده‌یاد علی حاتمی و همچنین پخش صحنه‌هایی از بازی کشاورز در نقش شعبان در مجموعه تلویزیونی "هزاردستان" با تشویق و هیجان قابل توجه حاضران و شرکت کنندگان در مراسم همراه بود.


در ادامه از مدیران کل ارشاد استان‌های البرز، گلستان، خراسان شمالی و گیلان که در برگزاری همزمان بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر شرکت
داشتند تقدیر شد.

سپس سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و
ارشاد اسلامی تئاتر را زبانی بین‌المللی و بلیق‌ترین شیوه ارتباط با دنیا دانست و گفت: با تئاتر می‌توان حرف‌های مردم و نظام را به گوش جهان رساند. جشنواره تئاتر فجر در دوره بیست و نهم خود به موفقیت هایی نائل آمد که غرور و سرور را مهمان دل هنرمندان و دوستداران تئاتر کرد.

وی حضور آثار خارجی با کیفیت و قابل توجه را از نقاط قوت جشنواره بیست و نهم و
برگزاری همزمان جشنواره در چهار استان کشور را قابل تقدیر دانست.

در بخش دیگری از مراسم اسفندیار قره باغی موسیقی "ایران" اثر زنده‌یاد محمد نوری را اجرا کرد. در ادامه هیئت داوران کانون منتقدان جهانی تئاتر بعد از قرائت بیانیه خود برگزیدگان بخش‌های مختلف این داوری را معرفی کردند:

موسیقی: لوح تقدیر و جایزه نقدی به شروین شهبازی و صابر جعفری برای نمایش "تفنگ‌های ننه‌کارا" اهدا شد.

طراحی صحنه: لوح تقدیر و جایزه نقدی به آروند دشت آرای برای نمایش‌های "کمی تاب بخوریم" و "آخرین‌ نامه" اهدا شد.

بازیگری مرد: لوح تقدیر و جایزه نقدی به پرویز فلاحی‌پور برای نمایش "لابی" اهدا شد.

بازیگری زن: لوح تقدیر و جایزه نقدی به عاطفه رضوی برای نمایش "حضرت والا" اهدا شد.

نمایشنامه نویسی: لوح تقدیر و جایزه نقدی به آرش عباسی برای نمایش "لابی" اهدا شد.

کارگردانی: لوح تقدیر و جایزه نقدی به حسین پاکدل برای نمایش "حضرت والا"
اهدا شد.

در این قسمت از مراسم اختتامیه بهترین‌های بین‌الملل بیست و نهمین جشنواره
بین‌المللی تئاتر فجر، از سوی حسین مسافرآستانه مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محمد حیدری به عنوان دبیر جشنواره سی‌ام معرفی شد.

در بخش پایانی مراسم هم هیئت داوران مسابقه بین‌الملل بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر  برگزیدگان این بخش را معرفی کردند.

موسیقی: تندیس جشنواره و دو هزار دلار جایزه نقدی به گروه موسیقی "مصائب
زنان تروا" اهدا شد.

طراحی صحنه:  تندیس جشنواره و دو هزار دلار جایزه نقدی به سیامک احصایی برای نمایش‌های "ابرهای پشت حنجره" و "نامه‌هایی به تب" اهدا شد.

بازیگری مرد: تندیس جشنواره و دو هزار 500 دلار جایزه نقدی به مسعود دلخواه برای نمایش "روال عادی" اهدا شد. دلخواه در این بخش با اشاره به ریتم خوب مراسم اختتامیه گفت: خدا را سپاس می‌گویم که اهالی تئاتر، مسئولین و دلسوزان تئاتر و تماشاگران و علاقه‌مندان این هنر زیر یک سقف جمع هستیم.

بازیگری زن:
تندیس جشنواره و دو هزار 500 دلار جایزه نقدی به الینا رینولد برای نمایش "آنتیگونه" اهدا شد.

نمایشنامه نویسی: تندیس جشنواره و سه هزار دلار جایزه نقدی به رضا گوران
برای نمایش "ابرهای پشت حنجره" اهدا شد.

کارگردانی: تندیس جشنواره و سه هزار دلار جایزه نقدی به کلودیا سوراس برای
نمایش‌های "لو" و "(a+b)" اهدا شد.

جایزه ویژه: هیئت داوران مسابقه بین‌الملل ضمن تقدیر از نمایش "ویتسک" از کره جنوبی جایزه ویژه خود را شامل تندیس جشنواره و چهار هزار دلار به رضا ثروتی برای نمایش "عجایب‌ المخلوقات" اهدا کرد.

جایزه بزرگ:  با حضور عزت‌الله انتظامی بازیگر با سابقه سینما، تئاتر و تلویزیون جایزه بزرگ جشنواره شامل تندیس جشنواره و پنج هزار دلار جایزه نقدی به نمایش "پاندورا 88" از آلمان اهدا شد.

هیئت داوران بخش مسابقه بین‌الملل بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در پایان مراسم جایزه ویژه ویژه خود را به صورت سمبلیک به تماشاگران تئاتر ایران اهدا کرد.

لازم به ذکر است از اصفهان نیز نمایشی در بخش جنبی جشنواره با نام «شیرین شکرخای تو خوش» به کارگردانی احسان رحیمی حضور داشت.


در حاشیه:

-محمد حیدری با بیست و نه شاخه گل به عنوان نماد بیست و نهمین دوره جشنواره به روی صحنه آمد و گل ها را در بین دسته گل های جلوی صحنه پخش کرد.
-اجرای موسیقی توسط ارکستر به رهبری اسفندیار قره باغی با استقبال حاضران مواجه شد، به طوری که در اجرای ترانه "ای ایران" همه ی حاضران ایستادند و با گروه ارکستر به همسرایی پرداختند.
-در بخش بزرگداشت پخش کلیپ این بخش و همچنین حضور هنرمندانی که مراسم بزرگداشت ایشان برگزار شد، با تشویق ممتد و پر شور حاضران مواجه شد.
-مسعود دلخواه برنده جایزه بازیگری مرد ضمن تشکر از مرکز هنرهای نمایشی، دبیر جشنواره، هیات داوران، ایوب آقاخانی، محمد رضا خاکی و عوامل نمایش "روال عادی"، هنرمندان شهرستانی حاضر در جشنواره، اعلام کرد:« این جایزه حق تمام کسانی بود که به عنوان کاندید انتخاب شدند ولی این قرعه به نام من افتاد.»
دلخواه همچنین گفت:« جا دارد به رضا ثروتی، کارگردان جوانی که در بین کاندیداهای کارگردانی نیست، نیز تبریک بگویم».
-همچنین حضور استاد عزت ا... انتظامی بر صحنه تالار وحدت با تشویق بی نظیر حاضران همراه شد.

[ دوشنبه ۲ اسفند۱۳۸۹ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

سومین جشنواره سراسری تئاتر ایثار با حضور 18 گروه نمایشی از 18 تا 23 دی ماه سال جاری به میزبانی استان اصفهان در حال برگزاری است. این جشنواره به همت سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران اصفهان، شهرداری اصفهان، اداره کل ارشاد اسلامی، دانشگاه علوم پزشکی و مرکز فرهنگی و تفریحی شهرداری در اصفهان برگزار می گردد. با اعلام فراخوان و پس از پایان مرحله بازخوانی 470 نمایشنامه، 120 اثر توسط هیئت داوران انتخاب شد و از این میان 18 نمایش از استان‌های سراسر کشور در گروه بزرگسال راه ‌یافتند. این جشنواره در بخش بزرگسال در تالار هنر و مجتمع فرهنگی هنری استاد فرشچیان اصفهان با حضور هنرمندان پیشکسوت تئاتر کشور برگزار می‌شود، تالار صائب نیز بخشی از اجراها را پوشش خواهد داد. ایجاد جریان‌سازی فرهنگی در میان قشر هنرمند در راستای نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت از اهداف برگزاری این جشنواره است. برگزاری کارگاه آموزشی و جلسات نقد نمایشها نیز جزو ویژگیهای این دوره است. اختتامیۀ جشنواره در تالار لقمان واقع در مرکز همایشهای علمی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار  خواهد شد. علاقه مندان برای دریافت برنامۀ جشنواره می توانند به مراکزی که گفته شد مراجعه نمایند.

[ دوشنبه ۲۰ دی۱۳۸۹ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

دکتر اردشیر صالح پور در پشت تریبون

اختتامیه و اعلام نتایج جشنوارۀ استانی تئاتر اصفهان

امروز در تالار فرشچیان مراسم آئین اختتامیۀ بیست و دومین جشنوارۀ تئاتر استانی اصفهان برگزار گردید. هیأت داوران عبارت بودند از: دکتر اردشیر صالح پور، سرکار خانم مریم موحدیان و آقای احمد شاهین فر. نتایج و مقامهای جشنواره به شرح زیر توسط وبلاگ تئاتر اصفهان اعلام می گردد:

در بخش بروشور خانم الهه اطمینانی برای نمایش «اینجا خونۀ منه» برگزیده شد.

در بخش موسیقی چهار نفر برگزیده شدند که عبارتند از: آرش جان نثاری برای نمایش «بهترین جایی که می توان بود» ، مجید آتشیان برای نمایش «شب نامه» ، فرژام فلکی برای نمایش «اینجا خونۀ منه» و جواد رضایی برای نمایش «حسن عاقبت قصه های زهوار در رفتۀ آقای رستگار».

در بخش چهره آرایی و ماسک و گریم، رضا سعیدی برای نمایش «شب نامه» برگزیده شد.

در بخش طراحی صحنه، احسان جانمی برای نمایش«اینجا خونۀ منه» برگزیده شد.

در بخش بازیگری مرد:

رتبۀ سوم به سه نفر اختصاص یافت: محمد سعیدی برای نمایش «ماشۀ منتظر» ، علیرضا مقاملو برای نمایش «بهترین جایی که می توان بود» ، علیرضا قدسیه برای نمایش «حسن عاقبت قصه های زهوار در رفته...»

رتبۀ دوم: حامد احمد جو برای نمایش «حسن عاقبت قصه های زهوار در رفته...»

رتبۀ اول: مهدی فرخانی برای نمایش «شب نامه»

در بخش بازیگری زن:

رتبۀ سوم به چهار نفر تعلق گرفت: نسترن پرچی زاده برای نمایش «بهترین جایی که می توان بود» ، رویا زیرک قشقایی برای نمایش «این باد موافق نیست» ، مانا بهرامی برای نمایش «شب نامه» و مائده وحید برای نمایش «اینجا خونۀ منه».

رتبۀ دوم به سه نفر اختصاص یافت: لیلا مشکین پور برای نمایش «خط سرخ» ، آرام زنجانی برای نمایش «حسن عاقبت قصه های زهوار در رفته...» و الهام رضایی برای نمایش «اینجا خونۀ منه».

رتبۀ اول: الهام زنجانی برای نمایش «حسن عاقبت قصه های زهوار در رفته...»

در بخش نمایشنامه نویسی:

رتبۀ سوم: کورش شمس برای نمایش «این باد موافق نیست»

رتبۀ دوم: احسان جانمی برای نمایش «اینحا خونۀ منه»

رتبۀ اول: هیأت داوران هیچکس را شایستۀ احراز رتبۀ اول جشنواره در این بخش ندانست.

در بخش کارگردانی:

رتبۀ سوم: کورش شمس برای نمایش «این باد موافق نیست»

رتبۀ دوم: ابوالفضل شریفی برای نمایش «شب نامه»

رتبۀ اول: احسان جانمی برای نمایش «اینجا خونۀ منه»

نمایشهای منتخب:

نمایش های «شب نامه» به کارگردانی ابوالفضل شریفی و «اینجا خونۀ منه» به کارگردانی احسان جانمی به عنوان نمایشهای برتر و برگزیدۀ جشنواره انتخاب شدند.

[ سه شنبه ۱۸ آبان۱۳۸۹ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

امروز اجرای نمایشهای جشنوارۀ استانی تئاتر اصفهان به پایان رسید و آخرین نمایش نیز در سالن فرشچیان بر روی صحنه رفت. در بین نمایشهایی که در این جشنواره اجرا گردید ترجیح می دهم مختصری دربارۀ نمایش «این باد موافق نیست» به نویسندگی و کارگردانی کورش شمس صحبت کنم. کورش شمس نشان داده است که عوامل درام را به خوبی می شناسد و در این اثر  آخرش قابلیتهای خود را بیش از آثار پیشین به منصۀ ظهور رسانده است. کار با استفاده از رقصهایی که بیش از هر چیز در ابتدا انسان را به یاد ریشۀ نمایش؛ یعنی آئین می اندازد به همراه ماسکهای دو سویه آغاز می شود. همچنین موسیقی ای که کاملاً به بطن اثر نشسته است و در هماهنگی خوبی با آن پیش می رود. استفاده از اصل غافلگیری در برخی جاهای نمایش جان ویژه ای به کار بخشیده بود. برای مثال می توان به استفاده از کف پوش مدور و پوشاندن بدن بازیگر با آن و حرکات بازیگر در زیر این پردۀ انتزاعی اسارت یا شکستن عصا توسط زن قربانی شده در پایان کار و پاشیدن خون بر اندام وی و روی صحنه اشاره کرد.

فاصله گذاری خوب و حفظ ریتم مناسب نیز از دیگر نقاط مثبت این کار بود. در برخی جاهای کار، مشخص بود که قرار است صدای بازیگر در موسیقی فید شود اما در جاهایی نیز بنا نبود که این جریان اتفاق بیفتد و صدای بازیگر در زیر صدای بلندتر از حدّ موسیقی محو می شد و به گوش تماشاگر نمی رسید که بهتر بود تنظیم بیشتری برای این قسمت ها صورت گیرد. همچنین بازی بازیگر زن اصلی در حدّ متعارف این نمایش نبود و جای کار و تمرین بیشتری داشت. در برخی جاها پرهیبی از تصنع در بازی وی مشاهده می شد. درخشان ترین بازی را باید از آنِ بازیگر زن مسن تر دانست که با بیان و صدایی قوی و باورپذیری بیشتری از نقش، صحنه را به تصرف خود در می آورد. به کورش عزیز و گروهش خسته نباشید می گویم و امیدوارم که این کار اجرای عمومی نیز بشود.

[ دوشنبه ۱۷ آبان۱۳۸۹ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

بنده متأسفانه موفق به شرکت در مراسم اختتامیه نگردیدم. به نقل از سایت حوزۀ هنری نتایج به شرح زیر اعلام گردید:

هیأت داوران در بخش نمایشنامه نویسی دومین جشنواره استانی تئاتر جوان شامل (آقایان حسینعلی شوندی، سعید محسنی و محمدرضا رهبری) پس از بررسی 43 نمایشنامه رسیده به دبیرخانه این جشنواره آثار برگزیده را به شرح زیر اعلام نمودند:

 "صدای ساز می آید بیایید برقصیم" نویسنده : رضا بهرامی به عنوان نمایشنامه اول
 "منوتوگرافی" نویسنده: حسین عطایی پور به عنوان نمایشنامه دوم
 آذربهارلو،کورش نیک پیام، سعید رجبی،مائده وحید، سوده امیرخانی ،محمدفاضل پورابوطالب،مهدی صابری بروجنی،امین حیدری، نگار داستان پور،زهره مولوی،هاله تقوایی و مریم میرزایی نمایشنامه نویسانی بودند که از آنان تقدیر به عمل آمد.
 هیأت داوران بخش نمایش های صحنه ای دومین جشنواره استانی تئاتر جوان شامل (دکتر سعید کشن فلاح، رضا قانعیان،احمدرضا رافعی) پس از بازبینی نمایش ها به اعلام آثار برگزیده در 5بخش پرداختند. در بخش نمایشنامه مصطفی جعفری از نویسنده نمایشنامه "افسانه های ناتمام " در بخش بروشور از رزیتا کروندی طراح بروشور، نمایش"فصل صبوری" در بخش موسیقی از فرژام فلکی برای نمایش " افسانه های ناتمام" در بخش طراحی صحنه از محمدعلی یزدان پرست برای نمایش "روایتی از یک تکرار بی پایان" در بخش بازیگری زن به ترتیب از خانم ها لیلا مشکین پور در نمایش "خط سرخ" نرگس صابری برای نمایش" بدون خداحافظی"
 رزیتا کروندی و لیلا قربانی برای نمایش های "فصل صبوری " و "بدون خداحافظی" در بخش بازیگری مرد از آقایان محمد مرتضایی برای نمایش "آقای قاضی صدایم را می شنوید" علی قیومی برای نمایش "افسانه های نا تمام"،مهیارعسگری و فرید الدین سلیمانی برای نمایش های "روایتی از یک تکرار بی پایان" و "دلقک"
 در بخش کارگردانی از فرژام فلکی برای کارگردانی نمایش " افسانه های ناتمام" ، محمدرضا حسنی برای نمایش " آقای قاضی صدایم را می شنوید" و فریدالدین سلیمانی برای نمایش "دلقک" به اهدای جوایز تقدیر به عمل آمد.
 گفتنی است، خانه ی تئاتر حوزه هنری استان اصفهان از دو نمایش " افسانه های ناتمام" ، "آقای قاضی صدایم را می شنوید" برای اجرای عمومی حمایت خواهد نمود و نمایش "افسانه های ناتمام" را برای شرکت در جشنواره کشوری تئاتر ماه معرفی خواهد کرد.

[ شنبه ۲۷ شهریور۱۳۸۹ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

جشنواره با اجرای کارهای صحنه ای و خیابانی در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه به پایان رسید. امروز نیز مراسم اختتامیه در سینما سپاهان برگزار خواهد شد.

از چپ به راست زهرا خدیبی و حمیده یوسفی در فصل صبوری.


رزیتا کروندی در فصل صبورینرگس صابری


مهیار عسگری در روایتی از یک تکرار بی پایان


محمدرضا مرتضایی در آقای قاضی صدایم را می شنوید؟مژگان ابطحی در دلقک


فریدالدین سلیمانی در دلقک


میلاد آرنگ در دلقکاز چپ به راست محمد کربلایی و علی قیومی

پویان عطایی در کار خیابانی


جلال مشتاقیان


داوران جشنواره آقایان دکتر کشن فلاح ، احمدرضا رافعی و قانعیان به همراه تماشاگران

[ جمعه ۲۶ شهریور۱۳۸۹ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

به نقل از سایت ایران تئاتر: نخستین جشنوارۀ تئاتر افراز از نهم تا دوازدهم آذرماه هشتاد و نه برگزار می شود. به گزارش دريافتي سايت ايران تئاتر از روابط‌عمومي نخستين جشنواره تئاتر افراز، اين جشنواره در سه بخش «نمايشنامه‌خواني»، «نمايشنامه‌نويسي» و «كتاب سال» برگزار خواهد شد. بنا بر فراخوان اعلام‌شده از سوي دبيرخانه‌ جشنواره، داوطلبان شرکت در بخش نمايشنامه‌خواني باید یکی از نمایشنامه‌های (ایرانی یا خارجی) انتشارات افراز را انتخاب کرده و حداكثر تا 30 مهر 1389، فرم تکمیل شده را به همراه مدارک به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند و نيز حداكثر تا 15 آبان، سه نسخه DVD از اجراي نمايشنامه‌خواني متن معرفي‌شده را براي بازبيني به دبيرخانه‌ جشنواره ارسال كنند .به برگزیدگان این بخش در زمينه كارگرداني، نقش‌خوان زن و مرد، خلاقيت برتر و اثر برگزيده جوايز ارزنده‌اي پرداخت مي‌شود. در بخش نمايشنامه‌نويسي كه در دو گروه تأليف و ترجمه برگزار مي‌شود، متقاضیان باید سه نسخه‌ پرينت تایپ‌ شده از نمایشنامه تأليفي يا ترجمه‌شده‌ خود را كه تاکنون به چاپ نرسیده‌اند، به همراه لوح فشرده (حاوی فایل word نمایشنامه) و فرم تکمیلی تا 30 مهر 1389 به دبیرخانه جشنواره ارسال كنند. براي نمايشنامه‌ ترجمه‌شده، ارسال 30 صفحه كپي از نسخه‌ اصلی الزامی است. در این بخش ده اثر تأليفي و ده اثر ترجمه‌ برتر به ‌عنوان آثار برگزیده انتخاب و انتشارات افراز آن‌ها را منتشر خواهد كرد. جايزه‌ کتاب سال تئاتر افراز نيز با هدف حمایت و تشويق ناشران، مؤلفان و مترجمانی که در زمینه‌ انتشار کتاب‌‌هاي تئاتری اقدام می‌کنند، در پنج بخش نمایشنامه تألیفی، نمایشنامه‌ ترجمه، اثر پژوهشی تألیفی، اثر پژوهشی ترجمه و تئاتر كودك و نوجوان برگزار می‌شود. ناشران، مؤلفان يا مترجمان بايد پنج نسخه از كتاب‌هاي چاپ‌شده‌ خود را به همراه فرم تکمیل‌شده تا 30 مهر 1389 به دبیرخانه‌ جشنواره ارسال كنند. بديهي است داوري در اين بخش صرفاً از ميان آثار ارسال‌شده به دبيرخانه جشنواره انجام خواهد شد. آثار منتشر شده، تمامی کتاب‌های چاپ‌شده از ابتدای سال 86 تا پایان سال 88 را در بر می‌گیرد و ارسال 30 صفحه كپي از نسخه‌ اصلی کتاب‌های خارجی برای آثار بخش ترجمه الزامی است. علاقمندان مي‌توانند براي كسب اطلاعات بيشتر به وب‌سايت www.afrazbook.com مراجعه كنند.

[ یکشنبه ۲۱ شهریور۱۳۸۹ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

نتیجۀ داوری جشنوارۀ نمایشهای کوتاه طنز و پانتومیم به شرح زیر است:


رتبه اول كارگرداني / احسان رحيمي نمایش پول

رتبه دوم/ مرتضي ريحاني نمایش با صدای چی؟

رتبه سوم / جلال مشتاقيان نمایش مزاحم


رتبه اول نويسندگي/ محسن رهنما......

رتبه دوم / احسان رحيمي نمایش پول

رتبه سوم / جلال مشتاقيان نمایش مزاحمرتبه اول موسيقي / جلال مشتاقيان نمایش مزاحم

رتبه دوم / احسان رحيمي نمايش پول

رتبه سوم /  -


رتبه اول طراحي صحنه / سپيده كياني نمایش عصرانه سگي                                                     

رتبه دوم / جلال مشتاقيان نمایش مزاحم

رتبه سوم /  مجتبي كياني نمایش كبريت های بي خطر


 رتبه اول بازيگري مرد / هر سه از گروه ققنوس نمایش پول

رتبه دوم / بازيگر خردسال نمایش با صدای چی؟             

رتبه سوم / بازيگر خانم نمایش سناريوي تكراري با بازیگران ثابت

رتبه اول بازيگري زن / -

[ دوشنبه ۱۸ مرداد۱۳۸۹ ] [ ] [ وحید عمرانی ]


متاسفانه موفق به دیدن اجراهای روز آخر نشدم. اختتامیه جشنواره و اعلام کارها و نفرات برتر نیز چهاردهم مرداد ماه ساعت 18 در تالار هنر برگزار شد. اختتامیه را هم به دلایل مشکلات کاری از دست دادم لطفا دوستان از نتایج ما را مطلع کنند.

[ پنجشنبه ۱۴ مرداد۱۳۸۹ ] [ ] [ وحید عمرانی ]


امروز جشنواره کوتاه طنز و پانتومیم با این نمایشها پیگیری شد:

نمایشهای دلقک کاری از مصطفی عباسی، شکار کاری از میعاد فرامرزی، سرباز کله سفید به کارگردانی هومن حیدری، عصرانه سگی به کارگردانی سپیده کیانی و سناریوی تکراری با نقشهای ثابت به کارگردانی احسان فاضلی در تالار هنر بر روی صحنه رفتند. همچنین نمایشهای البته واضح و مبرهن است که در بخش جنبی به کارگردانی دل آرام ترکی، آوازه خوان به کارگردانی امیر شیخ جبلی، عروسک ابریشمی به کارگردانی نجمه رضایی، بلم بشوت در بخش جنبی به کارگردانی میثم بهرامی و دوزخی در بخش جنبی به کارگردانی رضا بهرامی در هنرسرای خورشید بر روی صحنه رفتند. فردا آخرین روز اجراهای جشنواره خواهد بود.


سناریوی تکراری با نقشهای ثابت

دلقک

دلقک

سرباز کله سفید

[ سه شنبه ۱۲ مرداد۱۳۸۹ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

امروز دوشنبه جشنواره نمایشهای کوتاه طنز و پانتومیم با این اجراها پی گرفته شد:خراکتور

خراکتور به کارگردانی حسین منصور زاده ، پول به کارگردانی احسان رحیمی ، سایه کاری از علی ربیعیان ، مزاحم به کارگردانی جلال مشتاقیان در تالار هنر و نمایشهای توپ کوچولو و پشت دیوار و در انتظار اتو از نواب ثریا ، بقاء به کارگردانی نصرالله سلیمیان و اکشن به کارگردانی کیهان روحانی در هنرسرای خورشید بر روی صحنه رفتند.

نمایش خراکتور را شخصاً نپسندیدم چون تداعی کنندۀ فضاهای همو سکسوال بود و بیشتر به بنده حالت چندش دست می داد تا خنده. نمایش پول کار بدی نبود به خصوص از ترکیب بندیهای خوب و میزانسنهای مناسبی برخوردار بود. پانتومیم سایه پس از دیدن کارهای نواب ثریا کمی از چشم می افتاد اما بازی بازیگر زن تا حدودی قابل قبول بود ولی کار بازیگر مرد به درد پانتومیم نمی خورد و در سطح پایینی بود. نمایش مزاحم کار با مزه ای بود که البته بیشتر جنبۀ محلی داشت و از وسعت کافی تئاتری برخوردار نبود. در این کار با بهره گیری از لهجه و شوخی های اصفهانی و استفاده از نام مکانهای آشنا در اصفهان برای تماشاگر اصفهانی فضای مفرحی ایجاد می شد اما شاید اگر در شهری دیگر اجراء گردد موفق به برقرار کردن چنین ارتباطی با تماشاگر نگردد. ولی بازی ها خوب بودند و در کل نمایش دوست داشتنی ای بود. دو روز دیگر از جشنواره باقیست. فردا نیز پنج نمایش در تالار هنر و پنج نمایش در هنرسرای خورشید بر روی صحنه خواهند رفت.

سایه

سایه

پول

پول

مزاحم

[ دوشنبه ۱۱ مرداد۱۳۸۹ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

امروز یکشنبه مورخ 89/5/10 اجراهای اولین جشنوارۀ نمایشهای کوتاه طنز و پانتومیم در معین وصال در عطسهاصفهان آغاز شد. با برگزاری این جشنواره پس از مدتها شور و رونقی تازه به تئاتر اصفهان به ویژه تئاتر طنز بخشیده شده و حضور گرم و پر رنگ مردم برای تماشای این نمایشها گواهی صادق بر این مدعاست. امروز پنج نمایش در تالار هنر و چهار نمایش در هنرسرای خورشید در دو نوبت بر روی صحنه رفت. نمایشهای تالار هنر عبارت بودند از:

عطسه به کارگردانی نگار داستان پور ، پشت دیوار و توپ کوچولو دو کار از نواب ثریا ، سمپوزیوم قلندران به کارگردانی داریوش کیا و با صدای چی به کارگردانی مرتضی ریحانی.

در مورد نمایش «عطسه» جا دارد که به نگار داستان پور تبریک گفت به خاطر اینکه دومین کاری بود که کارگردانی می کرد و با توجه به سابقۀ کم، کار قابل قبول و نسبتاً پخته ای را ارائه داد که موفق به ایجاد ارتباط با تماشاگر به ویژه تماشاگر خاص گردید. این نمایش که نوشته ای بود از نیل سایمون در نمایش با صدای چی؟چند ماه گذشته در تالار ایرانشهر تهران توسط گروه لیو به کارگردانی محمد حسن معجونی به روی صحنه برده شده بود که البته نمایش عطسه تنها یکی از پرده ها و اپیزودهای آن کار بود. البته بنده نمی خواهم این کارها را با یکدیگر مقایسه کنم چون اصلاً چنین کاری توجیه ندارد اما منظور این است که نمایشنامه از درون مایۀ طنز پرمایه و بالایی برخوردار بود که توسط گروهی همچون لیو برای اجرا انتخاب شده بود و کلاً متن در این کار کمک بسیاری به داستان پور کرده بود. طراحی صحنه مناسب و جمع و جور بود و از هیچ عنصر اضافه ای در صحنه استفاده نگریده بود. بازی میلاد آرنگ نسبت به سایر بازی ها برتری داشت. حسام شریفی نیز بازی روانی ارائه داد اما از لحاظ تحلیل متن و پیدا کردن شخصیت مورد نظر به موفقیت زیادی دست نیافته بود.

امروز شاهد کار یکی از پدیده های تئاتر اصفهان به نام نواب ثریا بودیم که هر چند در کشور ناشناخته نیست و تا کنون چند بار مقام کشوری در پانتومیم کسب کرده اما گویی در زادگاه خود مظلوم واقع شده و چندان شناخته شده نبود که به برکت این جشنواره ظهور و بروز بیشتری پیدا کرد و امروز چشم همگان را با اجرای عالی و حرکات خوب بدنی خود خیره نواب ثریا در پشت دیوارنمود. وی یکی از استعدادهای تئاتر اصفهان است که شایسته است بیشتر مورد توجه کارگردانان و اولیای تئاتر در استان قرار گیرد.

کار مرتضی ریحانی نمایشی پر تحرک و سرشار از شوخی های زبانی بود که از عنصر لهجه اصفهانی نیز سود جسته و در بین نمایشهای امروز موفق به بیشترین ایجاد ارتباط با تماشاگر عام گردید. اما در مورد سپوزیوم قلندران باید بگویم که اگر ما در بسیاری از موضوعات خط قرمز داریم و نمی توانیم به عنوان دستمایه طنز از آنها استفاده کنیم به نظر بنده صحیح هم نیست که اسطوره های ملی و فرهنگی خودمان را دستمایه برای کمدی سیاه قرار دهیم. این نمایش حماسۀ رستم و اسفندیار را با نگاهی امروزی و با آمیختن مسائل روز با آن و همچنین فیلم داش آکل و سایر فیلمهای فارسی قبل از انقلاب قالب سازی کرده بود و بنده شخصاً از تماشای این کار دلگیر شدم. زیرا حماسه ها و اسطوره های ملی ایران را بالاتر از آن می دانم که تبدیل به کمدی سیاه شده و با چنین مسائل پیش پا افتاده ای آمیخته گردد. فردا نیز سایر اجراها رأس ساعت 17 در تالار هنر و فرهنگسرای خورشید بر روی صحنه خواهند رفت.

سمپوزیوم قلندران


سمپوزیوم قلندران


از راست به چپ شادی جعفری ، نرگس ناظم ، میلاد آرنگ ، حسام شریفی و معین وصال در عطسه

عطسه

[ یکشنبه ۱۰ مرداد۱۳۸۹ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

نمایشهای راه یافته به جشنوارۀ نمایشهای کوتاه طنز و پانتومیم اصفهان مشخص شدند. جدول اجراها به شرح زیر می باشد:


یکشنبه 89/5/10

ساعت 18:30 – 17 و 20:30 – 19 تالار هنر:

عطسه / نگار داستان پور – توپ کوچولو / نواب ثریا – با صدای چی؟ / مرتضی ریحانی – پشت دیوار / نواب ثریا – سمپوزیوم قلندران / داریوش کیا

هنرسرای خورشید:

آوازه خوان / امیر شیخ جبلی – دلقک / مصطفی عباسی – عروسک ابریشمی / نجمه رضایی – سایه / علی ربیعیان


دوشنبه 89/5/11

تالار هنر:

خراکتور / حسین منصور زاده – سایه / علی ربیعیان – پول / احسان رحیمی – مزاحم / جلال مشتاقیان

هنرسرای خورشید:

توپ کوچولو / نواب ثریا – پشت دیوار / نواب ثریا – در انتظار اتو / نواب ثریا – بقاء / نصرالله سلیمیان – شکار / میعاد فرامرزی – اکشن / کیهان روحانی


سه شنبه 89/5/12

تالار هنر:

سناریوی تکراری با ... / احسان فاضلی – شکار / میعاد فرامرزی – فضایی ها / رادمهر کشانی – دلقک / مصطفی عباسی – عصرانۀ سگی / سپیده کیانی

هنرسرای خورشید:

البته واضح و مبرهن است که / دل آرام ترکی (جنبی) – آوازه خوان / امیر شیخ جبلی – بلم بشوت / میثم بهرامی (جنبی) – عروسک ابریشمی / نجمه رضایی – دوزخی / رضا بهرامی (جنبی)


چهارشنبه 89/5/13

تالار هنر:

نقل بیژن و منیژه / محمدرضا سعادتی – بقاء / نصرالله سلیمیان – سرباز کله سفید / هومن حیدری – اکشن / کیهان روحانی – کبریتهای بی خطر / مجتبی کیانی

اجراهای سانس 18:30 – 17 تالار هنر و اجراهای سانس 20:30 – 19 هنرسرای خورشید داوری خواهد شد.

آدرس تالار هنر: میدان لاله ، جنب فروشگاه رفاه

آدرس هنرسرای خورشید: پل چمران ، کوچۀ آفتاب ، جنب شهرداری

[ سه شنبه ۵ مرداد۱۳۸۹ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

جشنواره ملی جوان ایرانی جمعه یکم مرداد به کار خود خاتمه داد. 38 نفر از جوانان برتر در 14 بخش جشنواره ملي جوان ايراني در مراسم نهايي اين جشنواره توسط رئيس جمهور و رئيس سازمان ملي جوانان مورد تقدير قرار گرفتند. به گزارش فارس در اين مراسم، فاطمه شيرازي، عباس هاشمي، حسين زرنوشه فراهاني به ترتيب به عنوان نفرات اول، دوم و سوم بخش قرآن و جوان تجليل شدند.

همچنين در بخش ادبيات و طنز جوان، امير حامد وليان، بنفشه عزيز‌آبادي، وحيد عمراني به ترتيب بعنوان برگزيده انتخاب شدند  .

ناوي وظيفه شاكر علي حسيني به عنوان نفر اول، رزم‌آور سوم حميد زارعي بعنوان نفر دوم و سرباز وظيفه موسي گورآيي نفر سوم در بخش جوان سرباز تجليل شدند.

در بخش موسيقي جوان: كوهزاد رعنايي نفر اول و باربد بيات بعنوان نفر دوم انتخاب شدند و حجت‌الاسلام و المسلمين مجيد تلخ‌آبي و حجت‌الاسلام و المسلمين محمد محسن مروجي طبسي در بخش طلبه جوان بعنوان برگزيده برگزيده‌ها لوح يادبود دريافت كردند.

دكتر احمدرضا حيدريان، مريم‌السادات مير صابري و اميد رضايي به ترتيب نفرات اول، دوم و سوم بخش جوان با توانايي‌هاي خاص انتخاب شدند.

ايمان ضيابري در بخش جوان رسانه بعنوان برگزيده انتخاب شد و در بخش فعاليت‌هاي اجتماعي جوان هانيه حسين نژاد، ساسان زارع و محمدرضا صابري برتري را از آن خود كردند.

در بخش فيلم و جوان امير عزيزي، محمد صادق دهقاني و سعيد رحيم‌زاده بعنوان برگزيدگان لوح دريافت كردند.

شاهين گوانجي، محمد مراد شهنوازي و بهرام حسني به عنوان نفرات اول، دوم و سوم بخش كشاورزي و روستايي جوان انتخاب شدند. در بخش كارآفرين جوان: فخرالدين حجازي، سيد علي رضوي و پريزاد اندايش به عنوان برگزيدگان انتخاب شدند.

شاهرخ بحرالعلومي و الناز فرزاد مهر به عنوان نفرات اول در بخش جوان خارج از كشور و همچنين حميدرضا جعفريان و محمدحسن محمدي به ترتيب دوم و سوم انتخاب شدند.

در بخش هنرهاي تجسمي و جوان، عباس حسين‌زاده، مريم نوروزي خليلاني و فريدالدين ملائي به عنوان نفرات برتر انتخاب شدند. ياسر خاسب، رضا گشتاسب و آرش ساربان در بخش هنرهاي نمايشي جوان لوح يادبود دريافت كردند.

شايان ذكر است: سازمان ملي جوانان در مراسم اختتاميه هر بخش به صورت مجزا برگزيدگاني را معرفي كرد. در اين مراسم زريبافان رئيس بنياد شهيد و ثمره هاشمي دستيار اول رئيس جمهور، همچنين دستغيب و عليرضا محجوب نمايندگان مجلس نيز حضور داشتند.

حقیر در بخش تحقیق و پژوهش که یکی از شاخه های یازده گانۀ بخش ادبیات و طنز بود با مقاله ای با عنوان «طلوع از مغرب» در شرح احوالات و سیر زندگی و شعر شمس مغربی عارف و شاعر بزرگ قرن 8 و 9 تبریز به عنوان نفر اول در کشور دست یافته و در بخش پایانی که ما بین نفرهای اول هر یازده شاخه بود به عنوان نفر سوم برگزیده ادبیات انتخاب گردیدم. از تمامی دوستان همدل و گرامیم که تا پاسی از شب بنده را با تبریکات صمیمانه خود گلباران کردند نهایت تشکر و قدردانی را می نمایم و آرزومند موفقیتهای آنان در آینده نزدیک خواهم بود
[ یکشنبه ۳ مرداد۱۳۸۹ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

خانه تئاتر حوزه هنری استان اصفهان با هدف کشف استعدادهای جوان و زمینه‌سازی برای حضور در عرصۀ عمومی تئاتر، دومین جشنواره استانی تئاتر جوان را برگزار می‌کند. این جشنواره محدودیت موضوعی ندارد و در سه بخش صحنه‌ای، خیابانی و نمایشنامه‌نویسی برگزار می‌شود. متون خارجی نیز می توانند در جشنواره ارائه شوند اما نه در بخش مسابقه بلکه در بخش جنبی شرکت داده خواهند شد. آخرین مهلت ارسال متن در بخش تئاتر صحنه‌ای روز شنبه 5 تیرماه امسال است. جشنواره استانی تئاتر جوان از روز شنبه 20 تا 26 شهریورماه 89 در خانه هنرمندان اصفهان برگزار می‌شود. علاقمندان به حضور در این جشنواره می‌توانند به دبیرخانه در خانه هنرمندان، پارک ایثارگران، خیابان آبشار مراجعه کنند.

[ جمعه ۲۱ خرداد۱۳۸۹ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

تالار هنر با همکاری مدیریت تفریحی در راستای تحقق اهداف سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان از کلیۀ گروه های نمایشی و هنرمندان این رشته برای شرکت در «جشنوارۀ نمایشهای کوتاه طنز و پانتومیم تالار هنر» دعوت به عمل می آورد.

الف) شرایط شرکت در جشنواره:

1 - آثار نمایشی می بایست در مدت حداکثر 20 دقیقه تنظیم و ارائه گردد.

2 - آثار باید متناسب با اجرا در سالن اصلی تالار هنر و سالن های غیر پلاتویی تنظیم و اجرا گردد.

3 - محدودیتی در پذیرش چند اثر از یک هنرمند نمی باشد.

4 – اثر پیشنهادی نباید پیش از این در هیچ جشنواره ای شرکت کرده باشد.

5 – تکمیل و ارسال تقاضانامه به منزلۀ پذیرش تمامی شرایط مندرج در این فراخوان است.

6 – تصمیم گیری در خصوص موارد پیش بینی نشده بر عهدۀ ستاد برگزاری است.

ب) موضوع های پیشنهادی:

موضوع نمایش جهت شرکت در جشنواره آزاد بوده اما اولویت با سرفصل های پیشنهادی زیر می باشد.

اجتماعی:

1 – مناسبات خانوادگی (والدین، همسر، اقتصاد خانواده، اشتغال، مهارتهای ارتباطی والدین با فرزندان، سالمندان، جوانان و ...)

2 – ارتباطات اجتماعی، همسایه، حقوق شهروندی، صلۀ رحم، ازدواج و ...

3 – معضلات شهری و محله محور (اعتیاد، تکدی گری، مشاغل مزاحم و ...)

اصفهان:

1 – تاریخ، افسانه ها و داستانهای کهن اصفهان

2 – اصفهان آینده

3 – میراث فرهنگی و زاینده رود

4 – اصفهان و دفاع مقدس

شادی و تفریح و ارائه الگوهای سالم تفریحی

ج) مراحل حضور در جشنواره:

1 – تکمیل و ارائه فرم تقاضانامۀ حضور در جشنواره

2 – بازبینی و انتخاب آثار (اجرای بازبینی در سالن اصلی تالار هنر)

3 – نمایشهای راه یافته به جشنواره حداقل 2 اجرای عمومی خواهند داشت که یکی از آنها مورد قضاوت داوران قرار خواهد گرفت.

4 – تمامی نمایشهای راه یافته به جشنواره از 1500000 ریال تا 3000000 ریال کمک هزینه دریافت خواهند نمود.

5 – نمایشهای برگزیدۀ جشنواره با انعقاد قرارداد توسط تالار هنر اجرای عمومی در سال 1389 خواهند داشت.

6 – آثاری که واجد تمامی شرایط حضور در جشنواره نباشند، در صورت تأیید شورای تئاتر تالار هنر امکان حضور در بخش جانبی یا اجرای عمومی در مراکز سازمان را خواهند داشت.

د) جوایز:

در کلیۀ بخشها نفرات نمایشهای برگزیده اعلام و لوح تقدیر، تندیس و سکۀ بهار آزادی اهداء می گردد.

ه) گاه شمار:

1 – آخرین فرصت ارائه فرم تقاضای حضور 31/3/89 می باشد.

2 – بازبینی آثار نیمۀ دوم تیر ماه می باشد که تاریخ دقیق آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

3 – اجرای جشنواره نیمۀ اول مرداد ماه 1389 می باشد.

تمامی دوستان تئاتری می توانند برای دریافت فرم ثبت نام به تالار هنر مراجعه فرمایند. نشانی: اصفهان، میدان لاله، جنب فروشگاه رفاه، تالار هنر. تلفن: 4 - 5660881

آدرس اینترنتی: www.esfahanfarhang.ir

[ شنبه ۱ خرداد۱۳۸۹ ] [ ] [ وحید عمرانی ]
چهاردهمین جشنواره تئاتر بسیج در شهرستان خمینی شهر در حال برگزاری می باشد. امسال اولین سالی است که این جشنواره در این شهرستان برگزار می گردد. مژگان ابطحی با نمایشی به نام «شب آدم کشی»در این جشنواره شرکت یافته است. این نمایش امروز ساعت یک بعدازظهر در کتابخانه الغدیر خمینی شهر اجراء گردید. عوامل این نمایش عبارتند از :

نویسنده : سلمان با هنر - کارگردان : مژگان ابطحی - بازیگران :نورالله شیخ ، علی آتشگران - موسیقی : حمیدرضا قنبری - طراح نور و صحنه : علی سعیدی

این نمایش روایت گفتگوی پدر و پسری در یک سنگر در جبهه جنگ ایران و عراق است که پدر به تصور اینکه اخیرا قاتل همسر خویش را در جنگ در جمع رزمندگان دیده نقشه قتل او را می کشد و پسرش را نیز به این کار تحریک می کند. او منتظر است که نیروهای کمکی سر برسند تا قاتل را در بین آنها شناسایی کند و انتقام خون همسرش را از او بگیرد که در این بین اتفاق دیگری رقم می خورد.

[ پنجشنبه ۱۹ آذر۱۳۸۸ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

امروز روز آخر جشنواره تئاتر استانی است. دیروز موفق شدم نمایش «آل» به کارگردانی احسان جانمی و همچنین نمایش «ساعت 5 شد بابا» را ببینم. امروز هم که روز آخر است به خاطر اینکه کلاس بازیگری دارم موفق به دیدن نمایشها نخواهم شد. با توجه به دو کاری که در این جشنواره دیدم ، اگر بقیه کارها هم در همین حد بوده باشند سطح جشنواره را پایین و ضعیف ارزیابی می کنم. طبق معمول شاهد یک کار متوسط از احسان جانمی بودیم. در نمایش «ساعت 5 شد بابا» نیز با اینکه بازیها از کیفیت بهتری برخوردار بود اما ساختار نمایشنامه ضعفهایی داشت و در بعضی مواقع تماشاچی خسته می شد و جاذبه ای برای دنبال کردن داستان نمی یافت. تکرارهای زیاد در متن یکی از این عوامل بود. مورد دیگری که در حین اجرای این نمایش بسیار آزار دهنده بود نحوۀ عملکرد عکاس و فیلمبردار این کار بود که اغلب بدون توجه به تماشاچیان که مجبور بودند از پشت سر این آقایان سرک بکشند تا بتوانند کار را ببیند مدام از وسط صحنه رد می شدند و یا فیلمبردار وسط صحنه ایستاده بود و با خیال راحت مشغول فیلمبرداری بود. چه خوب است که کارگردانان قبل از اجرا این گونه عوامل غیر حرفه ای را توجیه کنند تا تماشاگر با دلزدگی و حس اینکه به او توهین شده یا او را در نظر نگرفته اند مواجه نشود. سعی خواهم کرد بعداً در این باره بیشتر بنویسم. احساس می کنم که جشنواره تئاتر استانی یک حالت رفع تکلیفی را دارد. چرا باید فقط 9 اثر در جشنواره شرکت داشته باشند؟! به هر حال از نظر کیفی ، تئاتر استان ما با نواقص و ضعفهای بسیاری همراه است اما دیگر چرا از لحاظ کمی آن را محدود کنیم؟!

[ پنجشنبه ۱۴ آبان۱۳۸۸ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

به دلیل اینکه بنده برای شرکت در اختتامیه جشنواره دعوتنامه نداشتم ، ناگزیر نتایج جشنواره را مستقیما از سایت ایران تئاتر در اینجا نقل قول می نمایم :

حسین پارسایی گفت:«حضور مصطفی رحماندوست از بدو ورود جشنواره به اصفهان باعث رشد و تعالی این جشنواره شد و در طی این چهار سال با همت میزبانان اصفهانی و هوش و درایت‌ وی این جشنواره توانست بین‌المللی شود، قدی بکشد و اکنون در فهرست جشنواره‌های معتبر بین‌المللی قرار گیرد.»

به گزارش خبرنگار اعزامی سایت ایران تئاتر به اصفهان، "حسین پارسایی" رئیس مرکز هنرهای نمایشی در آیین پایانی شانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان اصفهان با بیاناین مطلب و با ارائه تاریخچه‌ای از روند برگزاری جشنواره گفت:«جشنواره تئاتر کودک ونوجوان همچون نهالی 16 ساله فعالیت خود را از همدان آغاز کرد و پس از آن در بم، کرمان و اصفهان به کار خود ادامه داد.»

وی افزود:«سال گذشته و امسال بیش از 60 اثر خارجی متقاضی حضور در این جشنواره بوده‌اند. باید برای برگزاری هفدهمین دوره جشنواره به فکر باشیم تا بتوانیم این جشنواره را در سطوح دیگری برگزار کنیم و شاهد حضور هرچه بیشتر نخبگان در این جشنواره باشیم.همچنین حسین پارسایی با قرائت تقدیرنامه و اهدای لوح سپاس، تندیس جشنواره و سفر حج عمره از مدیر کل اداره ارشاد اصفهان تقدیر کرد.»

در ادامه مراسم، "مصطفی رحماندوست" دبیر جشنواره با ابراز خرسندی از این‌که این جشنواره استانی به جشنواره‌ای بین‌المللی تبدیل شده است، یادآور شد:«ظرفیت خفته تئاتر در اصفهان نشانگر ظرفیت خفته تئاتر در کشور ماست. تبدیل یک جشنواره استانی به بین‌المللی را به همه بچه‌های ایران و تئاتر تبریک می‌گویم.» مصطفی رحماندوست با بیان این که متاسفانه برنامه‌های ما براساس اراده مدیران پیش می‌رود، تصریح کرد:«حال باید دید آیا سال آینده هم مدیران استان و کشور این جشنواره را ادامه می‌دهند یا همانند جشنواره دوازدهم تا سیزدهم، جشنواره تئاتر کودک گرفتار کُندی و توقف می‌شود. این مسوولیت برعهده هنرمندان و مسوولان است که اجازه ندهند چنین اتفاقی بیافتد، اما روی سخن من با هنرمندان است ‌به آنان می‌گویم تئاتر کودک آن‌قدر ظرفیت دارد که بدون اتکا به دولت هم می‌توانیم آن را سرپا نگه داریم.»

‌وی افزود:«در کشور ما برنامه‌ریزی‌ها براساس برنامه‌های کلان پیش نمی‌رود و همین جشنواره اگر به همت اداره کل هنرهای نمایشی و علاقه‌مندی این اداره به تئاتر کودک نبود به این‌جا نمی‌رسید.» دبیر جشنواره با اشاره به حضور آثار ایرانی و خارجی شرکت‌کننده در این جشنواره از انتشار چندین کتاب پژوهشی هم‌زمان با برگزاری جشنواره شانزدهم ابراز خرسندی کرد. استاندار اصفهان که در نخستین روز انتصابش در این جشنواره سخن می‌گفت، با بیان اینکه چشم انتظار دیدار شما در جشنواره هفدهم در شهر اصفهان خواهیم بود، اظهار امیدواری کرد:«دستگاه‌های فرهنگی در جهت ارتقاء هنر اصیل ایرانی و اسلامی تلاش کنند و در این رهگذر نسبت به هنر کودک و نوجوان توجه خاصی داشته باشند. توجه صرف به زیبایی بدون پیام ممکن است ما را به دستاوردهای تکنیک‌محور برساند که هیچ راهی به ارزش‌های دینی ندارد درحالی‌که اسلام هنر را در خدمت اخلاق بشری و اسلامی می‌داند.»

در ادامه این مراسم داوود کیانیان ‌با خواندن یادداشتی از حسن دادشکر به عنوان یکی از پیشکسوتان تئاتر کودک و نوجوان تقدیر‌ کرد. دادشکر هم با تشکر از دست‌اندرکاران برنامه و برگزارکنندگان جشنواره گفت: امیدوارم در باقی عمرم صداقتی را که در گذشته داشتم حفظ کنم و همچنان در حیطه تئاتر کودک و نوجوان پایمرد باشم. او با تبریک روز جهانی کودک اظهار امیدواری کرد: کودکان ایرانی دنیایی پر از عدالت، مهر، بخشندگی و دوست‌داشتن و به دور از ریا و دروغ بسازند. با پایان یافتن جوایز شانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان اصفهان به نفرات برگزیده جشنواره اهدا شد.

در بخش مسابقه نمایشنامه‌نویسی سه نمایشنامه "الدوز و کلاغ‌ها" نوشته کیومرث قنبری‌آذر، "جالباسی" نوشته مشترک حامد زحمت‌کش و مجید بوربور و "گل بی‌حوصله" نوشته حسن بیانلو جوایز را دریافت کردند. سپس"منوچهر اکبرلو" نماینده هیأت داوران مسابقه ایران نیز به جای قرائت بیانیه دیدگاه کلی هیأت ‌داوران را در قالب نامه‌ای که به دخترش نوشته ارائه کرد و به عدم تناسب سالن‌ها، آماده نبودن سالن‌ها، بی‌پولی گروه‌های شرکت‌کننده و ... اشاره کرد. برگزیدگان مسابقه ایران: طراحی صحنه: امیر مشهدی عباس طراح صحنه نمایش "موشه‌رو کی‌ می‌خوره"

در بخش طراحی لباس هیأت داوران برگزیده‌ای نداشت. در بخش موسیقی: علی‌اشرف خراسانی به خاطر نمایش"خورشید، حسنک" جایزه‌ گرفت. در بخش شعر نمایش هم هیأت داوران هیچ برگزیده‌ای نداشت و جایزه این بخش را به بخش دیگری که پیشنهاد کرده بود ارایه کرد. بر همین اساس قرار شد جایزه بازیگری خردسال به ‌جایزه شعر نمایش تبدیل شود که در این بخش "کیانا شهرانیا" بازیگر نمایش"سیندرلا در بن‌بست" چهار میلیون ریال بن خرید برای کالاهای فرهنگی دریافت کرد.

در بخش بازیگری مرد مهرداد باقری به خاطر نمایش"موشه‌رو کی‌ می‌خوره" برگزیده شد، در بخش بازیگری زن هم هیأت داوران با اظهار تأسف از افت کیفی بازیگری زن در این دوره از جشنواره جایزه‌‌ این بخش را به مونا بیگی به خاطر نمایش"زندگی بسیار کوتاه است" ارائه کرد. همچنین امید نیاز نویسنده و کارگردان نمایش "سیندرلا در بن‌بست" جوایز نمایشنامه‌نویسی و کارگردانی این دوره از جشنواره را دریافت کرد. نمایش"سیندرلا در بن‌بست" از سوی هیأت داوران برای حضور در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی شد.

جایزه تماشاگران کودک هم به نمایش "خاله سوسکه" به کارگردانی حسین باغبان ارایه شد، ضمن این‌که نمایش "شلان‌کشی" به کارگردانی رجبعلی‌فلاح جایزه ویژه‌ محتوای دینی نمایش‌ها را گرفت.

مسابقه‌ بین‌الملل:سپیده خلیلی به نمایندگی از هیأت داوران بخش بین‌الملل بیانیه‌ این هیأت‌ را خواند. هیأت داوران در بخش نمایشنامه‌نویسی برگزیده‌ای نداشت. در بخش موسیقی نمایش "دکتر آ‌ویوه" از آلمان جایزه این بخش را گرفت. در بخش طراحی صحنه: رجبعلی فلاح به خاطر نمایش "شلان‌کشی" جایزه را گرفت. جایزه بازیگری زن هم به آیدا صادقی بازیگر نمایش "شکار بزرگ شنبه" اهدا شد. همچنین جایزه بازیگری مرد به رسول نقوی‌"شکار بزرگ شنبه" و جایزه کارگردانی هم به شهرام کرمی شکار بزرگ شنبه" اهدا شد.

هیأت داوران جایزه ویژه‌ این بخش را به نمایش‌"قصه‌هایی با آت‌و آشغال" از کشور برزیل اهدا کرد. جایزه بزرگ جشنواره نیز به نمایش‌"باغچه پلاستیکی" محصول کشور ایتالیا اهدا شد. گفتنی است نمایش"قصه‌هایی با آت و آشغال" از برزیل از جمعه 17 مهرماه به مدت (6 روز - ساعت 18) در تالار هنر تهران روی صحنه رفت.

[ شنبه ۱۸ مهر۱۳۸۸ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

امروز تنها توانستم شاهد اجرای نمایش «قصه هایی با خرت و پرتها» به نویسندگی هکتر لوپز جیراندو و کارگردانی کارلوس کانو از برزیل باشم. یک کار تک نفره در بازیگری و بسیار جالب توجه و خلاقانه را شاهدقصه هایی با خرت و پرتها بودیم. بازیگر این نمایش می توان گفت یک استاد در ساختن کاردستی و همچنین عروسک گردانی بود. به طوری که در کمتر از ده دقیقه یک روستا و یک شهر را در کنار همدیگر با خرت و پرتهای موجود بر صحنه بر پا کرد و دو داستان جذاب موازی را در طول داستان به صورت هماهنگ و  با کششی خاص به پیش می برد. کار از درونمایه های مطلوب و آموزنده ای مانند عشق ، طبیعت ، مضرات جنگ ، رابطه شهر و روستا و ... برخوردار بود و در پایان با استقبال و تشویق تماشاگران مواجه شد. موسیقی این نمایش نیز مطلوب بود و حس مربوط به هر صحنه را به خوبی به تماشاگر القاء می کرد. این هم عکسهایی از اشتیاق و انتظار بچه در پشت درهای بسته تالار هنر برای تماشای نمایش (شکار بزرگ شنبه) که توانسته ام با کمی حوصله از آنها شکار کنم :

انتظار

شوق کودکانه

این هم دو عکس از نمایش دکتر اویوه از آلمان :

[ چهارشنبه ۱۵ مهر۱۳۸۸ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

به دليل اختلالات اخير سايت نتوانستم اين مطلب را به موقع در وبلاگ بياورم. روز چهارشنبه پانزدهم مهرماه ، گروه تئاتر «اصفهان 63» براي سومين و چهارمين بار نمايش «بازي مداد و پاك كن» را براي بچه هاي مقطع دبستان در كانون بعثت واقع در ميدان قدس به روي صحنه برد. اين نمايش مورد استقبال بچه هاي حاضر در سالن قرار گرفت. برخي از عكسهاي اجراي گروهمان را در ذيل اين مطلب مشاهده مي فرماييد :

بازی مداد و پاک کن

بازی مداد و پاک کن

از چپ به راست سپیده حسین زاده ، محسن محمدی ، مهدی احمدی ، وحید عمرانی ، مهراد باقریان ، میثم خانی ، مصطفی لطیفی

از چپ به راست معین وصال و وحید عمرانی

بچه های حاضر در سالن

[ چهارشنبه ۱۵ مهر۱۳۸۸ ] [ ] [ وحید عمرانی ]

امروز تماشاگران جشنواره شانزدهم در تالار هنر اصفهان شاهد اجرای نمایش «شکار بزرگ شنبه» به نویسندگی و کارگردانی شهرام کرمی بودند. بازیگران نمایش عبارت بودند از : آرش نوذری ، رسول نقویشکار بزرگ شنبه ، مجید تقدسی ، آیدا صادقی و مهناز ذبیحی. به نظر بنده این کار بهترین اجراء در بخش اجراهای ایران بود که تا کنون در این دوره از جشنواره بر روی صحنه رفته است. یک متن قوی و جذاب ، کارگردانی حساب شده ، بازی های درخشان و موسیقی مناسب از عوامل درخشش این نمایش بودند. این نمایش موفق شد پدرها و مادرها را نیز پا به پای کودکان خود از خنده روده بر کند و از تماشای این داستان پر کشش که حدود یک ساعت به طول انجامید بدون کوچکترین خستگی ، نهایت لذت را ببرند. رگه هایی از کار بداهه پردازی در اجرای این گروه خلاق دیده می شد که ارتباطی قوی را با کودکان حاضر در سالن برقرار می کرد و آنها را پا به پای اجراء  پیش می برد. صدا سازی هایی که انجام شده بود به نحوی در حد شکار بزرگ شنبهطبیعی و قابل قبولی قرار داشت که نه تنها ضربه ای به کار نمی زد ، در شخصیت پردازی ها کمک شایانی به کار می کرد. داستان نمایش ماجرای پسربچه ای بود که به دستور پدرش که او نیز شکارچی بوده است برای شکار شیر عازم سفری می شد و در طی این راه با حیوانات مختلفی آَشنا شده و داستان در حول و حوش گفتگو با این حیوانات شکل می گرفت. پیامهای بسیار آموزنده و مفید و عملی برای رشد و آگاهی کودکان در متن این نمایش وجود داشت که بسیار قابل توجه بود.

اما نمایش دیگری که بنده امروز شاهد آن بودم «دکتر اویوه» از آلمان به نویسندگی و کارگردانی باربر مایل بود. بازیگران عبارت بودند از باربل مایر و پردا مینگه که پیمان فرجاد نیز در اتاق فرمان با آنان همکاری میشکار بزرگ شنبه نمود. این دو بازیگر خوش ذوق زن و شوهرند و عاشق اصفهان هستند. به گفته خودشان هر سال لحظه شماری می کنند تا موعد جشنواره بین المللی کودک فرا برسد و راهی اصفهان شوند. علاقه آنان از جملات فارسی که به دشواری فرا گرفته بوده و در متن کار قرار داده بودند هویدا بود. کار زیبا و خلاقانه ای بود و قدرت بیان و صداسازی بازیگر خانم این نمایش قابل توجه بود.

گروه ما نیز «اصفهان 63» بنا بود که امروز در کانون نور واقع در نزدیکی سه راه سیمین برای بچه های دبستانی اجراء داشته باشد اما هنگامی که ما به همراهی همه عوامل و دکور سنگینی که داریم و توسط وانت حمل می شود به محل رسیدیم مشاهده کردیم که گروهی دیگر در کانون مشغول اجراء هستند و معلوم شد که مسئول هماهنگی اجراها در ارشاد دو گروه را همزمان برای این اجراء فرا خوانده و عدم برنامه ریزی باعث شد که اجرای امروز ما منتفی گردد. گروه ما قرار است فردا ساعت 9 در کانون بعثت جنب دبیرستان هاتف واقع در میدان قدس (طوقچی) برای بچه ها اجراء داشته باشد. البته به شرطی که مسئول محترم هماهنگی اجرای گروه ها در اداره ارشاد اشتباه امروزشان را تکرار نفرمایند. چه گویم که ناگفتنش بهتر است ...

شکار بزرگ شنبه

[ سه شنبه ۱۴ مهر۱۳۸۸ ] [ ] [ وحید عمرانی ]
روز گذشته اجرای نمایشهای شانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان آغاز شد. از کارهای دیروز ، بنده شاهد اجرای نمایش «سرگذشت الگ» توسط گروه سیاف از ایتالیا بودم. جمعیت سالن حدود پانصد نفر بود که از ابتدا تا انتهای نمایش محو این اثر دیدنی بودند. یک کار خلاق با استفاده از تکنیک بازی رنگ و نور و عروسک گردانی به شیوه میله ای بود که هر لحظه از کار تماشاگر را با شگفتی روبرو می ساخت و در خیالهای رنگارنگ فرو می برد. گروهی جوان و پر انرژی با کارگردانی متخصص و تسلط کامل بر اجراء انصافا حدود یک ساعت تماشاگران را میخکوب کرده و محو هنر خود ساختند. جالب این بود که تا چند دقیقه قبل از اجراء گروه و تمامی عوامل آن در بیرون در ورودی سالن پیش چشم تماشاچیان نشسته و مشغول گفتگو بودند و تنها چند دقیقه قبل از اجرا به پشت صحنه رفته و کار خود را آغاز کردند.

یکی از محاسن وجود بخش بین الملل در این جشنواره یادآوری این نکته برای ماست که تا چه حد با تئاتر روز دنیا فاصله داریم و چه شکاف عظیمی بین تئاتر ما و کشورهای پیشرفته دنیا ایجاد شده و پر کردن آن ، حالت خواب و خیال به خود گرفته است.

از اجراهای امروز شاهد کار «ماهی سیاه کوچولو» از اصفهان و «باغچه های پلاستیکی» از ایتالیا بودم.ماهی سیاه کوچولو کار اول به کارگردانی غزال علی و نویسندگی منوچهر هرسین بود. نکته ای که در این کار تعجب بسیاری را به همراه داشت این بود که می توان گفت متن این نمایش حتی اقتباسی هم از اثر صمد بهرنگی نبود بلکه خود آن بود اما با کمال تعجب و شگفتی دیده شد که در معرفی اثر از آقای منوچهر هرسین به عنوان نویسنده نام برده شده و حتی ذکر عبارت با اقتباس از اثر صمد بهرنگی نیز مشاهده نمی شد که با این اوصاف متاسفانه نامی بر این حرکت نمی توان گذاشت جز سرقت ادبی. امیدوارم که اگر دست اندر کاران این نمایش این مطلب را می خوانند در بخش نظرات در توجیه این قضیه مطالبی را عنوان بفرمایند تا روشن شود که قضیه از چه قرار بوده است. هماهنگی نور و موزیک در این اجراء بسیار ضعیف بود و اتاق فرمان به هیچ وجه با ضرباهنگ کار هماهنگ نبود و در برخی مواقع به دلیل شدت صدای موزیک ، صدای بازیگران به گوش نمی رسید.

اما در مورد نمایش «باغچه های پلاستیکی» از ایتالیا توسط گروه کرجا و به کارگردانی سالواتوره تراماسر این نکته شایان توجه بود که در برخی جایهای نمایش به خصوص در پایان آن از همان تکنیک بازی نور و رنگ که شب قبل از گروه اروگوئه شاهد بودیم استفاده شده بود. اینطور که پیداست این تکنیک در بین کشورهای صاحب تئاتر در بخش تئاتر کودک رواج خاصی پیدا کرده است. اگر این جریان فردا در اجرای گروه آلمان و پس فردا در اجرای گروه برزیل نیز دیده شود جای هیچ شک و تردیدی باقی نمی ماند و تحقیقی تخصصی را در زمینه آشنایی بیشتر با این تکنیک جذاب خواهد طلبید تا گروه های تئاتر کودک کشورمان نیز بتوانند به زودی از این تکنیک با شیوه ای تازه در کارهای خود استفاده کنند.

نمایش گروه ما نیز یعنی گروه «اصفهان 63» دیروز در مدرسه راهنمایی حکیمه اصفهان برای اولین بار اجراء گردید. نام این کار «بازی مداد و پاک کن» به نویسندگی مرجان ریاحی و برگردان به شعر توسط این بنده ؛ وحید عمرانی و کارگردانی مجتبی حجازی می باشد. بازیگران و عروسک گردانهای این نمایش عبارتند از : معین وصال ، وحید عمرانی ، مهرداد باقریان ، مهدی احمدی ، مصطفی لطیفی ، محسن محمدی ، میثم خانی ، لیلا مشکین پور ، سپیده حسین زاده ، اکرم یاری ، معصومه شرف خو و ندا خسروی. قرار است این کار فردا در کانون نور واقع در سه راه سیمین و پس فردا در كانون بعثت واقع در میدان قدس اجراء گردد. گروه ما حدود چهار ماه تمرینات سخت و طاقت فرسا را برای شرکت در جشنواره تئاتر کودک متحمل شد اما در هیچ کدام از بخشهای اصلی و جنبی جشنواره پذیرفته نشدیم. چند روز قبل از افتتاحیه ، از طرف اداره ارشاد اجرای مراسم افتتاحیه به گروه ما پیشنهاد شد که با مخالفت کارگردان گروه مواجه گردید و اجراهای عمومی ما نیز که بنا بود از اول تا بیستم آبان ماه در تالار فرشچیان صورت بگیرد فعلا توسط اداره ارشاد در حالت تعلیق قرار گرفته است.

[ دوشنبه ۱۳ مهر۱۳۸۸ ] [ ] [ وحید عمرانی ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ به منظور صحبت ، نقد ، اطلاع رسانی و تبادل نظر پیرامون هنر تئاتر مخصوصا مسائل مربوط به تئاتر اصفهان و اطلاعات و اخبار مربوط به آن و همچنین ارائه آثار نویسنده وبلاگ راه اندازی شده است. توضیحات عکس لوگوی وبلاگ: متعلق است به مرحوم استاد رضا ارحام صدر یکی از بزرگان تئاتر اصفهان.
------------------------------------------
استفاده از عکسها و یا مطالب این وبلاگ تنها با ذکر نام و آدرس منبع آن امکان پذیر خواهد بود. همچنین هر گونه اجراء از نمایشنامه ها منوط به دریافت مجوز کتبی از نویسنده است.
امکانات وب

مرجع وبلاگ نویسان جوان